Wymiary ogrodzenia. 5 praktycznych porad

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiary ogrodzenia. 5 praktycznych porad

Budujesz ogrodzenie? Poznaj odpowiedzi na pięć bardzo ważnych pytań na temat wysokości ogrodzenia, optymalnej szerokości furtki i bramy wjazdowej.

aktualizacja: 2022-05-19 07:27:48

1/ Jak wysokie zgodnie z prawem może być ogrodzenie?

Prawo budowlane w Polsce zezwala na budowę ogrodzenia do wysokości 220 cm.

2/ Jakiej wysokości ogrodzenie będzie optymalne?

Na mniejszych działkach, gdzie ogrodzenie budowane jest blisko domu, dobrym rozwiązaniem będzie wysokość 150-155 cm. Jest to wysokość, do której dopasowane są wymiary metalowej siatki czy też standardowych paneli ogrodzeniowych. W tej sytuacji dużo taniej i łatwiej jest dobrać wypełnienia montowane pomiędzy słupkami z bloczków betonowych. Jeśli mamy dużą działkę, zalecamy, aby ogrodzenie było wyższe (160-170 cm), a słupki bardziej rozbudowane. Wtedy ogrodzenie jest bardziej okazałe i dopasowane do charakteru posesji.

Ogrodzenia łupane GORC® de Luxe GL22
Ogrodzenia łupane GORC® de Luxe GL22

3/ Dlaczego fragmenty ogrodzenia warto zaplanować z muru pełnego?

Wykonując projekt ogrodzenia należy podzielić front ogrodzenia na symetryczne fragmenty, licząc od głównej bramy, w lewo i w prawo. Przy takim podziale często trudno jest zachować tzw. "wymiar standardowy", gdyż nie zawsze wymiar posesji pozwala na zaprojektowanie słupków w symetrycznych odstępach. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji? Można zakończyć ogrodzenie pełnym murem, na którym zgubi się tę różnicę. Innym rozwiązaniem jest wykonanie przęseł na wymiar - dostosowując się do zaplanowanych odległości między słupkami. Projektując ogrodzenie warto zaplanować miejsce na śmietnik, na skrzynkę gazową, skrzynkę elektryczną. To jest również miejsce, gdzie możemy zniwelować odległości, aby uzyskać symetryczność.

Ogrodzenia modułowe ROMA Classic
Ogrodzenia modułowe ROMA Classic

4/ Jakiej szerokości furtka będzie optymalna?

Przyjęte jest, że swobodne przejście przez furtkę czy drzwi powinno mieć 90 cm. Uwzględniając budowę konstrukcyjną ogrodzenia, konieczność zamontowania zawiasów, mocowania zamka i elektrozaczepów - wymiar otworu na bramkę powinien mieć ok. 100 cm.

Ogrodzenia modułowe ROMA Horizon
Ogrodzenia modułowe ROMA Horizon

5/ Jakiej szerokości brama będzie optymalna?

Duży wpływ na projekt bramy wjazdowej ma odległość wjazdu na posesję od linii drogi, odległość ogrodzenia od budynku, kształt działki. Wjazd należy zaplanować tak, aby mieć swobodę manewrowania autem. Przeciętna szerokość bramy wjazdowej to 4-6 m. Szerokość ta zależy także od tego, czy wybieramy bramę przesuwną, czy dwuskrzydłową. Montaż każdej z nich wymaga innych warunków i innego planu ogrodzenia.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje