Jak urządzić warsztat w garażu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak urządzić warsztat w garażu?

To właśnie tutaj zaczynały się kariery wielu znanych dziś zespołów muzycznych i początki wielkich biznesów. Garaż, bo o nim mowa, to niepozorne pomieszczenie, które daje duże możliwości. Między częściami do samochodu i skrzynkami na narzędzia można stworzyć przestrzeń do rozwoju własnych zainteresowań. Jak zaaranżować w garażu funkcjonalny przydomowy warsztat?

aktualizacja: 2022-12-01 10:06:00

Garaż niejedno ma imię. To nie tylko "schowek" na samochody i rowery, ale również wnętrze, które w zależności od naszych potrzeb może stać się magazynem oraz spiżarnią, siłownią, salą kinową czy też zapleczem dla ogrodu. W ostatnim czasie na popularności zyskuje majsterkowanie, samodzielna naprawa i wykonywanie różnorodnych przedmiotów. Garażowa powierzchnia bardzo często służy więc do przechowywania narzędzi - możemy iść tym tropem i "zmajstrować" w niej przydomowy warsztat.

Raj majsterkowicza

Dla jednych warsztat to drugi dom, w którym mogą spędzać praktycznie każdą wolną chwilę. Dla innych to czysto funkcjonalna przestrzeń, gdzie spokojnie, mając wszystkie sprzęty "pod ręką" można wykonać niezbędne naprawy. Bez względu na to, w której z tych grup jesteśmy, warto zadbać o przemyślane urządzenie wnętrza. Zacznijmy od rozplanowania poszczególnych jego elementów, żeby jak najlepiej wykorzystać wolne miejsce. A często jest go niewiele, gdyż nasza strefa pracy musi uwzględniać sąsiedztwo samochodu oraz rowerów.

Czego nie powinno zabraknąć w garażowym warsztacie? Przede wszystkim solidnego stołu roboczego z dostępem do oświetlenia (najlepiej ruchomej lampy z lupą) i możliwością podłączenia elektronarzędzi do zasilania. Dobrze, jeśli w zasięgu ręki będziemy mieć też podstawowe narzędzia do majsterkowania. Można je przechowywać w skrzynkach narzędziowych lub na magnetycznych tablicach zawieszonych na ścianie. To pozwoli nam łatwo odnaleźć potrzebne akcesoria. Gdy mamy większą ilość narzędzi, sprawdzą się metalowe regały bądź specjalne szafki. Można też wykorzystać haki pod sufitem, dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzimy przestrzeń, podwieszając tam np. rowery.

Te zmiany wprowadzimy łatwo i bez konieczności ponoszenia wielkich wydatków. Bardziej kosztowne może okazać się wyposażenie w postaci narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, ale wszystko zależy od naszych potrzeb i od częstotliwości majsterkowania. Niezbędne będą na pewno podstawowe wyroby, jak różnego rodzaju wkrętaki, młotek, kombinerki oraz klucze nasadowe, imbusowe i płaskie. Z elektronarzędzi przydatne są szczególnie: szlifierka, wiertarko-wkrętarka i klucz pneumatyczny do śrub, np. do kół. Niektórzy lepiej odnajdują się w kontrolowanym chaosie, inni zaś cenią porządek. Najważniejsze jednak, żeby przestrzeń do pracy była jak najbardziej komfortowa, zapewniała nam bezpieczeństwo działania.

Warsztat w garażu
Warsztat w garażu

Szybki dostęp do garażu na wyciągnięcie... palca

Do przydomowego warsztatu potrzebny jest wygodny dostęp. Jeśli garaż jest połączony z budynkiem mieszkalnym, to z reguły przejście zapewniają nam drzwi techniczne. Bardzo ważny element stanowi również funkcjonalna brama garażowa. Może być ona wyposażona w napęd lub otwierana ręcznie. To pierwsze rozwiązanie daje możliwość zdalnej obsługi, np. z poziomu aplikacji na smartfonie, bez konieczności mocowania się ze skrzydłem. Majsterkując przy stanowisku roboczym możemy więc kilkoma ruchami palca uchylić bramę, żeby przewietrzyć pomieszczenie czy też zamknąć ja, żeby wnętrze się nie wychładzało. Co istotne, nie tylko nowa brama może być z napędem. Zautomatyzować można również już użytkowaną, starszą konstrukcję. Jaką automatykę wybrać?

Napęd do bramy garażowej BOTTICELLI
Napęd do bramy garażowej BOTTICELLI

Do segmentowych bram garażowych o powierzchni do 16 m2 dobrym rozwiązaniem jest elektromechaniczny napęd BOTTICELLI SMART BT A 1250 - mówi Roman Trzciński Dyrektor Działu Technicznego BFT Polska, firmy sprzedającej wysokiej jakości automatykę do bram oraz systemy automatyzacji dostępu. Przeznaczony jest on do bardzo intensywnej pracy, zapewnia niezawodne działanie niezależnie od warunków pogodowych i może być zintegrowany z całym systemem smart home. Dzięki temu, za pomocą smartfona możemy sterować pracą wszystkich podłączonych do sieci domowych urządzeń - podkreśla ekspert.

Pomysły na aranżację garażu mogą być różnorodne i często uzależnione są od pory roku. Na przykład zimą to pomieszczenie pełni rolę spiżarni, w której przechowujemy przygotowane na święta smakołyki. Zawsze jednak warto wygospodarować w garażowej przestrzeni choćby niewielki kącik do majsterkowania. Jeśli zadbamy również o wygodny i szybki dostęp do wnętrza, będziemy mogli w pełni wykorzystać jego olbrzymi potencjał. Zatem do dzieła!

Firma powiązana:
BFT Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły