Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Panele

Jak dopasować podłogę do stylu wnętrza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Urządzając swoje mieszkanie, najczęściej kierujemy się wybranym stylem aranżacyjnym. Duże znaczenie odgrywa tutaj podłoga - w końcu to ona stanowi bazę wystroju. Jak ją dopasować, by podkreślała charakter wnętrza?

- Na estetykę paneli laminowanych wpływają takie czynniki jak kolor, struktura czy obecność V-fugi, czyli frezowanych krawędzi. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy się zastanowić, na jakim efekcie nam zależy i tym samym, jaki wygląd powinna przybrać posadzka. Trafnie dobrana do motywu przewodniego stanie się nie tylko harmonijnym tłem aranżacyjnym, ale również ozdobą wnętrza - mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Jak dopasować kolor podłogi, by pasowała do wystroju?

Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy doborze paneli do stylu wnętrza, jest ich barwa. Po jasne panele w chłodnym odcieniu powinny sięgnąć osoby, które urządziły dom w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. W ten sposób zachowają spokojny, wyważony wygląd pomieszczeń. Z kolei jasna podłoga w ciepłym wydaniu doskonale sprawdzi się w aranżacjach prowansalskich i rustykalnych, gdzie podkreśli panujący w nich przytulny klimat.

W stylu skandynawskim sprawdzi się podłoga o chłodnej tonacji
W stylu skandynawskim sprawdzi się podłoga o chłodnej tonacji

Ciemne podłogi to z kolei dobre rozwiązanie zarówno do wnętrz klasycznych (gdzie wkomponowują się w ich elegancki charakter), jak i nowoczesnych (do których wprowadzają modny akcent). W obu przypadkach ważną rolę odgrywa wielkość pomieszczenia i stopień nasłonecznienia - od tych czynników uzależnijmy wybór odcienia paneli. O stworzenie ponurego wystroju nie musimy martwić się w przypadku mieszkań loftowych, w których duża, otwarta przestrzeń jest wręcz stworzona dla ciemnych dekorów.

Ciemna podłoga pasuje do wnętrza nowoczesnego
Ciemna podłoga pasuje do wnętrza nowoczesnego

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kolor paneli najlepiej wpisze się w styl wnętrza lub nasza aranżacja jest bardzo wyrazista (np. orientalna lub eklektyczna), najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór desek w neutralnym odcieniu, które pasują do każdego pomieszczenia i jednocześnie mogą działać łagodząco na przestrzeń.

Neutralny kolor podłogi jest idealny dla wyrazistych aranżacji
Neutralny kolor podłogi jest idealny dla wyrazistych aranżacji

Panele w każdej z wspomnianych tonacji są dostępne np. w kolekcji Arteo.

Na jaką fakturę podłogi się zdecydować?

Obecnie w trendach jest struktura synchroniczna (dostępna np. w kolekcji Vision 4V), która wyróżnia się widocznym i wyczuwalnym układem usłojenia, a to mocno upodabnia panele do drewnianych desek. Z tego względu szczególnie polecana jest do wnętrz, w których prym wiodą naturalne materiały (do takich zalicza się np. styl eko).

Panele o strukturze kamienia w industrialnym wnętrzu
Panele o strukturze kamienia w industrialnym wnętrzu

Rozwiązaniem, które również wzbudza duże zainteresowanie, są dekory kamienne i betonowe (występujące w linii Visiogrande). Ich przeznaczeniem są przede wszystkim przestrzenie, w których panuje industrialny, surowy klimat. Natomiast do wnętrz ukierunkowanych na blask i szyk, czyli urządzonych np. w stylu glamour, idealną propozycją będą panele z powierzchnią heliochrome, posiadające srebrzysty połysk w tłoczeniach. Znajdziemy je w serii Wiparquet Authentic 8 Realistic.

- Niezależnie od tego, na jaki kolor i strukturę podłogi się zdecydujemy, warto dodatkowo rozważyć wybór modelu o frezowanych krawędziach. Takie panele do każdego wnętrza wprowadzą równowagę. Jeśli jednocześnie zadbamy o jak najlepsze dla naszych potrzeb parametry techniczne, to podłoga będzie cieszyć pięknym wyglądem i funkcjonalnością przez długi czas - dodaje Katarzyna Śliwińska.

źródło i zdjęcia: RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o.

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum