Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku na wzór loftu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Styl industrialny, zwany także loftowym, z racji swojej genezy i najważniejszych cech, wpisuje się przeważnie w duże, pofabryczne przestrzenie, a także w wysokie wnętrza starych, ceglanych kamienic. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Oto jeden z nich.

Urządzając standardowe, „zwyczajne” mieszkanie w blokach w stylu loftowym, nie będziemy mieć - co prawda - fabrycznej przestrzeni do dyspozycji, ściany z cegły ani olbrzymich okien ze szprosami, ale industrialny klimat można z powodzeniem osiągnąć nawet w takich okolicznościach. Doradzamy naszym klientom, jak zaaranżować wnętrza w stylu soft loft w kontekście doboru okien, drzwi i wszelkich przeszkleń - mówi Jarosław Prywałko, doradca w OknoPlus.

Szklane przegrody w industrialnym mieszkaniu

Przeszklone ściany nie muszą być domeną wyłącznie aranżacji biurowych. Doskonale sprawdzają się również w wystroju domowym - przekonuje Jarosław Prywałko, doradca klienta OknoPlus. Do wnętrz w stylu industrialnym polecamy szklane przegrody w metalowych ramach, które doskonale wpisują się w koncept loftu. Mogą zastępować ściany i/lub stanowić przesuwne drzwi do innego pomieszczenia, powiedzmy do garderoby. Połączenie szkła i metalu stanowi clou tej stylistyki, a my potrafimy nadać temu dowolny kształt.

W loftowych wnętrzach ważne jest naturalne światło

Polecamy czarne, niezwykle smukłe, aluminiowe profile i szyby ze zwiększoną przepuszczalnością światła - mówi Jarosław Prywałko z OknoPlus. Do mieszkania w stylu industrialnym najlepszym wyborem są okna Reveal - nowoczesne rozwiązanie, które zachwyca nie tylko wyglądem, ale również parametrami technicznymi.

Surowy design świetnie wpisuje się w stylistykę loftową. Minimalistyczne, metalowe ramy i szkło, które doświetla wnętrze bardziej niż inne pakiety szybowe dostępne dziś na rynku, powinny przekonać każdego fana stylu industrialnego.

Szyby z elektrycznie sterowaną przeziernością lub rolety rzymskie

Okna w loftach nie są zasłaniane. We wnętrzach tego typu nie montuje się karnisza, nie wiesza firanek. Aby zatem zachować klimat industrialny, ale cieszyć się także prywatnością, można ewentualnie zdecydować się na szyby z elektrycznie sterowaną przeziernością. Dzięki takiej opcji „jednym kliknięciem” powoduje się zmatowienie szkła. Tańszym i akceptowalnym w stylu soft loft rozwiązaniem są gładkie, ciemne, wizualnie ciężkie rolety rzymskie.

Wnętrza doświetlone, ale surowe

Odpowiednio uformowana i doświetlona przestrzeń musi być w mieszkaniu aranżowanym na loft jeszcze „przyprawiona” surowością. W starych kamienicach czy fabrykach przerabianych na wnętrza mieszkalne wykorzystuje się każdą widoczną cegłę, deskę, belkę, rurę czy przewód wystający ze ściany. W standardowym mieszkaniu w blokach raczej trudno o takie skarby, ale tu także mile widziane są: drewno, beton, cegły.

Wykładamy zatem ściany (lub ich fragmenty) płytkami ceglanymi (wykonanymi z prawdziwych cegieł), układamy deski na podłodze, pokrywamy sufit betonem architektonicznym. Bazujemy przede wszystkim na różnych odcieniach szarości, bieli i czerni, które przełamywane są ceglaną czerwienią i/lub naturalnym kolorem drewna.

Meble, oświetlenie i dodatki w stylu industrialnym

W aranżacji industrialnej meble powinny być duże i ciężkie, ale w niewielkim mieszkaniu w stylu loftowym nie ma aż tyle miejsca i trzeba ograniczyć liczbę mebli do minimum: skórzana sofa, drewniany stół na metalowych nogach, stalowy regał, ...na tym koniec.

Reflektory ze starej fabryki, lampy na trójnogu o surowym designie, a nawet gołe żarówki wiszące na kablu zastąpią światło słoneczne w jesienne i zimowe wieczory. Czas do kolejnej wiosny będzie odliczał dworcowy zegar ścienny.

źródło i zdjęcia: OknoPlus

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum