Kostka betonowa na "tak", ale bez chropowatej powierzchni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kostka betonowa na

Jesteśmy zadowoleni z technologii na sucho oraz betonowej nawierzchni, choć ta ostatnia ma drobne wady. Warstwa wierzchnia z drobnych kamyków jest szorstka i zdarzają się nam gwałtowne, nieplanowane hamowania, szczególnie jeśli podeszwy butów są gumowe lub bieżnikowane.... - Ola i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują taras trzeci rok.

aktualizacja: 2014-07-01 11:05:23

Powierzchnia: tarasu 35 m2, domu 100 m2, działki 970 m2. Taras na gruncie, w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami, wymiary 4 x 8,75 m. Wykończony kostką betonową imitującą granit; obrzeże z kształtek betonowych.

 

Zadaszenie: brak

 

Położenie: południowy wschód, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie.

 

Decyzja: dom, z gotowego projektu, miał zaprojektowaną z tyłu podniesioną betonową płytę bez zadaszenia. Nie chcieliśmy jej budować, ponieważ jest kosztowna, a jej wylanie oraz późniejsze wykończenie zabiera dużo czasu. Dlatego zleciliśmy firmie brukarskiej ułożenie tarasu i ganku na gruncie, szybszą metodą na sucho. Powstały razem z opaską wokół domu, podczas prac wykończeniowych.

 

Taras nie ma stałego zadaszenia, bo nie potrafimy dopasować go do bryły domu i żałujemy, że nie zrobili tego autorzy projektu. Wydaje się nam, że zgrabna bryła przez dodatkowy dach lub pergolę może stracić na urodzie.

Nawierzchnia z betonowej kostki imitującej granit (35 m2) ma spadek i jest dostatecznie przepuszczalna Do wykończenia zaokrąglonych schodów użyto gotowych kształtek z betonu

Taras na gruncie bez zadaszenia - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z technologii na sucho oraz betonowej nawierzchni, choć ta ostatnia ma drobne wady. Warstwa wierzchnia z drobnych kamyków jest szorstka i zdarzają się nam gwałtowne, nieplanowane hamowania, szczególnie jeśli podeszwy butów są gumowe lub bieżnikowane. Nieprzyjemne są również upadki. Córka kilka razy zdarła sobie na niej kolana i łokcie.

   

  Poza tymi wadami kostka betonowa jest funkcjonalna – nie widać na niej kurzu, śladów butów, plam od tłuszczu. Praktycznie nawet nie trzeba jej zamiatać, ani myć myjką ciśnieniową. Podczas użytkowania, np. szurania butami lub meblami tarasowymi, posypka nie kruszy się i nie odspaja od betonu. Nie zarasta również mchem i zielonym nalotem.

   

  Córka nie lubi chodzić boso po chropowatej nawierzchni, choć podczas upałów jest przyjemnie ciepła (ale nie nadmiernie). Obecnie nadal zastosowalibyśmy wyroby z betonu, bo są ładne i tańsze niż kamień, jednak wybralibyśmy nie kostkę tylko płyty z mniej chropowatą powierzchnią, np. imitujące trawertyn.

   

 • Właścicielom przeszkadza, że na zaokrąglonych obrzeżach tarasu, między długimi betonowymi kształtkami, są nieestetyczne szpary
  Układanie nawierzchni na tarasie, ganku i wokół domu trwało 3 dni. Radzimy zlecić te prace wykwalifikowanym brukarzom, udzielającym na nie gwarancji. Nasi się sprawdzili.

   

  Nawierzchnia na tarasie i opasce nadal jest idealnie równa, małe wgłębienia pojawiły się tylko przy ganku. Być może jest to wina podbudowy z piasku, a może gruntu z wysoko zawieszonymi wodami. Wkrótce wezwiemy wykonawców do naprawy usterek, bo zapewniali, że pojawią się na każdy telefon.

   

 • Wielkość, kształt oraz ekspozycja tarasu są odpowiednie. Kiedy w południe doskwiera nam słońce, odpoczywamy na północno-zachodnim ganku.

Taras na gruncie bez zadaszenia - koszty:

 • kostka betonowa 120 zł/m2. 
 • robocizna – ułożenie wszystkich nawierzchni 12 000 zł.
Prostokątne schody na ganku wykończono innymi kształtkami z betonu, bez dużych szpar Kiedy na tarasie jest za gorąco, właściciele wypoczywają na ganku

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Henryk

27 Lut 2015, 09:06

My ułożyliśmy kostkę 2 lata temu i również trzyma się bardzo dobrze, udało nam się uniknąć najczęstszych błędów także mamy nadzieję że posłuży nam jeszcze wiele lat

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykończyć meble ogrodowe z palet?
Jak wykończyć meble ogrodowe z palet?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny