Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Czy jesień to dobry czas na termomodernizację domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

O jakiej porze roku najlepiej wykonać termomodernizację budynku? Pytania wynikają z faktu, że każdy dom jest inny i wymaga właściwych, dostosowanych rozwiązań. Termin w jakim można wykonywać prace jest jednak uniwersalny dla każdego budynku i jesteśmy w stanie jednoznacznie go określić.

Ocieplenie domu styropianem wykonuje się najczęściej za pomocą tzw. metody lekkiej mokrej (ETICS). Warstwy łączy się wtedy przeważnie przy użyciu kleju - dlatego wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne. Materiał izolacyjny przyklejamy do czystej i suchej ściany - nie da się więc ukryć, że deszcz lub silny wiatr nie sprzyjają takiemu montażowi.

Temperatura powinna wynosić między 5 a 25 stopni Celsjusza, a jeśli jest niższa lub wyższa to wykonanie termomodernizacji wymaga zamontowania specjalnych kurtyn, które osłonią elewację i wpłyną na obniżenie lub podwyższenie temperatury.

Dodatkowo bardzo ważne jest, aby chronić płyty styropianowe przed oddziaływaniem promieni słonecznych. Dlatego właśnie późne lato i wczesna jesień to idealny czas na przeprowadzenie termomodernizacji - temperatury nie są za wysokie ani za niskie, a słońce nie jest już tak uciążliwe jak w czerwcu czy lipcu.

Jest to też ostatni moment, żeby ocieplić dom przed nadejściem zimy, kiedy dobra izolacja jest nam szczególnie potrzebna. Dzięki temu nie będziemy marzli, a także… nie wydamy fortuny na ogrzewanie i wyświadczymy przysługę naszej planecie!

- Jeśli chcemy ocieplić nasz dom w skuteczny sposób nie tylko odpowiednie warunki atmosferyczne mają znaczenie. Dużą wagę należy przyłożyć także do dopasowania właściwego styropianu. – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Styropian Fasada λ PRO 40
Styropian Fasada λ PRO 40

- Warto wspomnieć, że w różnych częściach domu należy wykorzystać różne rodzaje materiału izolacyjnego. Styropian podkładowy sprawdzi się do ocieplenia podłóg lub dachów płaskich, wodoodporny do fundamentów czy ścian piwnic, a fasadowy - do elewacji budynku. Na izolację fasad warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ to właśnie tą drogą z naszego domu ucieka najwięcej ciepła - dodaje.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić tzw. lambdę wybranego przez nas styropianu. Lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła, określa właściwości izolacyjne danego materiału. Zasada jest prosta – im niższa, tym lepiej.

W przypadku styropianu Fasada λ PRO 40 firmy Styropmin wartość ta wynosi (λD) ≤ 0,040, co gwarantuje naprawdę dobrą izolację cieplną, która znacznie podniesie komfort naszego życia. Pomimo swojej nazwy, ten rodzaj styropianu nadaje się nie tylko do fasad. Możemy ocieplić nim także szkielety ścian działowych, podłogi na legarach czy dachy krokwiowe.

- Pamiętajmy, że odpowiednia termoizolacja to inwestycja na długie lata. Warto więc dobrać materiał, który jak najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom naszego domu, a montaż powierzyć doświadczonym fachowcom – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

źródło i zdjęcie: Styropmin

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum