Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Pompy ciepła typu monoblok

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pompy ciepła, czyli urządzenia grzewcze, których działanie opiera się na wykorzystywaniu energii odnawialnej, z roku na rok zyskują na popularności. Jeśli urządzenia te korzystają z energii zawartej w powietrzu atmosferycznym, nazywamy je powietrznymi pompami ciepła. Występują one w dwóch wariantach – jako split, na który składają się dwie jednostki, zewnętrzna i wewnętrzna oraz jako zespolony w jednym urządzeniu monoblok. W tym artykule zajmiemy się tym drugim typem powietrznych pomp cieplnych.

Pompa monoblok, co to takiego?

W przeciwieństwie do pompy ciepła typu split, która składa się z agregatu oraz jednostki wewnętrznej, monoblok zawiera wszystkie elementy niezbędne do działania pompy w jednej konstrukcji. Urządzenie jest hermetyczne – takie przychodzi od producenta i nie wymaga okresowej kontroli szczelności. Montaż pompy monoblok jest dużo łatwiejszy, niż ma to miejsce w przypadku modelu split i nie są wymagane od instalatora uprawnienia gazowe.

Walorem pompy typu monoblok jest to, że całe urządzenie znajduje się na zewnątrz, a zatem nie zajmuje miejsca w budynku. W przypadku układu bez ogrzewania ciepłej wody, z umieszczonego na zewnątrz agregatu wychodzą do wewnętrznej instalacji jedynie rury, a jeżeli mamy zbiornik na wodę, to jest on jedynym elementem, które należy zainstalować wewnątrz budynku.

Kolejną zaletą monobloka jest brak spadku wydajności, który w przypadku modelu split powstaje w układzie freonowym, ze względu na odległość pomiędzy agregatem a jednostką wewnętrzną. Nie oznacza to, że model monoblok pozbawiony jest minusów. Jednym z nich jest konieczność zabezpieczenia go przed przemrożeniem.

Pompa ciepła Viessmann Vitocal

Pompa ciepła Viessmann Vitocal

Jeśli układ w tym modelu zostałby zalany wodą, a nastąpiłaby przerwa w zasilaniu, a co za tym idzie – brak przepływu, w przypadku niskich temperatur mogłoby dojść do rozerwania wymiennika ciepła. Nie jest to jednak duży problem – wystarczy pompę typu monoblok zabezpieczyć przed mrozami, albo zalewając ją mieszanką glikolu propylowego z wodą albo za pomocą zaworów przeciwzamrożeniowych.

Pompy z efektywnym podgrzewaniem wody użytkowej

Produkowane przez firmę Viessmann pompy z serii Vitocal w wersji monoblokowej cechują się bardzo efektywnym podgrzewaniem wody użytkowej i wyjątkowo cichą pracą. Do wyboru są trzy modele: Vitocal 060-A, Vitocal 262-A oraz Vitocal 222-A, które różnią się m.in. pojemnością zbiornika na wodę użytkową.

Pompy Vitocal 060-A oraz 262-A do wydajnego i ekonomicznego podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą wykorzystywać zarówno powietrze zewnętrzne jak i powietrze obiegowe. Dzięki temu można je stosować zarówno w nowych jak i w już istniejących domach jednorodzinnych. Model 262-A przystosowany jest do pracy niezależnej od innych źródeł ciepła (typ T2E) lub do pracy hybrydowej z kotłem gazowym czy kotłem na paliwo stałe (typ T2H).

Z kolei walorem kompaktowej pompy ciepła Vitocal 222-A jest możliwość wykorzystania ciepła z otoczenia nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia. Wszystkie pompy monoblokowe z tej serii charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności COP (COP = Coefficient of Performance).

Jednostki zewnętrzne tych urządzeń zaprojektowane zostały z wykorzystaniem technologii Advanced Acoustic Design (AAD). Widmo emitowanych częstotliwości zoptymalizowano przez przesunięcie niskich dźwięków w wyższy zakres częstotliwości.

Dzięki temu są one mniej uciążliwe i lepiej tłumione przez substancję budowlaną i można je z powodzeniem instalować m.in. na gęsto zabudowanych obszarach, takich jak osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Dla zachowania walorów estetycznych domu nie bez znaczenia jest fakt, że nowe jednostki zewnętrzne tej serii zaprojektowane zostały w zgodzie z ponadczasowym, współczesnym wzornictwem.

Kup pompę ciepła, a oczyszczacz powietrza dostaniesz gratis

Warto wiedzieć, że od 1 lutego 2021 r. w firmie Viessmann trwa akcja promocyjna pod hasłem "Ekooszczędni". Obecnie w ramach promocji klient przy zakupie pompy ciepła Vitocal 200-A lub Vitocal 222-A, otrzyma gratis w postaci oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza Viessmann
Oczyszczacz powietrza Viessmann

Jak informuje producent, w akcji promocyjnej mogą wziąć udział wszyscy klienci, którzy zdecydują się na zakup wyszczególnionych zestawów pomp ciepła i realizację ich instalacji przez wybrane Firmy Partnerskie Viessmann.

Wystarczy zarejestrować zakup pompy ciepła Viessmann objętej promocją na stronie moj.viessmann-serwis.pl, wprowadzić numer seryjny urządzenia i za pomocą kodu, który zostanie wysłany na podany adres e-mail, dokonać zamówienia oczyszczacza powietrza przez e-sklep sklep-viessmann.pl. Urządzenie zostanie bezpłatnie dostarczone i można cieszyć się czystym powietrzem!

źródło i zdjęcie: Viessmann

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA