PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Jakie szyby wybrać do okien: podwójne czy potrójne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jakie okna wybrać, dwu- czy trzyszybowe? Każdy inwestor przed zakupem okien zadaje sobie takie właśnie pytanie. Bez wątpienia, liczba szyb zamontowanych w oknie ma ogromne znaczenie i wcale nie chodzi o to, że im więcej, tym lepiej. Sedno zagadnienia tkwi w tym, do jakiego budynku i w jakim miejscu montować będziemy przeszklenie.

Czego współczesny inwestor oczekuje od okien? Z pewnością estetyki, solidności, energooszczędności i – atrakcyjnej ceny. Liczba szyb ma wpływ na te dwa ostatnie parametry. Im ich więcej, tym okna są bardziej energooszczędne (cieplejsze), ale jednocześnie droższe. Kiedy opłaca się kupić okna z większą ilością szyb?

Okna z podwójnym oszkleniem

Obecnie okna z podwójnym szkleniem są już właściwie standardem. Zwykle jednak osiągają współczynnik przenikania ciepła przekraczający 1,0 W/m2K. Są jednak doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa (mowa o domach i blokach sprzed 1980 roku), w budynkach, w których jest mało okien albo okna są małe.

 Okna z podwójnym szkleniem są doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa
Okna z podwójnym szkleniem są doskonałym wyborem w przypadku starego budownictwa

Należy także pamiętać, że nie wszyscy budują domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Wiele inwestycji jest realizowanych z ograniczonym budżetem i wtedy inwestorowi wystarczy, żeby okna spełniały obecnie obowiązujące wymogi. Okna z dwoma szybami można z powodzeniem stosować także w domach letniskowych oraz gospodarczych, a także w garażu lub piwnicy.

W takich budynkach zarówno sposób izolacji jak i wentylacji nie spełniają warunków, w których można by było osiągnąć wysoki stopień energooszczędności. Nawet wtedy, gdy zostały one wykonane w sposób solidny i znajdują się w doskonałym stanie, występują w nich najczęściej mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Skoro zatem nie można osiągnąć wysokiego poziomu energooszczędności mimo zakupu droższych, trzyszybowych okien, to po co przepłacać?

Okna z potrójnymi szybami

- Nie ma wątpliwości, że to właśnie szyba ma główny wpływ na termikę okna, ponieważ zajmuje jego największą powierzchnię. Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto więc zainwestować w odpowiednio "ciepłą szybę" - radzi ekspert, Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji firmy Drutex S.A.

Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto zainwestować w okna z potrójnymi szybami
Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto zainwestować w okna z potrójnymi szybami

Taka zasada ma zastosowanie szczególnie wtedy, kiedy budujemy nowy dom, dobrze zaizolowany, najlepiej pasywny. Dodatkowa szyba pomoże bowiem wtedy osiągnąć współczynnik przenikalności ciepła poniżej 1,0 W/m2K. Dobrym przykładem są tu trzyszybowe okna Iglo Energy z oferty DRUTEX, w przypadku których ten wskaźnik może wynosić zaledwie 0,6 W/(m2K), przy czym jego wartość zależy od ich wielkości.

- Profil 7-komorowy ma ponad 80 mm grubości, dlatego bez problemu mieszczą się w nim 3 warstwy szklenia. Liczba komór wpłynie też na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej - zmniejsza się bowiem współczynnik Ug, a tym samym okno ma lepsze parametry - tłumaczy Mirosław Furtan.

Dodatkowe korzyści z wyboru właściwego okna

Dla wielu inwestorów istotny może być także fakt, że właściwie dobrane okna mogą dobrze wpływać na środowisko, a także przyczyniać się do zmniejszenia stężenia smogu w powietrzu. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, czyli takie, które zostały zaprojektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym, pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania, ale również na długotrwałe zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji powstających wskutek spalania materiałów grzewczych i produkcji ciepła.

źródło i zdjęcia: Drutex

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum