Szeroka brama garażowa segmentowa obsługiwana bez napędu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Szeroka brama garażowa segmentowa obsługiwana bez napędu

Wolałem mieć jedną szeroką bramę, niż dwie mniejsze. Na razie ręczne otwieranie tak szerokiej bramy nie jest super wygodne, bo trzeba użyć trochę siły, żeby ją wprowadzić w ruch, ale potem leci lekko po prowadnicach... - mówi Arek, Członek Klubu Budujących Dom, który górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2013 r.

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 38 m2; ogrzewany wodną podłogówką.

Bramy garażowe:

  • Segmentowa, górna; wykonana z przetłaczanej blachy ocynkowanej o gr. 0,5 mm, wykończonej farbą proszkową w kolorze szarym, wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o gr. 48 mm; wymiary 5000 x 2250 mm. Żywotność - 15 000 cykli. 
  • Napęd - zostanie założony w najbliższej przyszłości. 
  • Brama zakupiona z usługą monterską.

Decyzja: chciałem, żeby garaż był obszerny i wygodny, więc od razu po wyborze gotowego projektu poprosiłem architektkę o zlikwidowanie słupa w otworze wjazdowym. Wolałem mieć jedną szeroką bramę, niż dwie mniejsze. Szukałem tylko solidnych materiałów i urządzeń dających maksymalną wygodę, dlatego zamówiłem wrota segmentowe górne. Moje pochodzą od dużego polskiego producenta. Podobają mi się jego wyroby i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne.

Napęd kupiłem od innego producenta, ponieważ pracuję w firmie oferującej klientom automatykę domową, w tym napędy, i znam je od podszewki. W domu przymierzam się do zamontowania centrali automatyki i zależy mi, żeby wszystkie elementy z nią współpracujące były kompatybilne. To istotne też z punktu przyszłego serwisowania.

Choć wybrany przeze mnie model napędu ma wszelkie zabezpieczenia dla ludzi i przed włamaniem, a dom i garaż objęte są monitoringiem, zamierzam dodać jeszcze dźwiękowy czujnik alarmowy. Kiedy ktoś będzie podważał bramę, wzbudzi on syrenę.

Uszczelka progowa
Uszczelka progowa znakomicie się sprawdza

Brama garażowa segmentowa górna bez napędu - rady i przestrogi:

Bramę zamontował lokalny dystrybutor i zajęło mu to dwie godziny. Wezwałem go, kiedy garaż miał już otynkowane ściany i płytki na ogrzewanej posadzce. Wrota, wystawione na zachodnie wiatry, są bardzo szczelne. Elastyczne uszczelki znajdują się z każdej strony bramy i doskonale ją chronią. Segmenty mają dobrą izolację cieplną i w garażu jest chłodno latem, w zimie ciepło.

Na razie ręczne otwieranie tak szerokiej bramy nie jest super wygodne, bo trzeba użyć trochę siły, żeby ją wprowadzić w ruch, ale potem leci lekko po prowadnicach. Najgorszy moment to poderwanie jej w górę. Żona spokojnie daje radę, lecz postaram się jak najszybciej zamontować kupiony niedawno automat. Poproszę o to zaprzyjaźnionego serwisanta.

Dobry napęd to podstawa, bo przy dwóch samochodach w kółko chodzi. Zamierzam posługiwać się pilotami czterokanałowymi, żeby otwierać bramę wjazdową, garażową i furtkę oraz zapalać światło. W momencie wyposażenia domu w centralę automatyki domowej dojdzie mi możliwość obsługiwania wjazdu telefonem. Na ścianie garażu, przy wejściu do domu, jeszcze planuję przycisk.

Sprężyny założone nad nadprożem otworu wjazdowego
Mocne sprężyny, założone nad nadprożem otworu wjazdowego, odciążają ręczną obsługę bramy

Koszty bramy garażowej segmentowej górnej bez napędu:

  • brama z napędem i montażem 5000 zł (w tym napęd bez montażu - 900 zł); 
  • przegląd (co 2 lata) 100 zł.

Galeria zdjęć

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Zdaniem Arka, dom z garażem z jedną szeroką bramą wygląda nowocześniej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość pam

06 Cze 2019, 13:39

cena z kosmosu. Nie kupię, bo są o wiele tańsze.

time image

Gość ela

24 Lut 2017, 22:01

bardzo ładna brama, jaki to producent i interesuje mnie kolor, jasno szary??? wlasnie przymierzam sie do zakupu poodbnej :) dziekuje za odp

time image

16 Gru 2016, 09:44

Raczej dziwne rozwiązanie. Jeśli montuje się dużą a zarazem ciężką bramę to trzeba myśleć o automacie, ponieważ to zwyczajnie wygodne. A jeśli chodzi o napędy do bram od różnych producentów to nie ma żadnego problemu. Wystarczy odpowiednio dobrać parametry automatu. 

time image

Gość Kamil

07 Lis 2016, 09:46

Fajnie, ze Pan Arek zna sie swietnie na napedach, ale ja jakos jestem zwolennikiem kupowania bramy i napedu od tego samego producenta. Nigdy nic nie wiadomo.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje