Jak dobrać obrzeża?
Stanowią one wizualne dopełnienie nawierzchni, ale przede wszystkim zapobiegają jej rozjeżdżaniu się. Musimy więc pamiętać o ich zakupie. Rodzaj, kolor i stylistykę obrzeży dopasowuje się do typu materiału nawierzchniowego.
Zastosować można w tym celu grubszy bruk, specjalne kostki brzegowe (o rozmaitym kształcie i odcieniu) albo różnego typu podłużne obrzeża – gładkie bądź przypominające palisadę. Są one delikatniejsze od krawężników, które stosuje się w przypadku parkingów i nawierzchni, po których mają się poruszać samochody. Elementy te osadza się na ławie z gęstej mieszanki betonowej. Należy to zrobić zaraz po wykonaniu wykopu pod trakty.
Z czego ułożyć podbudowę?
Powstaje ona z warstwy kruszywa i piasku, które należy zagęścić mechanicznie i pamiętając o utworzeniu niewielkiego spadku. Prace zaczyna się od usunięcia humusu (żyznej ziemi) z wyznaczonej powierzchni (i ułożenia obrzeży). Na wyrównanym podłożu rozkłada się geowłókninę, dzięki której grunt rodzimy nie miesza się z podbudową. Następnie kruszywo (żwir, tłuczeń, grys lub pospółkę) i ok. 5 cm podsypkę piaskową (bezpośrednie podłoże elementów wykończeniowych).
Obie warstwy zagęszcza się kolejno przy użyciu zagęszczarki mechanicznej. Jest to bardzo ważna czynność, zapobiegająca nierównomiernemu osiadaniu podbudowy i zapadaniu się nawierzchni. W przypadku ścieżek warstwa kruszywa powinna mieć grubość 10– 20 cm. Pod podjazdami potrzeba 20–30 cm. W warstwie piasku powinno się utworzyć ok. 2% spadek, który zapewni spływ wody opadowej. W tym celu wyrównuje się ją i profiluje za pomocą długiej łaty.
Kostki lub płyty należy dobijać do podłoża gumowym młotkiem. Co jakiś czas trzeba kontrolować poziom nawierzchni za pomocą poziomnicy, a po ułożeniu całości, ustabilizować ją wibratorem powierzchniowym z gumową nakładką ochronną. Szczeliny między elementami zasypuje się na ogół drobnym piaskiem. Materiał wypełniający pełni rolę klina.
Trwałość nawierzchni utwardzonych kostką czy płytami zależy przede wszystkim od prawidłowego wykonania podbudowy. Całość prac najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, zwłaszcza jeśli chodzi o podjazd.
Jak wykonać nawierzchnię ażurową?
W przypadku, gdy podjazd z kostki ekologicznej, płyt ażurowych albo kratek z PVC ma być zasypany ozdobnym kruszywem, warstwę podkładową tworzy się standardowo z piasku. Jeśli zaś planujemy wysiać trawę, elementy układa się na mieszance piasku i kompostu, a otwory wypełnia żyzną przepuszczalną ziemią.
Trzeba ją ubić za pomocą zagęszczarki, a następnie wysiać nasiona (w tym celu kupuje się mieszankę na trawniki ekstensywne, czyli rzadko nawożone i koszone) i przykryć je cieniutką warstwą piasku. Podczas ich kiełkowania należy dbać, aby podłoże było stale wilgotne. Pamiętajmy, że przez kilka tygodni od siewu trzeba ograniczyć wjeżdżanie, a nawet wchodzenie na podjazd. Nie można też użytkować niewypełnionych płyt i kratek, ponieważ dojdzie do ich deformacji.
Dowiedz się więcej na temat płyt ażurowych ➡️ Zalety i zastosowanie betonowych płyt ażurowych
Redakcja BD
Fot. otwierająca: Polbruk S.A.