Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Meble pokojowe

Sposoby na magazynowanie zimowych ubrań i akcesoriów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Gdy wiosna zagości w naszym kraju na dobre, a termometry będą wskazywać temperaturę nie niższą od 20 stopni Celsjusza, wówczas zimowe ciuchy na wieszakach zaczną przeszkadzać i zabierać cenne miejsce. Należy wówczas zastanowić się nad miejscem, gdzie ciepłe kurtki będą mogły spokojnie poczekać do następnego sezonu.

Duża, przestronna szafa na zimowe ubrania

Szafa w przedpokoju - czy to pod schodami, czy po prostu przy ścianie - to podstawowa przestrzeń magazynowa w naszym domu.

Zwykle długa i wysoka, pozwala w bardzo praktyczny i logiczny sposób zapanować nad domowymi dobrami (także tymi, które przez najbliższe półrocze nie będą wykorzystywane).

Obszerna szafa w przedpokoju to idealne miejsce np. na schowanie kartonów z butami. Pamiętajmy o ich wyczyszczeniu, zabezpieczeniu i wypełnieniu usztywnieniem, aby przez miesiące leżenia w pudełku nie straciły swojego kształtu i walorów estetycznych. Praktycznym pomysłem będą kartony z okienkiem - dzięki niemu szybko znajdziemy buty, których właśnie potrzebujemy. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie, gdy mamy pokaźną kolekcję obuwia - podpowiada Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

Komandor specjalizuje się w produkcji mebli na wymiar


Domowy magazyn w dużym przedpokoju możemy stworzyć z pojemną szafą na wymiar od marki Komandor.

Za drzwiami przesuwnymi stworzono z płyty meblowej kilka funkcjonalnych stref, z których każda może być dedykowana zupełnie innym przedmiotom. Taki rozkład wnętrza szafy pozwala przechowywać bardzo dużo rzeczy w uporządkowany sposób.

Znajdą tu swoje miejsce zarówno przedmioty używane na co dzień, jak też te, które „czekają” na zimę. W dużej szafie możemy wydzielić także specjalną strefę przeznaczoną na odkurzacz, deskę do prasowania i suszarkę lub domowe archiwum.

Szafa łamana Komandor
Wysoka, łamana w narożniku szafa pomieści wszystkie zimowe ubrania fot. Komandor

Maksymalnie wykorzystanie dostępnej przestrzeni

W piętrowych domach miejscem idealnym na aranżację schowka na sezonowe rzeczy jest przestrzeń tuż pod schodami.

Zwykle trudna do zagospodarowania, świetnie sprawdzi się jako szafa na pudełka i pokrowce z rzeczami, których teraz nie używamy. Tutaj też możemy urządzić przechowalnię sprzętu gospodarczego lub mini-spiżarnię.

Pod ostrymi skosami schodów trudno stworzyć zazwyczaj obszerną szafę na codzienne ubrania, ale worki z kurtkami, kartony z butami czy zimowy sprzęt sportowy, mogą tu przeczekać na powrót mrozów.

Szafa Szafir firmy Komandor
Niegdyś schowek na miotły, dziś funkcjonalna garderoba fot. Komandor

Do zagospodarowania takich nietypowych układów przestrzennych świetnie nadają się szafy z system frontów przesuwnych Szafir od marki Komandor.

Za ich sprawą możemy urządzić nawet mało ustawne skosy czy wnęki. Fronty szaf możemy zlicować ze ścianą i zamaskować albo wyróżnić wyrazistą kolorystyką.

W nich, po wypraniu i wyczyszczeniu, zimowe ubrania wierzchnie poczekają na swój czas. Rzeczy z ciepłym wypełnieniem i o większych gabarytach (np. kurtki) możemy schować w pokrowiec, ale jeśli miejsca nie ma zbyt wiele, to dobrym pomysłem będą specjalne próżniowe worki.

Po zassaniu z nich powietrza odkurzaczem, zajmują dużo mniej miejsca i możemy je schować do kartonów albo po prostu ułożyć na półce.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!


Aby ubrania za parę miesięcy były gotowe do użycia bez konieczności ponownego prania, przechowujmy je w szczelnych pudełkach albo workach.

Rzeczy, które wymagają wentylacji i dopływu powietrza, zdecydowanie warto przechowywać w wysuwnych, ażurowych koszach. Znajdzie się w nich miejsce dla grubych swetrów, golfów czy grubo plecionych narzut.

Rozlokowane w płytkich i głębokich koszach, przeczekają lato i będą gotowe na nadejście chłodniejszego sezonu. Natomiast drobniejsze elementy garderoby jak czapki, szaliki czy rękawiczki powinny mieć swoją szufladę, w której ułożone parami lub odpowiednio skompletowane, przeczekają cieplejsze miesiące.

Może to być jedna z szuflad w szafie albo specjalna szuflada w komodzie.

Szuflada na drobiazgi firmy Komandor
Nawet niewielkie szuflady przydadzą się na przechowanie zimowych drobiazgów fot. Komandor

Szafa na zimowe ubrania w pokoju dziecięcym

Jeśli domowa przestrzeń nam na to pozwala, to warto zadbać, by zimowe rzeczy każdy z domowników przechowywał w swoim pokoju.

Dzięki temu, gdy zaskoczy nas pierwsza jesienna plucha albo grudniowa śnieżyca, nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem czapki i rękawiczek dla syna lub córki. Będzie jasne, że są w ich pokoju.

Wysoka zabudowa ścienna na całą wysokość wnętrza, to optymalny sposób organizacji magazynowania w pokoju dziecięcym.

Górne półki, do których przez wiele lat nasze potomstwo nie będzie i tak w stanie sięgnąć, możemy przeznaczyć na przechowywanie rzeczy, które przez wiosnę i lato nie będą dzieciom potrzebne. Zaś niższe przeznaczymy na odzież codzienną i wierzchnią oraz obuwie czy sprzęt sportowy na treningi. Możemy je posegregować i odpowiednio rozmieścić dzięki funkcjonalnym akcesoriom, które znajdziemy w ofercie producentów mebli - podpowiada Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

Szafa Alexandria Muza firmy Komandor
Funkcjonalna szafa w dziecięcym pokoju fot. Komandor

Schowek na zimowe przedmioty pod łóżkiem

W mniejszych mieszkaniach to szafa w sypialni stanowi najczęściej główny schowek na sezonowe rzeczy.

Nic dziwnego - jest zwykle bardzo pojemna. Dzięki meblom na wymiar jesteśmy w stanie efektywnie wykorzystać nawet niewielką sypialnię.

Szafa w tej części domu to najlepsze miejsce na swetry, czapki, szaliki czy rękawiczki. Warto ulokować je w trwałych, przepuszczających powietrze pudełkach. Wówczas cały czas będziemy mieli je pod ręką - nigdy nie wiadomo, kiedy nagle zrobi się chłodniej.

Bardzo ważnym, domowym miejscem do przechowywania jest też łóżko. Schowki w bocznych ściankach, wysuwnych szufladach albo pod podnoszonym stelażem, to cenna przestrzeń, którą możemy zapełnić chwilowo niepotrzebnymi rzeczami.

Schowany tam pled czy koc szybko będziemy mogli wyjąć, gdy nagle wiosenna czy letnia pogoda się popsuje.

Zachwycające wzornictwem, fantazyjne łóżko Modern od marki Komandor to produkt szyty na miarę - lekki wizualnie, z pełnymi bokami, bez podstawy i nóżek, ale o zróżnicowanym cokole. Podnoszony stelaż ujawnia nam gratisową komorę do przechowywania cieplejszej pościeli albo zimowego przybrania sypialni.

Łóżko Modern firmy Komandor
Wbrew pozorom pod łóżkiem zmieści się sporo rzeczy fot. Komandor

Dobrze zaprojektowana szafa to podstawa

Mądre rozlokowanie wnęk, układu półek czy drążków, a także dobór funkcjonalnych akcesoriów, pozwolą schować rzeczy, które przez najbliższe pół roku nie będą potrzebne.

W właściwie zaplanowanej szafie takie rzeczy znikają z pola widzenia albo są ulokowane na wysokich półkach, dzięki czemu nie przeszkadzają nam sięgać po to, czego w sezonie potrzebujemy najbardziej.

Rozplanowanie wnętrza szafy trzeba przemyśleć już na etapie planowania mebli. Od tego, co chcemy trzymać w środku, zależy wielkość, kształt, rodzaj drzwi czy inne funkcjonalności szafy. Wykwalifikowany doradca w salonie pomoże przygotować nam domowy magazyn, który sprosta wszystkim naszym potrzebom – stwierdza  Katarzyna Drabik.

Wstępny projekt przygotować sami - korzystając z mobilnej aplikacji Designer Komandor. Pozwala ona nie tylko dopracować wielkość i fronty szaf, ale też precyzyjnie rozplanować jej wnętrze.

Wirtualną szafę przed zamówieniem możemy również wirtualnie wypełnić ubraniami i inną zawartością. Dzięki temu łatwiej ocenimy, jak będzie wyglądać po „zapakowaniu”.

źródlo i zdjęcia: Komandor

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum