Planowanie aranżacji przydomowej przestrzeni to niełatwa sztuka łączenia estetyki z funkcjonalnością. Specyfika warunków zewnętrznych wymaga użycia solidnych i trwałych materiałów, mieszkańcom zależy na komforcie użytkowania, a cały teren powinien atrakcyjnie się prezentować, również od zewnątrz. Kostki brukowe oraz inne elementy wykończeniowe z betonu umożliwiają skuteczną realizację rozmaitych projektów zabudowy otoczenia. Jak i gdzie warto je stosować?
Data publikacji: 2024-03-06
Data aktualizacji: 2024-09-02
Odpowiednie utwardzenie nawierzchni zapewnia wygodę i bezpieczeństwo poruszania się po posesji. Przeważnie stosuje się więc w tym celu kostkę brukową, która spełnia wymagania dotyczące odporności na obciążenia i oddziaływanie warunków atmosferycznych, a jednocześnie daje nieograniczone możliwości kreacyjne. Możemy więc sięgać po spójne wizualnie rozwiązania, by tworzyć harmonijne przejścia między miejscami o odmiennym przeznaczeniu, jak podjazd i ogrodowe alejki lub przeciwnie - akcentować różnice między nimi, wprowadzając do aranżacji kontrasty.
Niezależnie od wybranego stylu, przygotowując się do inwestycji należy pamiętać, że:
w miejscu przeznaczonym dla samochodów stosuje się grubsze elementy (min. 6 cm dla lekkiego ruchu, min. 8 cm dla cięższych pojazdów)
o trwałości nawierzchni decyduje nie tylko użyty materiał, ale też właściwy przebieg poszczególnych etapów wykonawczych, takich jak przygotowanie podbudowy - dlatego najlepiej całość prac zlecić fachowcom
różnorodność dostępnych elementów obejmuje zarówno kształt i kolor, jak również wykończenie powierzchni (np. płukana, postarzana) czy sposób fazowania
wygląd nawierzchni wpływa na odbiór całego otoczenia, więc warto przy kompletowaniu elementów wziąć pod uwagę, jak będą komponować się np. z architekturą budynku
miłośnicy większych formatów mogą stosować duże płyty zarówno na tarasach, jak i prowadzących do nich ścieżkach
Ogrodzenia wyznaczają granicę działki, stanowiąc jednocześnie dodatkową ochronę przed intruzami oraz sprawdzony sposób na zapewnienie mieszkańcom prywatności. Dużą popularnością cieszą się konstrukcje bazujące na betonowych pustakach przedzielonych ażurowymi przęsłami z innych materiałów. Wiele osób decyduje się też na stawianie mniejszych murków wewnątrz posesji, by uporządkować wizualnie i użytkowo całą przestrzeń. Można je wykonywać ze specjalnych bloczków, palisad, a nawet stopni schodowych czy gazonów.
Betonowe elementy oddzielające od siebie poszczególne strefy mogą jednocześnie pełnić funkcje:
efektownych donic, kwietników i warzywników
murków oporowych zabezpieczających miejsca o wyraźnych różnicach wysokości terenu
atrakcyjnych obrzeży dla ciągów komunikacyjnych
ogrodowych siedzisk i innych outdoorowych mebli
stylistycznego akcentu podkreślającego charakter okolicznej architektury czy roślinności
Betard: ogrodzenie
Betard: podjazd i ogrodzenie
Betard: palisada na schodach
Zadbajmy o naturę
Wykorzystanie zabudowy do atrakcyjnego i komfortowego wydzielenia miejsc z roślinnością to niejedyny przykład współistnienia betonu z naturą. Dzięki ażurowym kostkom i płytom oraz elementom ze specjalnymi, dużymi odstępnikami można stworzyć skuteczne utwardzenie podjazdu i miejsca postojowego, które jednocześnie będzie umożliwiać swobodny odpływ wody deszczowej do gruntu, a nawet wegetację roślin (powierzchnie biologicznie czynne). Dzięki temu zapewnienie solidnego podłoża nie będzie stanowiło zbyt dużej ingerencji w naturę, a w wielu przypadkach umożliwi spełnienie wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Niejednokrotnie betonowe aranżacje stanowią wizytówkę posesji, jej niepowtarzalny wyróżnik, widoczny dla wszystkich z ulicy lub ukryty gdzieś w głębi działki, by cieszyć oko wyłącznie mieszkańców i ich gości. Szczególnie efektownym sposobem na zwiększenie walorów estetycznych otoczenia, jest wprowadzenie elementów małej architektury. Przyjmując rozmaite formy, świetnie komponują się one zarówno z bujną zielenią, jak i z nowoczesnym, minimalistycznym budownictwem. Co więcej, na ogół łączą wyrazisty design z konkretnym, praktycznym zastosowaniem jako: siedziska, stoły, donice, ograniczniki wjazdu itp.
Do dyspozycji mamy bardzo bogatą paletę rozwiązań, wśród których wymienić można:
wygodne siedziska zaprojektowane na planie koła, prostokąta, kwadratu czy w bardziej abstrakcyjnej formie, np. inspirowane nieregularnością naturalnych głazów
niebanalny design klasycznych ławek
imponujące donice o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach
solidne stoły zapewniające stabilność i możliwość użytkowania niezależnie od pory roku
Betard: ławki
Więcej praktycznych rozwiązań i pomysłów na aranżację przestrzeni na www.betard.pl.