Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2009
Drzwi wewnętrzne
Drzwi są jak kropka nad i – dopełniają koncepcję estetyczną całego wnętrza. Z tego powodu na ich wybór najczęściej wpływa wygląd. Budowa drzwi rzadko zaprząta naszą uwagę. A przecież to, co kryją w środku, wpływa na ich właściwości. Zajrzyjmy więc drzwiom wewnętrznym do ich wnętrza.

Drzwi wewnętrzne
(fot. Classen)
Czy w pomieszczeniu jest ich kilkoro, czy tylko jedne, zawsze zwracają uwagę, bo to duża, prawie dwumetrowa płaszczyzna. Nie tylko zatem zapewniają domownikom prywatność, izolują termicznie i akustycznie, ale – niezależnie od naszych intencji – są elementem wystroju wnętrza.

 

Dlatego drzwi najlepiej wybierać wtedy, gdy mamy już kompletną wizję tego wystroju. Ważna jest i całość, i detale, a więc wielkość, materiał, kolor, przeszklenia, rodzaj i stylistyka okuć oraz ozdoby.

Z czego się składają

Drzwi składają się ze skrzydła (lub skrzydeł), ościeżnicy oraz okuć.
Skrzydło drzwiowe. Ze względu na sposób, w jaki ukształtowana jest krawędź skrzydła w miejscu połączenia z ościeżnicą, wyróżnia się skrzydła przylgowe i bezprzylgowe. Przylgowe mają pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. A bezprzylgowe mają gładką krawędź bez wycięć.

 

Ościeżnica. Rama z drewna litego lub klejonego warstwowo, z płyty wiórowej wykończonej fornirem lub laminatem, z płyty MDF lub metalu. Mocuje się ją w ościeżach otworu drzwiowego i na niej zawiesza skrzydło. Ościeżnice są zwykle wykonane z tego samego materiału i tak samo wykończone jak skrzydło drzwiowe. Standardowe ościeżnice mają szerokość 6 lub 10 cm, ale produkuje się również ościeżnice regulowane, które dają się dopasować do każdej grubości ściany. Stosuje się je, gdy szerokość muru jest większa niż 7,5 cm, ale nie przekracza 30 cm.

 

Okucia. To ważny element drzwi. Zawiasy, zamki, pokrętła, rozetki, szyldy i klamki decydują o funkcjonalności i wyglądzie drzwi. Mogą być ozdobne lub proste, srebrne, złote, błyszczące lub matowe, lakierowane na różne kolory. Stylem powinny pasować do drzwi i całego wnętrza.

 

Zawiasy. W większości skrzydeł drzwiowych mocuje się dwa zawiasy, czasami też trzeci między nimi. Zamontowanie trzeciego zagwarantuje większą stabilność. Są również takie zawiasy, które umożliwiają regulację wysokości zawieszenia drzwi. Do drzwi wahadłowych stosuje się zawiasy, które samoczynnie zamykają skrzydła. Do wyboru mamy zawiasy wykonane ze stali i mosiądzu.

 

Klamki zazwyczaj dokupuje się osobno. Oferowane są w bardzo dużym wyborze wzorów i stylów – od bardzo nowoczesnych do historyzujących. Mogą być wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej, aluminium, drewna łączonego z metalem, a nawet szkła. Dostępne są różne zestawienia – klamka-klamka, klamka-gałka lub gałka-gałka. Klamki sprzedawane są z owalnymi albo podłużnymi szyldami lub rozetkami. Dobiera się je indywidualnie do stylu wnętrza, wskazane jest jednak, aby wszystkie okucia drzwi były w tym samym kolorze.

Konstrukcje skrzydeł

Z litego drewna. Drewno jest materiałem bardzo wrażliwym na zmiany wilgotności otoczenia: wraz z nimi na przemian kurczy się i pęcznieje, wskutek czego powstają w nim szpary. Dla ograniczenia tego zjawiska drzwi z litego drewna projektuje się najczęściej jako ramę, w którą wmontowane są płyciny (filongi).

 

Płytowe. Szkielet stanowi rama oklejona płytą pilśniową twardą, sklejką lub sztucznym laminatem, do której przytwierdza się okładziny z płyty wiórowej pełnej lub drążonej albo z tworzywa piankowego. Przestrzeń między okładzinami wypełnia się płytami kartonowymi o budowie plastra miodu, płytami wiórowymi albo układanymi w jodełkę paskami płyty pilśniowej. Aby drzwi tworzyły jednolitą całość, krawędzie skrzydła drzwiowego okleja się taką samą płytą wykończeniową jak okładzinę. Drzwi płytowe wyglądem mogą przypominać drzwi wykonane z litego drewna.

 

Płycinowe. Składają się z drewnianej ramy, którą wypełnia się płycinami z drewna, tworzywa, sklejki lub szkła.

 

Płytowo-płycinowe. Konstrukcja składa się z drewnianej ramy obustronnie obłożonej płytami drewnopodobnymi z tłoczeniami w kształcie płycin.

 

Katarzyna Sendal

Pełny artykuł w PDF: Drzwi wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje