Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Planujesz budowę domu lub zakup mieszkania? Wybierz najlepszy projekt!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Z danych statystycznych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że co roku wydaje się ponad kilkadziesiąt tysięcy pozwoleń na budowę domu, a kilkaset tysięcy mieszkań oddaje się do użytku.Stąd wielu prywatnych inwestorów podejmie niedługo decyzję o budowie domu lub zakupie nowego mieszkania. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie tylko w 2021 roku być zadowolonym ze swojego zakupu.

Inwestycja w dom na miarę 2021 roku

Projekty domów w 2021 roku z pewnością będą odpowiedzią na to, co dzieje się w prawie budowlanym oraz to, jak zmieniły się potrzeby inwestorów. Poszukując idealnego rozwiązania warto dokładnie poznać nasze możliwości pod kątem samodzielnej adaptacji, wykorzystanych materiałów oraz zastanowić się nad tym, czego najbardziej nam brakuje i czego najbardziej potrzebujemy, by dom lub mieszkanie, w którym spędzimy kolejne lata pozwoliło nam na rozwój pasji, efektywną pracę i głęboką regenerację.

Trend na wybieranie projektów domów z dużymi przeszkleniami

- Trend na wybieranie projektów z dużymi przeszkleniami rósł w siłę od kilku lat, jednak to rok 2020 pokazał, dlaczego potrzebujemy dużej ilości dostępu do światła naturalnego. Zaczęliśmy spędzać w domach coraz więcej czasu, a zmiany związane z przeniesieniem pracy z biur do czterech kątów sprawiły, że zaczęliśmy odczuwać dyskomfort, który wcześniej był nam nieznany. Potrzebujemy kontaktu z naturą i maksymalnego doświetlenia, dlatego decydując się na zakup domu lub mieszkania, będziemy częściej kierować się wielkością przeszkleń - podpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX.

- Rynek stolarki otworowej oferuje inwestorom szereg nowoczesnych rozwiązań, które spełniają wyśrubowane wymagania techniczne i designerskie, a także gwarantują pełne doświetlenie, które dobrze wpływa na samopoczucie i zdrowie.W poszukiwaniu idealnego projektu domu lub mieszkania warto więc zwracać uwagę na rozwiązania okienne, które zagwarantują nam pełny komfort.

Stolarka okienna i drzwiowa zgodna WT2021

- Niezależnie od naszych potrzeb, duży nacisk podczas budowy lub zakupu istniejącej już inwestycji powinniśmy także kłaść na wykorzystane w procesie prac budowlanych materiały. Ma to związek z nowym prawem budowlanym i warunkami technicznymi, które weszły w życie 1 stycznia. Oznacza to, że wybierając gotowy projekt, będziemy musieli zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyki i funkcjonalności, ale także na zastosowane rozwiązania - mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej stolarkę okienną i drzwiową.

Nowe prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, kiedy ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Ustawa określa wymagania dla nowych budynków m.in. w zakresie współczynnika przenikania ciepła - U (W/m2K), a tym samym tworzy pewne utrudnienia dla osób chcących rozpocząć budowę domu, a także zakup nowego mieszkania powstałego w 2021 roku. Na inwestorach będzie spoczywał obowiązek sprawdzenia zakupionych materiałów pod kątem ich energooszczędności.

Gotowy projekt domu czy według własnego pomysłu?

Wiele mówi się o projektowaniu domów i wnętrz na miarę potrzeb i możliwości przyszłych mieszkań-ców. Czy oznacza to, że gotowe i uniwersalne projekty powinny odejść do lamusa? Jak mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, takie rozwiązania to idealna baza startowa, którą warto dostosować do potrzeb inwestora.

Swiadomy wybór stolarki okiennej do nowego domu

- Gotowy projekt nie jest finalnym tworem. Posiada oczywiście pewne ograniczenia konstrukcyjne, których nie można zmienić, jednak zawsze warto ulepszyć go pod kątem swoich potrzeb. Gotowe projekty zakładają pewne odstępstwa, a elementem, który zawsze można dopasować do wymagań inwestora, jest stolarka otworowa. Modyfikacje te zakładają zmianę materiałów, z których te elementy będą wykonane i dostawców systemów, a także funkcjonalności okien, czyli np. sposobów otwierania. Dobrym przykładem są okna balkonowe, ponieważ w wielu projektach mamy do czynienia nie tylko z systemami przesuwnymi, ale także z oknami wieloskrzydłowymi. Inwestor zawsze powinien mieć możliwość zmiany koncepcji projektu i wyboru rozwiązania, które będzie spełniało wszystkie potrzeby mieszkańców. Świadomy wybór stolarki okiennej pozwoli nam na komfortowe, funkcjonalne i bezpieczne użytkowanie - dodaje ekspert AWILUX.

Mieszkanie lub dom od dewelopera

Deweloperzy i firmy wykonawcze ze względu na nowe prawo będą musieli zapewnić nowy standard pod kątem jakości realizacji i energooszczędności wykorzystanych materiałów. Jest to ogromna szansa dla nabywców, ponieważ będą oni otrzymywać teraz lepsze propozycje mieszkań czy domów. Jednak nowe przepisy dotyczą inwestycji oddanych do użytku w 2021 roku i nie mają wpływu na starsze obiektu.

Decydując się na zakup takiej inwestycji, należy być czujnym i przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną pod kątem zastosowanych rozwiązań i ich parametrów. Niskiej jakości stolarka okienna przyniesie w perspektywie czasu więcej strat niż korzyści. Warto także pamiętać o tym, że rozwiązania, które nie spełniają wymogów prawnych są podstawą do braku wydania pozwolenia na odbiór inwestycji, a tym samym są też podstawą do zerwania umowy z deweloperem.

Wielkość inwestycji i rozmieszczenie pomieszczeń

- Poszukując wymarzonego domu lub mieszkania, w pierwszej kolejności uwagę zwracamy na lokalizację i ogólny projekt, czyli wielkość inwestycji i rozmieszczenie pomieszczeń. Jeśli dana inwestycja spełnia te dwa wymagania, ale w projekcie znajdują się elementy rozmijające się z naszymi podstawowymi potrzebami pod względem parametrów, należy włączyć tryb zdroworozsądkowego podejmowania decyzji.

Jeżeli jakość oferowanego przez dewelopera produktu, którym jest mieszkanie lub dom,jest niska, to trzeba się zastanowić i być może przewartościować nasze podejście. Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie odłożenie decyzji w czasie lub podpisanie umowy z innym deweloperem, ponieważ w dłuższej perspektywie możemy nie być zadowoleni z tego wyboru na wielu poziomach -począwszy od braku komfortu użytkowania, a na usterkach lub wysokich kosztach utrzymania kończąc - przestrzega Rafał Buczek z firmy AWILUX.

źródło i zdjęcia: AWILUX

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum