PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kominy stalowe

Jaki komin wybrać do kotła kondensacyjnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Wybierając kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania jesteśmy w stanie ograniczyć wydatki związane z eksploatacją. Co więcej, ryzyko przedostania się spalin do wnętrza pomieszczenia jest minimalne, co podnosi bezpieczeństwo domowników. Niezwykle ważną kwestią jest dobór właściwych elementów przyłącza, zarówno podczas wykonywania nowej instalacji, jak i modernizowania starej.

Co wybrać - wkład kominowy czy instalację zewnętrzną?

W zależności od stanu technicznego instalacji grzewczej i warunków przestrzennych budynku, komin do kotła gazowego może być montowany wewnątrz szachtu (w formie wkładu) lub na zewnątrz, jako dwuścienna konstrukcja. W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania, ogromne znaczenie ma kwestia poboru powietrza. Komin w formie wkładu do szachtu kominowego wymaga zdecydowanie mniejszej inwestycji pieniężnej, ale w niektórych przypadkach stan instalacji grzewczej nie pozwala na przeprowadzenie takiej termomodernizacji.

System powietrzno-spalinowy do kotłów kondensacyjnych MKPSI
System powietrzno-spalinowy do kotłów kondensacyjnych MKPSI fot. MK Żary

W zależności od instalacji, powietrze może być pobierane na trzy sposoby:

  • z szachtu,
  • z pomieszczenia,
  • z zewnątrz.

W przypadku pierwszego rozwiązania, powinniśmy zadbać o to, aby w szachcie umieścić specjalną wkładkę i zastosować odpowiedni system powietrzno-spalinowy od kotła do komina. Alternatywną opcją, gdy nie można zastosować wkładu kominowego, jest montaż komina stalowego do pieca gazowego kondensacyjnego izolowanego na zewnątrz - wówczas powietrze pobierane będzie za pomocą specjalnego kolana z czerpnią.

W przypadku montażu kotła o mocy do 21 kW, można zdecydować się na instalację z poziomym wyrzutem spalin - to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy postawić urządzenie grzewcze w pomieszczeniu, w którym nie ma szachtu. W takim przypadku powinno stosować się rurę podwójną - wylotową dla spalin i wlotową dla powietrza. Pamiętajmy jednak, że każda instalacja grzewcza musi być wykonana przez profesjonalistów - niezależnie od tego, czy jest wewnętrzna, czy zewnętrzna. Należy też zadbać o regularnie wykonywany przegląd techniczny - najlepiej kilka razy do roku.

Na co zwracać uwagę wybierając komin do kotła gazowego?

W przypadku kotłów kondensacyjnych lub turbo, konieczne jest zastosowanie dedykowanych przewodów - najlepiej kwasoodpornych. Kocioł kondensacyjny wytwarza spaliny o temperaturze do 70 stopni Celsjusza, w związku z czym komin musi być przede wszystkim szczelny i mieć uszczelki. Kondensat, stanowiący uboczny efekt spalania, ma wysoką kwasowość (od 2 do 4 pH), może więc uszkodzić przewody kominowe, które nie są dostosowane do takich warunków.

Komin do kotła gazowego najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej lub blachy kwasoodpornej, ale w obu przypadkach należy zwrócić uwagę na to, czy ma on szczelną i niepalną obudowę. Uszczelki stosowane do połączeń poszczególnych elementów systemu powinny być odporne na temperatury do 120 stopni Celsjusza. Standardowy zestaw przyłączy do pieców gazowych kondensacyjnych obejmuje:

  • adapter,
  • element podłączeniowy z rewizją, np. trójnik,
  • rury,
  • kolano z podparciem,
  • płyta kominowa.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, jak długiej gwarancji udziela producent, nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku wykonywania regularnych przeglądów technicznych (to warunek utrzymania gwarancji). Może się okazać, że któryś element instalacji trzeba będzie wymienić po znacznie krótszym czasie. Nie warto odkładać tego w czasie, bowiem nieszczelny system może doprowadzić nawet do zatrucia spalinami wśród domowników. Wymiana jednego wadliwego elementu może też uchronić Cię przed koniecznością burzenia ściany czy budowy nowej instalacji od podstaw. Warto pamiętać, że wylot komina powinien znajdować się na wysokości co najmniej 2,5 m ponad poziomem terenu. Ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku w stronę kotła – należy zastosować element o kącie 93 stopni. Komin do kotła gazowego to element, na którym nie warto oszczędzać. Lepsza jakość zastosowanych materiałów to wyższa gwarancja niezawodności. System kondensacyjny to inwestycja na lata, dlatego decydując się na niego, najlepiej postawić na profesjonalistów, którzy mają doświadczenie z przeprowadzaniem termomodernizacji.

źródło i zdjęcia: MK Żary

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum