Oddychając wdychamy tlen, a wydychamy dwutlenek węgla, który powinniśmy traktować jako zanieczyszczenie. Dodatkowo, poza dwutlenkiem węgla, pojawiają się inne tego rodzaju substancje. Podczas gotowania, uwalniamy wiele różnych, nie zawsze przyjemnych zapachów, a suszenie prania, czy kąpiel prowadzą do znacznego wzrostu wilgoci w otaczającej nas przestrzeni. Wszystkie te zanieczyszczenia należy usuwać, jednocześnie doprowadzając do domu czy mieszkania świeże, bogate w niezbędny do życia tlen, powietrze.
Znaczną część życia przebywamy w budynkach dlatego jakość powietrza w pomieszczeniach ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Skutkiem źle działającej i niedostatecznej wentylacji może być złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, podrażnienia błony śluzowej nosa oraz gardła, alergie, a także inne choroby górnych dróg oddechowych. Zła wentylacja lub jej brak nie pozostają również bez wpływu na stan techniczny budynku. Nieodprowadzona z pomieszczeń wilgoć prowadzi do stopniowego niszczenia ścian naszego domu oraz stanowi wymarzone środowisko dla rozwoju grzybów oraz bakterii.
O ile zazwyczaj nie mamy bezpośredniego wpływu na jakość oraz rodzaj wentylacji w miejscu pracy, to warto zadbać o właściwą wentylację w domu. Dzięki temu stanie się on miejscem, gdzie swobodnie odetchniemy po ciężkim dniu pracy.
źródło i zdjęcie: Heatpex