Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna za 75 tys. zł.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna za 75 tys. zł.

Elewacje wykończyłem zgodnie ze wskazaniami gotowego projektu, za wyjątkiem fragmentu ściany przy tarasie. Zamiast okładziny z drewna zastosowałem tam tynk, bo chciałem rozjaśnić zadaszoną głęboką wnękę. Ze względu na sąsiedztwo drzew wybrałem tynk silikonowo-silikatowy, który jest odporny na wilgoć i zabrudzenia - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który elewacje układał w 2013 r.

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 250 m2. Ściany dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm.

 

Elewacje: tynk silikatowo-silikonowy; oblicówki z płytek klinkierowych i z drewna modrzewia syberyjskiego; cokół obłożono płytkami z klinkieru.

 

Decyzja: elewacje wykończyłem zgodnie ze wskazaniami gotowego projektu, za wyjątkiem fragmentu ściany przy tarasie. Zamiast okładziny z drewna zastosowałem tam tynk, bo chciałem rozjaśnić zadaszoną głęboką wnękę. Ze względu na sąsiedztwo drzew wybrałem tynk silikonowo-silikatowy, który jest odporny na wilgoć i zabrudzenia. Można go wielokrotnie myć.

 

Powierzchnia okładziny drewnianej nadal jest duża, wynosi 50 m2, dlatego kupiłem deski z trwałego modrzewia syberyjskiego, fabrycznie zaimpregnowanego ciśnieniowo i przygotowanego do ułożenia na wpust i pióro. W porównaniu z elementami z drewna egzotycznego albo kompozytu, wyroby elewacyjne z modrzewia syberyjskiego mają dobrą cenę!

 

Podmurówkę wykończyłem identyczną okładziną z płytek klinkierowych, jaką dobrałem na mur przy jadalni. Trzy różne materiały elewacyjne pasują do siebie i są trwałe, a przy okazji sprawiają, że każda elewacja jest ciekawa i inna.

We wnęce tarasu zmniejszono powierzchnię okładziny z drewna i położono tynk. Wykończono nim też sufit (zamiast podbitki z PVC).
We wnęce tarasu zmniejszono powierzchnię okładziny z drewna i położono tynk. Wykończono nim też sufit (zamiast podbitki z PVC).

Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna - rady i przestrogi:

Elewację przy tarasie i jadalni wykończono okładziną z płytek klinkierowych
Elewację przy tarasie i jadalni wykończono okładziną z płytek klinkierowych
 • W trakcie ocieplania ścian styropianem polecono mi zaprawę, po użyciu której nie trzeba kołkować płyt. Trochę się obawiałem tej technologii, ale fachowcy zapewniali, że powszechnie wykorzystuje się je w Niemczech, i że ani termoizolacja, ani tynk i oblicówki nie odpadną od warstwy nośnej. Rzeczywiście, wszystkie warstwy ścian są na trwałe połączone.

   

  Trzech robotników układało elewacje przez tydzień. Tynk i okładzinę z klinkieru mocowali na przeznaczone specjalnie do nich, zaprawy klejowe. Okładzinę z drewna nabijali na łaty z drewna modrzewia syberyjskiego, zaczynając od dołu. Metoda na wpust i pióro zapewniała im szybki postęp prac. Kiedy wcześniej przykręcali pionowe słupki do muru z pustaków ceramicznych – poprosiłem, żeby starannie położyli warstwę izolacji ze styropianu. Układali ją warstwami pod i na słupkach oraz między słupkami i łatami, dzięki temu pod okładziną z drewna nie tworzą się mostki cieplne.

   

  Po ułożeniu na ścianach, starannie polakierowałem deski barwiącym lakierem pasującym do ram okien z drewna meranti. Po dwóch latach znowu polakierowałem deski, bo zdążyły wypłowieć od słońca, i zamierzam to robić cyklicznie. Zajmuje mi to kilka godzin.

   

 • Jestem zadowolony z każdego z zastosowanych materiałów. Odporny na czynniki zewnętrzne tynk wygląda jak nowy, podczas gdy tynk mineralny na domu mojej siostry, który również stoi w lesie, jest już cały zielony od nalotu. Okładzina z płytek klinkierowych dobrze się sprawdza na ścianie i na podmurówce. Zaobserwowałem, że okap o dł. 80 cm skutecznie chroni elewacje przed zacinającym deszczem lub śniegiem.

Elewacja wykonana z tynku, płytek klinkierowych i drewna - koszty:

 • 75 000 zł, w tym okładzina z drewna (z ułożeniem) 6500 zł, 
 • konserwacja drewna co 2 lata 200 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny