Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie - Krysia – Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od 2007 r

Powierzchnia: tarasu 33 m2, domu z piwnicą 214 m2, działki 2750 m2.

 

Taras:

 • Na betonowym stropie nad piwnicą. 
 • Wykończenie – mrozoodporne i antypoślizgowe płytki ceramiczne, wymiary 30 x 30 cm; umocowane na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej. 
 • Zadaszenie i osłona od wiatru – nad całym tarasem pergola z kantówki sosnowej, przykryta płytami z poliwęglanu komorowego o gr. 10 mm oraz na zachodnim boku – przesuwna ścianka z takich samych płyt. 
 • Położenie – południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy kuchni i jadalni.

Decyzja: po przeprowadzce na wieś, chciałam mieć duży, zadaszony, ale jasny taras, bo wiadomo było, że będzie się z niego często korzystać. Przygotowaliśmy go z nieżyjącym już mężem podczas przebudowy letniego domu na całoroczny. Jako posadzka na tarasie służy betonowy strop Teriva nad piwnicą z kotłownią. Wykończyliśmy go płytkami ceramicznymi.

 

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie.

Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew
Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew

Zadaszony taras nad piwnicą - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że kupiliśmy grube płyty z poliwęglanu, bo bez uszczerbku zniosły w zeszłym roku silne gradobicie. Wyrządziło wiele szkód, np. zniszczyło mi "namiot sułtana" w ogrodzie. Płyty są mocne i dziewczyna od sprzątania może po nich chodzić, gdy co roku myje dach. Ładnie rozpraszają światło.

   

  Na początku nie zamykaliśmy zachodniej ściany, ale ponieważ hulało wszystko na tarasie, po roku już mąż sam zbudował przesuwną ściankę. Kupiliśmy wcześniej na wszelki wypadek trochę więcej płyt, jakby coś na dachu pękało, więc je wykorzystał. Zachodnie wiatry już nie przeszkadzają, potężny przeciąg zniknął. W zimie nie nawiewa ściegu. W lecie wewnątrz tarasu tworzy się mikroklimat i kwiaty tu się świetnie trzymają.

   

  Jest tylko jedna wada poliwęglanu – bardzo się rozszerza i kurczy, kiedy latem jest gorąco, trzeszczy tak, że aż w głowie świdruje. Bardzo mnie cieszy, że modrzew kładzie na płytę półcień, bo inaczej latem byłoby tu nie do wytrzymania. Taras jest czynny przez cały rok – w zimie służy do werandowania i patrzenia na ośnieżony krajobraz.

   

 • Płytki tarasowe położono fachowo – przez 9 lat nic nie odpadło, ale dzisiaj zamiast nich ułożyłabym kostkę. Płytki pod dachem są suche, lecz na schodach bywają mokre i wtedy są śliskie. Już poślizgnęłam się, schodząc w zimie do piwnicy, dlatego w zimie ustawiam przy nich resztkę płyt poliwęglanu i demontuję na lato. Posadzkę myje się łatwo mopem. Komunikacja z tarasem jest wygodna, bo znajduje się tuż przy kuchni.
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego

Zadaszony taras nad piwnicą - koszty:

 • płytki ceramiczne 26 zł/m2; 
 • płyty poliwęglanu komorowego 4000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Joanna

22 Wrz 2017, 20:36

Bardzo dobry artytuł. Czy można z panią porozmawiać gdzieś na fb?

time image

Gość Maria

08 Mar 2017, 18:47

Bardzo przydatny artykuł. Pomógł mi w podjęciu decyzji o oszkleniu werandy. Dziękuję!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny