Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Który styropian jest lepszy: biały czy grafitowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Oszczędzanie energii to już nie szlachetna idea, a konieczność. Konkretne działania oraz obowiązki które dotyczą m.in. budujących domu zawarte zostały w Warunkach Technicznych 2021. W dostosowaniu się do nowych wymagań pomoże właściwe wykonanie ocieplenia budynku. Jak mądrze dobrać styropian, o który będzie oparty cały projekt ocieplenia?

Wszystkie rodzaje styropianów opisywanych w tekście znajdziesz na stronie Styropmin

Co zmieniły nowe przepisy w kontekście ocieplenia budynku?

Nowe przepisy określane są jako warunki techniczne 2021 lub standard energetyczny 2021, jeśli zatem chcemy, choćby pobieżnie, zapoznać się ze zmianami, warto ich szukać pod tymi dwoma hasłami.

Standard energetyczny opisany jest przez wskaźniki i wzory, ale i tak łatwo się zorientować, jaki jest cel zmian: dom ma wykorzystywać mniej energii, zwłaszcza tej nieodnawialnej. Olbrzymim „konsumentem” energii jest ogrzewanie, zatem coraz większego znaczenia nabierają technologie, które pozwalają jak najwięcej ciepła zatrzymać w budynku – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

W dużej mierze zatem to termiczna izolacja domu przesądza o tym, w jakim stopniu jesteśmy w stanie oszczędzać energię i pieniądze.

Im mniej energii potrzeba do wyprodukowania i utrzymania ciepła w domu, tym mniej za to płacimy.

Stwórz skuteczną barierę dla ciepła

Wszystko zaczyna się od projektu. Już na tym etapie wszystkie parametry domu muszą być tak obliczone - przy uwzględnieniu m.in. źródeł energii, materiałów budowlanych, wielkości otworów, czyli okien i drzwi – by w ostatecznym rozrachunku dom spełniał obowiązujący od początku tego roku standard energetyczny.

W przypadku ścian, podłóg czy dachu kluczowe znaczenie ma jak skuteczną będą barierą dla ciepła: ile go zostanie wewnątrz domu, a ile bezproduktywnie się wydostanie.

Skuteczność tej bariery zależy od warstwy ociepleniowej, inaczej od warstwy izolacji termicznej. Najczęściej wybieranym materiałem ociepleniowym jest styropian, trzeba jednak pamiętać, że poszczególne rodzaje styropianu różnią się właściwościami. Kluczowy zatem jest właściwy wybór – tłumaczy Dariusz Pruszkowski.

Styropian podkładowy DP CS PRO 70
Styropian podkładowy DP CS PRO 70 fot. Styropmin

Skuteczność warstwy izolacji zależy od kombinacji dwóch elementów.

Po pierwsze chodzi o parametr styropianu, który nazywa się współczynnikiem przewodzenia ciepła, inaczej lambda. Im jest niższy, tym lepiej, to znaczy, że mniej ciepła „ucieknie”.

Po drugie chodzi o grubość warstwy. Z tego powodu każdy styropian nadaje się do tego, by używać go w standardzie energetycznym 2021, trzeba tylko robić to umiejętnie.

Najprościej mówiąc, cieńsza warstwa styropianu o lepszych parametrach da ten sam efekt, co grubsza warstwa styropianu o gorszych parametrach.

Styropian akustyczny EPS T
Styropian akustyczny EPS T fot. Styropmin

Współczynnik przewodzenia ciepła będzie zawsze oznaczony na etykiecie. Jednak już na pierwszy rzut oka możemy rozróżnić rodzaje styropianu. Niższy współczynnik ma styropian pasywny np. taki jak Passive Pro 31. Łatwo go poznać po ciemnoszarym kolorze, który jest skutkiem dodatku grafitu. Z kolei styropian uniwersalny, taki jak np. Fasada Pro 40, jest biały. Dodatkowo staramy się uwzględnić wszystkie ważne informacje o styropianie w naszych nazwach, dlatego liczby 31 w przypadku Passive Pro i 40 w przypadku Fasady nawiązują do współczynnika przewodzenia ciepła - wskazuje doradca techniczny w firmie Styropmin.

Projektując dom, warto poświęcić więcej uwagi szczegółom związanym z technologiami budowlanym.

Poprośmy projektanta, by przedstawił nam różne warianty związane z wyborem różnych materiałów i omówił z nami ich plusy i minusy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum