Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy alarmowe

Dlaczego warto chronić całą posesję, a nie tylko wnętrze domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2019-10-01

Im wcześniej wykryjemy próbę wtargnięcia na naszą posesję tym łatwiej unikniemy strat. Niestety wewnętrzny system alarmowy nie zabezpiecza przed uszkodzeniem np. okien, drzwi czy bramy garażowej. Często koszt naprawy tych elementów to największa strata materialna wywołana włamaniem. Dodatkowo nie chroni mienia pozostawionego na posesji – zaparkowanego samochodu czy narzędzi i materiałów.

Decydując się na instalację systemu alarmowego naszym głównym celem jest ochrona członków rodziny. Nawet jeżeli podczas włamania nikt nie przebywa w domu i nie ma bezpośredniego narażenia zdrowia i życia domowników, to często wiąże się ono z utratą poczucia bezpieczeństwa. Dlatego warto zastanowić się nad skutecznym rozwiązaniem.

Zasadą jest, żeby wykryć intruza jak najdalej od budynku i zniechęcić go do dalszego włamania. Dlatego należy zastosować różne urządzenia w zależności od odległości od domu. Wybór rozwiązań technologicznych na rynku jest ogromny. Mamy do dyspozycji bariery podczerwieni, które służą do ochrony obwodowej. Możemy zastosować je wzdłuż ogrodzenia, ale także do ochrony garażu z cennymi narzędziami albo samochodu, który stoi pod wiatą.

Rozmieszczenie czujników na posesji i domu

Do ochrony strefy podejścia do domu stosujemy objętościowe czujki ruchu. Warto zwrócić również uwagę na zapewnienie szczególnej ochrony okien, balkonów i tarasu. Odwołując się do policyjnych statystyk właśnie one są najczęściej wybieraną przez włamywaczy drogą wejścia do domu. W takim wypadku możemy zastosować zewnętrzne czujki ruchu, kontaktrony i czujki stłuczenia szyb. Należy zwrócić także uwagę na stosowanie urządzeń uznanych producentów.

Elementy systemu zewnętrznego narażone są na niekorzystne działanie warunków środowiskowych. Im większe doświadczenie producenta, tym można spodziewać się większej stabilności działania produktu.

źródło: Jacek Wójcik Dyrektor zarządzający OPTEX, Europa Środkowa i Wschodnia

zdjęcia: OPTEX

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum