Po co montuje się osłony kominowe?
Osłony kominowe zakłada w celu ochrony przewodu kominowego przed zakłóceniami i osłabieniem ciągu. Zużyte powietrze oraz spaliny są odprowadzane z wnętrza domu najczęściej metodą grawitacyjną, która wykorzystuje naturalny ruch ciepłego powietrza ku górze.
Ciąg kominowy to kluczowy element zapewniający prawidłowe działanie domowej wentylacji i urządzeń grzewczych. Osłony kominowe pozwalają utrzymać optymalną wydajność całego systemu kominowego.
Jak powstają zaburzenia i osłabienia ciągu?
Zaburzenia i zakłócenia ciągu powstają przede wszystkim w źle zaprojektowanych kominach, np. komin jest za krótki, ma za mały przekrój, jego powierzchnia wewnętrzna jest źle wyprofilowana albo jego wylot jest położony za nisko. Bardzo ważna dla prawidłowego ciągu jest również lokalizacja domu oraz warunki atmosferyczne panujące w danym rejonie.
Osłony kominowe muszą być montowane na terenach, gdzie wieją silne wiatry, rosną wysokie drzewa, albo dom otoczony jest przez góry, lub wysokie budynki.
Niezbędne są też w domach, w których przewód dymowy lub spalinowy jest krótki i ma mały przekrój oraz, kiedy wylot komina jest usytuowany poniżej kalenicy dachu.
Zalety osłon kominowych:
- stabilizują i wspomagają ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych,
- poprawiają siłę ciągu,
- zapobiegają powstawaniu ciągu wstecznego w przewodach kominowych, który jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, który powoduje cofanie się spalin do przewodu,
- chronią kominy przed wiatrami opadającymi, mogących spowodować zanik ciągu i duszenie się komina,
- obracające się osłony kominowe odstraszają ptaki i tym samym zapobiegają budowie gniazd na kominie.
źródło i zdjęcia: Komin-Flex