Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Wymiana starych fug silikonowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-05-22

Z czasem meble, podłogi oraz płytki znacząco tracą na swoim wyglądzie, a wszystko to przez fugi. Zaatakowane przez wilgoć, grzyb czy chemie, spoiny czernieją i psują całą estetykę pomieszczenia. Czy trzeba od nowa przechodzić przez cały etap remontu? Na szczęście nie, wystarczy wymienić fugi. Proces renowacji, wymiany złączenia nie jest kłopotliwy i każdy we własny zakresie bez problemu może to zrobić. Z tego artykułu dowiesz się jak wymienić spoiny silikonowe, od czego zacząć, z jakich narzędzi skorzystać, aby praca przebiegła szybko i bezboleśnie.

Najważniejsze plan i odpowiednie narzędzia!

Kiedy już dojrzejemy do decyzja podjęcia renowacji, zacznijmy od zaplanowania działań i przygotowania narzędzi:

  • Nóż „tapeciak”
  • Preparat do usuwania silikonu i pędzelek
  • Spryskiwacz z płynem do mycia rąk
  • Taśma maskująca
  • Zestaw kostek / gładzików do wygładzania fug silikonowych WF4332000
  • Zestaw naprawczy do fug
  • Pistolet do mas uszczelniających
  • Aceton do odtłuszczania
  • Nowy silikon

Na początku zabezpieczamy miejsce pracy korzystając z folii malarskiej. Zaczynamy od nóża tapeciaka. - Ważne jest, aby nóż był wyposażony w ostre i dobrej jakości ostrze. Istotną cechą w trakcie pracy jest antypoślizgowy uchwyt oraz wbudowany łamacz i zapasowe ostrza noża - zwraca uwagę Krzysztof Pacanowski, Menadżer Produktu marek Abraboro i Wolfcraft z firmy LŁ. Rozpoczynamy pracę. Stary materiał usuwamy dokładnie i starannie. Po wstępnym wycinaniu nożem możemy później skorzystać ze specjalnego noża z zestawu naprawczego marki Wolfcraft, który zaprojektowano do szybkiego i łatwego usuwania fug silikonowych. W zestawie poza nożem znajdziemy dodatkowo wygładzacz z czterema wkładami wygładzającymi w różnych rozmiarach. Szczególną uwagę należy zwrócić, aby w trakcie wycinania nie zarysować wanny, blatów czy innych mebli.

Wygładzacz z czterema wkładami wygładzającymi w różnych rozmiarach
Wygładzacz z czterema wkładami wygładzającymi w różnych rozmiarach

Po skończeniu usuwania mechanicznego możemy w tym momencie wykorzystać dodatkowo preparat do usuwania silikonu, który obficie nakładamy pędzelkiem. Preparat po rozprowadzeniu zostawiamy na około 30 minut, aby rozpuścił resztki nieusuniętego silikonu. Po półgodzinnej przerwie wracamy do pracy. Bierzemy spryskiwacz z płynem do mycia rąk i dokładnie zmywamy miejsce, gdzie wcześniej nakładaliśmy preparat chemiczny. Kiedy to miejsce wyschnie korzystamy z acetonu, aby odtłuścić powłokę, na którą po chwili będziemy aplikować nowy silikon.Wygładzanie silikonu
Wygładzanie silikonu

W zależności od grubości szczeliny oraz kąta łączenia należy przygotować właściwą kostkę / gładzik do wygładzenia nowej fugi. Firma Wolfcraft ma w swojej ofercie gładziki, do czystego wypełniania szczelin i wygładzania. Krawędzie gładzików dostępne są o różnych promieniach i wymiarach. Żeby ułatwić sobie pracę można przykleić taśmę wzdłuż miejsca nakładania nowej masy, po jednej i drugiej stronie szczeliny. W końcu zbliżamy się do końca naszej pracy i w tym momencie musimy zwrócić uwagę, na zastosowanie prawidłowego silikonu ponieważ istnieją różne rodzaje - trzeba dobrać odpowiedni do konkretnego zastosowania. Np. na bazie octu nie można stosować wszędzie. Silikon do łazienki i kuchni powinien odznaczać się podwyższoną odpornością na działanie grzybów i pleśni. Taką cechę ma tzw. silikon sanitarny, który doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, np. jako silikon do spoinowania kuchennych blatów, silikon do umywalki czy też silikon do brodzika prysznicowego.

Instalujemy tubkę silikonu w pistolecie. Żeby aplikowanie było dokładne należy wykorzystać pistolet do mas uszczelniających. Proponowany przez eksperta LŁ przeznaczony jest do wyciskania klejów, silikonów i mas akrylowych z tub o pojemności 310 ml. - Pistolet WOLFCRAFT MG 310 Compact charakteryzuje szybka i łatwa wymiana tub dzięki innowacyjnemu mechanizmowi mocującemu. Jest lekki i kompaktowy, zmieści się w każdej skrzynce na narzędzia - mówi ekspert z LŁ, dodając ,że automatyczna funkcja blokady kapania zapobiega niekontrolowanemu wypłynięciu masy uszczelniającej.

Pistolet WOLFCRAFT MG 310 Compact
Pistolet WOLFCRAFT MG 310 Compact

Polecany pistolet ma obrotowy o 360° kołnierz, który gwarantuje optymalną pozycję dłoni w trakcie pracy a także ergonomiczny, dwukomponentowy uchwyt. Do pistoletu możemy zainstalować przyciętą tubę dzięki temu skrócimy odległość do miejsca pracy i możliwe będzie silikonowanie w trudno dostępnych miejscach.

Pistolet ma obrotowy o 360° kołnierz
Pistolet ma obrotowy o 360° kołnierz

Końcówkę kartusza obcinamy pod kątem 45° i aplikujemy nowy silikon w szczelinę między naklejone wcześniej taśmy maskujące. Po rozprowadzeniu masy zostaje nam 12 minut na ukształtowanie spoiny. Korzystając z kostek / gładzików do wygładzania fug silikonowych w pierwszej fazie wykończenia zbieramy nadmiar silikonu. W tej fazie mogą pojawić się małe wklęśnięcia na fudze, ale nie martwmy się tym, ponieważ usuniemy je w ostatecznym etapie wygładzania. Zaraz po zebraniu nadmiaru gładzikiem przystępujemy do ostatecznego wygładzenia. Na poczatku spryskujemy silikon mydłem rozpuszczonym w wodzie, potem zdejmujemy taśmę maskującą i wygładzamy spoinę gładzikiem. Zostawiamy wykonaną pracę na około dobę. Po tym czasie miejsce renowacji należy dokładnie umyć i cieszyć się efektem naszej pracy.

Kostki / gładziki do wygładzania fug silikonowych
Kostki / gładziki do wygładzania fug silikonowych

źródło i zdjęcia: "LŁ" Sp. z o.o. sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Sp.j.

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum