Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Jakie szyby wybrać do okien: podwójne czy potrójne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jakie okna wybrać, dwu- czy trzyszybowe? Każdy inwestor przed zakupem okien zadaje sobie takie właśnie pytanie. Bez wątpienia, liczba szyb zamontowanych w oknie ma ogromne znaczenie i wcale nie chodzi o to, że im więcej, tym lepiej. Sedno zagadnienia tkwi w tym, do jakiego budynku i w jakim miejscu montować będziemy przeszklenie.

Czego współczesny inwestor oczekuje od okien? Z pewnością estetyki, solidności, energooszczędności i – atrakcyjnej ceny. Liczba szyb ma wpływ na te dwa ostatnie parametry. Im ich więcej, tym okna są bardziej energooszczędne (cieplejsze), ale jednocześnie droższe. Kiedy opłaca się kupić okna z większą ilością szyb?

Okna z podwójnym oszkleniem

Obecnie okna z podwójnym szkleniem są już właściwie standardem. Zwykle jednak osiągają współczynnik przenikania ciepła przekraczający 1,0 W/m2K. Są jednak doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa (mowa o domach i blokach sprzed 1980 roku), w budynkach, w których jest mało okien albo okna są małe.

 Okna z podwójnym szkleniem są doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa
Okna z podwójnym szkleniem są doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa

Należy także pamiętać, że nie wszyscy budują domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Wiele inwestycji jest realizowanych z ograniczonym budżetem i wtedy inwestorowi wystarczy, żeby okna spełniały obecnie obowiązujące wymogi. Okna z dwoma szybami można z powodzeniem stosować także w domach letniskowych oraz gospodarczych, a także w garażu lub piwnicy.

W takich budynkach zarówno sposób izolacji jak i wentylacji nie spełniają warunków, w których można by było osiągnąć wysoki stopień energooszczędności. Nawet wtedy, gdy zostały one wykonane w sposób solidny i znajdują się w doskonałym stanie, występują w nich najczęściej mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Skoro zatem nie można osiągnąć wysokiego poziomu energooszczędności mimo zakupu droższych, trzyszybowych okien, to po co przepłacać?

Okna z potrójnymi szybami

- Nie ma wątpliwości, że to właśnie szyba ma główny wpływ na termikę okna, ponieważ zajmuje jego największą powierzchnię. Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto więc zainwestować w odpowiednio "ciepłą szybę" - radzi ekspert, Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji firmy Drutex S.A.

Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto zainwestować w okna z potrójnymi szybami
Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto zainwestować w okna z potrójnymi szybami

Taka zasada ma zastosowanie szczególnie wtedy, kiedy budujemy nowy dom, dobrze zaizolowany, najlepiej pasywny. Dodatkowa szyba pomoże bowiem wtedy osiągnąć współczynnik przenikalności ciepła poniżej 1,0 W/m2K. Dobrym przykładem są tu trzyszybowe okna Iglo Energy z oferty DRUTEX, w przypadku których ten wskaźnik może wynosić zaledwie 0,6 W/(m2K), przy czym jego wartość zależy od ich wielkości.

- Profil 7-komorowy ma ponad 80 mm grubości, dlatego bez problemu mieszczą się w nim 3 warstwy szklenia. Liczba komór wpłynie też na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej - zmniejsza się bowiem współczynnik Ug, a tym samym okno ma lepsze parametry - tłumaczy Mirosław Furtan.

Dodatkowe korzyści z wyboru właściwego okna

Dla wielu inwestorów istotny może być także fakt, że właściwie dobrane okna mogą dobrze wpływać na środowisko, a także przyczyniać się do zmniejszenia stężenia smogu w powietrzu. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, czyli takie, które zostały zaprojektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym, pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania, ale również na długotrwałe zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji powstających wskutek spalania materiałów grzewczych i produkcji ciepła.

źródło i zdjęcia: Drutex

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA