Jakimi parametrami powinna charakteryzować się brama garażowa do domu energooszczędnego?

Jakimi parametrami powinna charakteryzować się brama garażowa do domu energooszczędnego?

Odpowiedź eksperta: Brama garażowa tak jak drzwi zewnętrzne powinna chronić przed stratami ciepła w budynku. Jeżeli garaż znajduje się w bryle domu czy chcemy zamontować w nim ogrzewanie, warto pomyśleć o bramie zapewniającej odpowiednią izolację cieplną. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła, a zatem i zaoszczędzić zużycie energii.

Wciąż zaostrzające się normy energooszczędności w budownictwie nie określają jednak, jakim maksymalnym współczynnikiem przenikania ciepła powinna charakteryzować się energooszczędna brama garażowa. Warto więc wiedzieć, że najlepsze wartości osiągają bramy segmentowe. Te w wersji standardowej, z panelem o grubości 40 mm wypełnionym pianką poliuretanową, zapewnią termoizolacyjność na poziomie U = 1,00 W/(m2.K).

Na rynku dostępne są także bramy cieplejsze z panelem o grubości 60 mm, które charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Grubość panela to jednak nie wszystko, o wartości współczynnika i rzeczywistej ochronie przed stratami ciepła decyduje także konstrukcja bramy i zastosowany system uszczelnień. Przy zmiennych warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce, takie parametry zapewnią utrzymanie w garażu ciepła zimą i niskiej temperatury latem.

Marcin Strzelec
Menedżer zarządzający grupą produktów: Bramy Garażowe i Przemysłowe, Automatyka, Technologie Inteligentne
WIŚNIOWSKI
fot. Wiśniowski

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz