Jak prawidłowo ściągnąć izolację z kabla?

Łączenie kabli czy podłączanie ich do rozmaitych urządzeń wymaga przeważnie usunięcia osłony na końcówkach. Przy tym trzeba uważać, aby nie uszkodzić metalowych przewodów, bo to mogłoby doprowadzić do poważnej awarii. By temu zapobiec, należy korzystać z precyzyjnie dobranych, profesjonalnych ściągaczy izolacji. Jak szybko usunąć izolację z kabla?

Jak prawidłowo ściągnąć izolację z kabla?
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pierwszym skojarzeniem jest ostry nóż. Jednak może on uszkodzić przewód, co stanie się przyczyną awarii, a w efekcie nawet pożaru. Nożem też łatwo się skaleczyć. Poza tym zawodowy monter musi działać szybko i skutecznie, a z nożem nie ma na to szans!

Dlatego na rynku można znaleźć mnogość wyspecjalizowanych ściągaczy do izolacji. Podobnie jednak jak w wielu innych przypadkach, nie wystarczy jedno narzędzie do wszystkich prac.

Model musi być dopasowany do kształtu przewodów (koncentryczne, płaskie) oraz ich średnicy i materiału, z jakiego została wykonana izolacja. Tylko takie podejście do sprawy zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo - zaznacza Michał Ostrowski, menadżer marki Jokari w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

Kable koncentryczne

Większość urządzeń służy do usuwania izolacji z najpopularniejszych kabli okrągłych o przekroju od 8 do 13 mm. Jeden z nich to model Jokari Secura nr. 15, który bez przeszkód radzi sobie m.in. z kablami NYM o przekrojach od 3 x 1,5 do 5 x 2,5 mm². Posiada dodatkowe ostrze do cięcia wzdłużnego.

Wart podkreślenia jest fakt, że te narzędzia mają ostrze z azotkiem tytanu, co zabezpiecza je przed uszkodzeniami i zdecydowanie wydłuża jego żywotność. Na dodatek pozwala na szybsze cięcia - mówi Michał Ostrowski. - Co ważne, nie ma konieczności ustawiania głębokości cięcia, bo specjalne położenie ostrza pozwala to robić automatyczni.

Noże do grubych kabli

Z taką powłoką poradzi sobie model Jokari 4-70. Dzięki systemowi wymiennych pałąków (dostępnych jest ich 5) można obrabiać kable w średnicach od 4 do 70 mm.

Automaty do zadań specjalnych

Na uwagę zasługują jeszcze automatyczne ściągacze do żył kablowych, np. Jokari 6-16, który radzi sobie z żyłami kablowymi litymi i plecionymi o przekroju 6-16 mm, nie wymagając przy tym regulacji średnicy. Pomoże przy ściąganiu powłok izolacyjnych z kabli PVC-Flex 3 x 0,75 mm² oraz przewodów solarnych o łączonych oponach kablowych.

Ergonomiczna obudowa ułatwia pracę, minimalizując zmęczenie.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk