Rolety zewnętrzne
Najszerszy zakres ochrony zapewniają masywne rolety zewnętrzne, które oprócz ograniczenia dopływu światła umożliwiają również bezpieczną wentylację chroniąc jednocześnie przed dostępem niepożądanych osób.
Dzięki wytrzymałej konstrukcji rolety zewnętrzne pełnią też funkcję uzupełnienia zabezpieczenia antywłamaniowego i zmniejszają straty cieplne przez okna w sezonie grzewczym, a dźwiękoszczelna, dodatkowa przegroda ogranicza również przenikanie hałasu z zewnątrz budynku.
Konstrukcję rolety tworzy lamelowy pancerz z wzajemnie zazębiających się profili aluminiowych, przesuwających się w bocznych prowadnicach. Opuszczanie i podnoszenie rolety następuje poprzez nawijanie na bęben umieszczony w kasecie - ręcznie za pomocą samozwijającej się taśmy, sznura lub napędu elektrycznego.
W rozbudowanych wersjach możliwe jest programowanie sterowania roletami jak i uzależnienie ich położenia od warunków zewnętrznych np. poprzez samoczynne zasłonięcie po pojawieniu się bezpośredniego nasłonecznienia.
Decydując się na zamontowanie rolet zewnętrznych warto uwzględnić to już na etapie budowy domu. Dzięki temu kasetę można będzie ukryć w nadprożu - stanie się więc niewidoczna na elewacji. Montaż rolet będzie również możliwy w już wykończonym domu, choć wtedy kaseta przysłoni prześwit okna lub ograniczy możliwość skutecznego ocieplenia nadproża.
Rolety zewnętrzne powszechnie instalowane w oknach fasadowych wykorzystywane są również do ochrony przed promieniami słonecznymi poddaszy, po zamontowaniu na oknach połaciowych, redukując w znacznym stopniu bezpośrednie promieniowanie cieplne.
Dzięki nieprzezroczystemu pancerzowi umożliwiają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, jednocześnie zmniejszają hałas powodowany deszczem, chronią też okno przed uszkodzeniem mechanicznym.
Rolety zewnętrzne dostosowane są z reguły do konkretnych modeli okien określonego producenta, a ich montaż nie powinien przysparzać większych problemów - można je założyć w już osadzonym oknie.
Ze względu na często trudno dostępną lokalizację okien dachowych - montowane są z reguły wysoko - wygodniejsza będzie ich obsługa przy użyciu sterowania elektrycznego z wykorzystaniem pilota umożliwiającego programowalne funkcjonowanie rolet.
Rolety wewnętrzne
Ochrona przed przenikaniem promieniowania słonecznego umieszczona wewnątrz pomieszczeń jest z reguły mniej skuteczna niż osłony zewnętrzne, ale jednocześnie może stać się dekoracyjnym elementem wyposażenia pomieszczenia.
Klasyczne zasłony można zastąpić wygodnymi w regulowaniu dopływem światła np. roletami rzymskimi lub typu dzień i noc bądź z lamelami metalowymi, drewnianymi, bambusowymi.
Montaż dowolnego rodzaju rolet wewnętrznych z reguły nie sprawia kłopotu - można je niekiedy założyć nawet bez użycia narzędzi i wiercenia otworów na ramie czy skrzydle okiennym.
Najczęściej są to rolety materiałowe wykonane z tkanin naturalnych lub tworzyw sztucznych różniące się głównie sposobem opuszczania np. w roletach rzymskich materiał składa się w harmonijkę wzdłuż drążka mocującego i tworzy osłonę swobodnie opadającą.
Z kolei rolety zwijane są prowadzone po bokach po naciągniętych prowadnicach żyłkowych, co zabezpiecza je przed podrywaniem przez wiatr przy uchylonym oknie. W oknach połaciowych zaciemnienie pomieszczenia umożliwiają rolety przyszybowe o znikomej przepuszczalności światła wsunięte w boczne prowadnice, a po wyposażeniu w napęd elektryczny mogą być zdalnie sterowane.
Autor: Redakcja BudujemyDom
Zdjęcia: Fart Produkt, na fotografii otwierającej rolety zewnętrzne SP-E