Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wentylacja grawitacyjna - czym jest i na co należy zwrócić uwagę?

Wentylacja grawitacyjna to bezsprzecznie najczęściej stosowany rodzaj wentylacji w domach jednorodzinnych. Jej sprawność wpływa na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się na komfort życia domowników. Dowiedz się, co wpływa na efektywność wentylacji oraz co jest najistotniejsze w kanale wentylacyjnym.

Wentylacja grawitacyjna - czym jest i na co należy zwrócić uwagę?
MK Sp. z o.o. Systemy kominowe
www.mkzary.pl
MK Sp. z o.o. Systemy kominowe
Dane kontaktowe:
68 458 19 00
Kadłubia, ul. Kominowa 5, 68-200 Żary

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Ten rodzaj wentylacji opiera się na wykorzystaniu zjawiska konwekcji, występującego naturalnie dzięki ruchowi powietrza wywołanemu różnicami jego gęstości i ciśnienia. Powietrze z wewnątrz budynku z uwagi na to, że ma wyższą temperaturę i jest rzadsze, chce ulecieć przez wentylację. Jednak aby pion wentylacyjny działał prawidłowo, musi być zapewniona możliwość dopływania do pomieszczenia powietrza chłodnego z zewnątrz. W nowych, szczelnych budynkach czasem stanowi to problem. Dlatego właśnie najczęściej w ościeżnicach okiennych montuje się specjalne nawiewniki.

Zaciągane chłodne, gęstsze powietrze z zewnątrz umożliwia "zużytemu" z wewnątrz wydostanie się przez kanały wentylacyjne. Aby było to możliwe, w domach montuje się pionowe kanały – kominy wentylacyjne, wewnątrz których powstaje ciąg kominowy.

Wady i zalety wentylacji grawitacyjnej

Ten rodzaj wymiany powietrza jest najtańszą metodą wentylacji. Nie wymaga montażu dodatkowych instalacji ani urządzeń, co czyni je także rozwiązaniem bezawaryjnym. Co niestety nie znaczy, że zawsze niezawodnym. Problemy z wentylacją grawitacyjną występują zazwyczaj latem, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest taka sama lub nawet wyższa niż w pomieszczeniu.

Taka sytuacja może doprowadzić do odwrócenia kierunku wymiany powietrza. Aby temu zapobiec należy zastosować odpowiednią nasadę na ujście systemu wentylacyjnego. Zimą z kolei, gdy różnica temperatur jest wysoka, wymiana powietrza jest intensywniejsza, co może spowodować straty ciepła. Wyregulowanie ciągu – przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych pomoże rozwiązać ten problem.

System wentylacji grawitacyjnej
System wentylacji grawitacyjnej

Co jest istotne w wyborze kanału wentylacyjnego?

Efektywność wymiany powietrza jest wprost proporcjonalna do wysokości kanału wentylacyjnego, nazywanego popularnie kominem wentylacyjnym. To dlatego największy problem z wentylacją mają pomieszczenia zlokalizowane na piętrze lub poddaszu.
Kanały wentylacyjne muszą mieć odpowiednią też średnicę, a optymalnie jest, gdy mają przekrój okrągły, a nie kwadratowy, ponieważ wpływa to na zmniejszenie oporów przepływu. W przypadku kanałów zewnętrznych, które często stosowane są w kamienicach i starszych budynkach zaadoptowanych na budynki wielorodzinne, bardzo istotna jest też odporność na warunki atmosferyczne.

- Kominy wentylacyjne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed korozją, a to wiąże się z jakością wykonania i wyborem odpowiednich materiałów - wyjaśnia Marek Lis, Manager ds. Inwestycji MK sp. z o.o.

- Równie ważne jest zabezpieczenie całej instalacji przed opadami atmosferycznymi. Stosuje się w tym celu odpowiednie nasady na końcówce komina (które również zabezpieczają przed ciągiem wstecznym), a u jego podstawy należy zapewnić odwodnienie. W obliczu występujących w ostatnich latach coraz gwałtowniejszych i groźniejszych zjawisk takich jak silny wiatr, a nawet trąby powietrzne, ważne są też odpowiednie elementy mocujące, które zabezpieczają komin przed takimi sytuacjami.

Niemniej istotny jest również aspekt odpowiedniej izolacji.

- Żeby system wentylacji grawitacyjnej był sprawny, musi być zachowany warunek różnicy temperatur. Dlatego zewnętrzny kanał wentylacyjny musi być odpowiednie odizolowany w całym przebiegu przewodu – to zapobiegnie osłabieniu ciągu lub nawet jego odwróceniu – dodaje ekspert.

Przykładowy system do wentylacji grawitacyjnej: MKD Air

Dwuścienny izolowany system przeznaczony jako samodzielny komin do wentylacji grawitacyjnej. Może być prowadzony wewnątrz i na zewnątrz budynku. Z uwagi na sposób montażu może być umiejscowiony w dowolnej lokalizacji.

Cechy:
• okrągły przekrój
• izolacja o grubości 30 mm
• wykonany ze stali ocynkowanej
• grubość ścianki 0,5 mm
• system pracujący w podciśnieniu i na sucho
• dwa lata gwarancji

źródło i zdjęcia: MK Systemy Kominowe