Jak przygotować miejsce do nauki w domu? 6 porad i plan lekcji od KRISPOL

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak przygotować miejsce do nauki w domu? 6 porad i plan lekcji od KRISPOL

Nowy rok szkolny za pasem. Jak urządzić przestrzeń dla ucznia w domu, żeby nauka była efektywna, ale też przyjemna? Przeczytaj nasze wskazówki i stwórz miejsce, które Twoje dziecko pokocha.

aktualizacja: 2020-09-02 12:28:30

Organizacja strefy do nauki jest bardzo ważna - to tu, zaraz po szkole (a w tym roku również podczas lekcji online) - nasze dziecko spędza sporo czasu. Funkcjonalność i bezpieczeństwo - to podstawa. 

Po pierwsze: Komfort

Dbajmy o komfort naszego dziecka już od najmłodszych lat i odpowiedzialnie planujmy strefę do nauki - unikniemy problemów z kręgosłupem w przyszłości.

  • Biurko - zazwyczaj pierwsze biurko dziecko otrzymuje, kiedy idzie do szkoły. Jego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu naszej pociechy. Standardowo malec idący do pierwszej klasy mierzy od 115-125 cm wzrostu, wówczas wysokość biurka powinna umownie wynosić około 55-60 cm. Rozsądnym wyborem jest mebel, który ma możliwość regulacji, dzięki temu biurko będzie rosło razem z dzieckiem i posłuży mu na dłużej.
  • Krzesło - obok biurka, najważniejszym elementem wyposażenia jest odpowiednie krzesło, tu również polecamy wybrać te z możliwością regulacji. Prawidłowa postawa zakłada wyprostowane plecy, swobodnie oparte o blat ręce, nogi na podłodze, pamiętajmy również, że kąty pomiędzy ramieniem a przedramieniem i podudziem a łydką powinny wynosić 90 stopni. Bardzo ważne, aby kontrolować postawę dziecka i wraz ze wzrostem, regulować odpowiednio biurko i krzesło.

Ważne: Jeżeli dziecko dzieli pokój z rodzeństwem - powinno mieć własne miejsce do nauki.

 

W dobie pandemii uczniowie spędzają jeszcze więcej czasu przed ekranami komputerów, tabletów i telefonów. Zadbajmy, aby stworzyć bezpieczną strefę do nauki
W dobie pandemii uczniowie spędzają jeszcze więcej czasu przed ekranami komputerów, tabletów i telefonów. Zadbajmy, aby stworzyć bezpieczną strefę do nauki

Dobra organizacja

Aranżując strefę do przyswajania wiedzy, unikajmy rozpraszaczy. Wszystkie zbędne przybory, notatniki, kartki warto zorganizować, np. wyposażając biurko w wygodną komodę, umieszczoną nieopodal biurka. Na blacie powinny się znaleźć najpotrzebniejsze akcesoria, takie jak: długopisy, kredki czy nożyczki, które będą potrzebne podczas odrabiania lekcji. Warto pomyśleć też o odpowiedniej podkładce, która będzie chroniła mebel. Jeżeli na biurku znajduje się również komputer czy laptop, zadbajmy, aby podczas odrabiania lekcji czy nauki, pozostał wyłączony.

Światło

Najzdrowsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Strefę do nauki warto zorganizować nieopodal okna. Oczywiście nie zawsze pora nauki pozwala na pracę bez dodatkowego, sztucznego oświetlenia, zwłaszcza jesienią czy zimą. Tu ważne jest dobranie odpowiedniej lampki biurkowej i jej umiejscowienie. Pamiętajmy, że powinna być ona umieszczona po prawej lub lewej stronie w zależności od tego, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne (tak, by pisząc, nie zasłaniało sobie dostępu do światła).

Przerwa dla wzroku

W dobie pandemii dzieci i młodzież spędzają zdecydowanie więcej czasu we własnych pokojach, a także przy biurkach - podczas zajęć zdalnych czy odrabiania lekcji. Aby zadbać o wzrok, warto rozważyć elementy, które zapewnią mu odpoczynek. Tu świetnie sprawdzą się plakaty z elementami zieleni, żywe rośliny. Dodatkowo warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci jak relaksować wzrok i prowadzić tzw. "gimnastykę oka":

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
  • Ćwiczenie dla najmłodszych: Spoglądanie kolejno w górę, w dół, w lewą stronę, w prawą stronę;
  • Metoda dla starszych: palming - dziecko siada prosto tak, aby kark i plecy tworzyły linię prostą. Następnie opiera łokcie na brzegu stołu, a lekko wklęsłymi dłońmi zasłoń oczy tak, aby palce skrzyżowały się na czole powyżej linii brwi. Dziecko rozluźnia palce (tak, aby nie przenikało przez nie światło), brwi i powieki, dłonie nie dotykają gałek ocznych, zamyka oczy i przez kilka chwil (całe ćwiczenie powinno trwać maksymalnie 10 minut) przypomina sobie przyjemne chwile - np. wakacje, spacer, zabawę z rówieśnikami etc.

Świeże powietrze

Pamiętajmy, aby zadbać o wentylację pomieszczenia, w którym przebywają dzieci. Bez względu na porę roku przed nauką, warto przewietrzyć pokój. 

KRISPOL radzi: Każdego roku dochodzi do wypadków, w których dzieci wypadają z okien. Rozsądnych starszaków oczywiście to nie dotyczy, ale jeśli w pokoju mieszkają maluchy, warto wyposażyć okno w klamkę z kluczykiem lub klamkę, którą otworzymy dopiero po użyciu odpowiedniej siły, wówczas to rodzic kontroluje, kiedy okno ma pozostać otwarte.

Strefa  odpoczynku

Nie samą nauką uczeń żyje. 12 Oprócz funkcjonalnego zaplanowania strefy do nauki, warto też wydzielić kącik, w którym młodsze dzieci będą mogły swobodnie się bawić, a starsze odpoczywać czy spędzać czas z rówieśnikami. 

Marka KRISPOL przygotowała plan lekcji dla wszystkich uczniów, który można pobrać ze strony producenta: https://krispol.pl/download/krispol_plan_lekcji-2020.jpg

 

Firma powiązana:
Krispol

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA