Jak montuje się bramę garażową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak montuje się bramę garażową?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem doradza, jak powinna być zamontowana brama garażowa, aby nie sprawiała Inwestorowi kłopotu.

Majster Guru:  - Bardzo ważny jest prawidłowy montaż bramy.

Dociekliwy Inwestor: – Prawidłowy, czyli jaki?

– Aby uniknąć błędów, najlepiej zatrudnić do tego wykwalifikowaną ekipę poleconą przez dystrybutora bramy. Nie będzie wówczas obawy, że stracimy gwarancję na bramę, jeśli okaże się, że została ona źle założona. Poza tym, zamawiając kompleksową usługę, czyli kupując bramę wraz z montażem z przeznaczeniem do garażu znajdującego się w bryle budynku, zapłacimy tylko 8-procentowy VAT.

– Czy każdą bramę montuje się w taki sam sposób?

– Nie, różnice są znaczące. Bramy segmentowe instaluje się za otworem wjazdowym, w wykończonym, otynkowanym i pomalowanym garażu, w którym wykonana jest także posadzka. Wysokość nadproża musi mieścić się w zakresie od 10 do 40 cm, w zależności od modelu bramy. W przypadku skrzydeł otwieranych do góry, prowadnicę mocuje się do ścian garażu. Prowadnicę dla bramy otwieranej na bok umieszcza się zaś na nadprożu, ścianie lub w posadzce.

Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 22 cm Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 40 cm
Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 20 cm Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 10 cm

W zależności od wysokości nadproża, dostępne są różne rodzaje sprężyn i typy prowadzeń bram segmentowych. Na rysunkach pokazano poprawny montaż w odniesieniu do wysokości nadproża

Bramę rolowaną również zakłada się w wykończonym już pomieszczeniu, ale nadproże musi mieć wysokość co najmniej 30 cm, ewentualnie kaseta zmniejszy wysokość wjazdu. Wał, na który nawijane są lamele, można ulokować wewnątrz garażu lub na ścianie zewnętrznej.

Z kolei bramy uchylne montuje się przeważnie w świetle otworu (można je zamontować za otworem, ale trzeba pozostawić szczeliny pomiędzy krawędziami otworu a skrzydłem). Proszę jednak pamiętać, że brama otwiera się do góry i zwykle zmniejsza wysokość garażu o około 20 cm. Ściany pomieszczenia powinny zostać wcześniej otynkowane, natomiast trzeba wstrzymać się z wykonaniem posadzki, gdyż próg bramy jest osadzany w podłodze. W tym przypadku nadproże powinno mieć ok. 10 cm wysokości.

Montaż bramy uchylnej w świetle otworu wjazdowego
Montaż bramy uchylnej w świetle otworu wjazdowego
Montaż bramy uchylnej za otworem wjazdowym
Montaż bramy uchylnej za otworem wjazdowym

– Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu?

– Najważniejsze jest staranne przytwierdzenie ościeżnicy oraz prowadnic. Dzięki temu brama będzie się otwierała lekko i służyła przez lata. Istotne jest precyzyjne wypoziomowanie poszczególnych elementów oraz prawidłowa liczba punktów mocowań prowadnic (przynajmniej cztery – to gwarantuje równomierny rozkład obciążeń dynamicznych i pozwala uniknąć odkształceń prowadnic, pod wpływem ruchu i ciężaru bramy). Ponadto ważny jest dobór kotew – w stropach gęstożebrowych należy użyć kołków typu parasolka, w betonie kołków stalowych, natomiast w pustakach – kotew skrzydełkowych.

Na końcu prac montażowych należy wyregulować sprężyny, wspomagające otwieranie i zamykanie bramy. Prawidłowo zamontowana brama nie może opadać, a do jej otwarcia nie trzeba używać dużej siły.

– Czy bramy garażowe są całkowicie bezobsługowe?

– Niestety nie. Bramy segmentowe i uchylne, oraz wszystkie zaopatrzone w automatyczny napęd, raz w roku poddaje się konserwacji. Warunkiem zachowania gwarancji są regularne, profesjonalne przeglądy techniczne, które obejmują sprawdzenie ogólnego stanu technicznego bramy i napędu, w tym sprawdzenie wyważenia skrzydła bramy i urządzeń zabezpieczających, korektę naciągu sprężyn, regulację rolek bieżnych i elementów blokujących bramę.

– Bardzo dziękuję za rozmowę i cenne rady. Do widzenia!

– Do widzenia, życzę udanych wyborów!

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Hörmann

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość A.Z.

26 Maj 2020, 07:32

Czy do otworu 231 x 191 mozna zamontowac brame uchylna o wymiarze 238 x199 ? Chodzi o montaz za otworem oczywiscie.

time image

09 Maj 2019, 05:27

12 godzin temu, Gość kazik napisał: moim zdaniem żaden tutorial ani żadna instrukcja nie nauczy jak zamontować bramę , jeśli wcześniej nie miało się o tym zielonego pojęcia. potrzebne są lata praktyki, żeby zrobić to dobrze . więc lepiej od razu postawić na ...

time image

Gość kazik

08 Maj 2019, 16:45

moim zdaniem żaden tutorial ani żadna instrukcja nie nauczy jak zamontować bramę , jeśli wcześniej nie miało się o tym zielonego pojęcia. potrzebne są lata praktyki, żeby zrobić to dobrze . więc lepiej od razu postawić na dobry fachowy montaż niż bawić się w majstra

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje