W jaki sposób ukształtowanie terenu i wielkość działki wpływają na wybór rodzaju bramy?

Posesję można zamknąć na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze są bramy samonośne (przesuwne) i uchylne. Można wykorzystać też specjalistyczne rodzaje bram, np. harmonijkową, jednoskrzydłową, uchylną niesymetryczną czy bramo-furtkę.

W jaki sposób ukształtowanie terenu i wielkość działki wpływają na wybór rodzaju bramy?
Konsport Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Dane kontaktowe:
43 677 50 63, 43 677 51 37
Kilińskiego 75 95-083 Lutomiersk, Kazimierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Najwygodniejsze w eksploatacji są bramy samonośne. Można je zamontować na terenie większości działek.

Należy jednak pamiętać, że taka brama musi być wyposażona w przeciwwagę. Co prawda nie jest ona widoczna od strony ulicy, ale zajmuje przestrzeń równą 40–50% światła wjazdu. W przypadku 4-metrowego wjazdu konstrukcja bramy będzie więc miała 6 metrów długości i tyle miejsca będzie potrzeba w linii ogrodzenia na pełne jej otwarcie.

Co jednak, gdy w świetle wjazdu nie ma aż tyle przestrzeni? Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie brama uchylna, najlepiej wyposażona w napęd, poprawiający znacznie komfort jej użytkowania. Brama taka potrzebuje jednak sporo przestrzeni na działce na otwarcie dwóch skrzydeł.

Na posesjach z niewielką ilością miejsca między wjazdem a budynkiem lub z zakrętem tuż za bramą oraz w przypadku, gdy na posesję wjeżdża się po stromym wzniesieniu uniemożliwiającym otwarcie skrzydeł do wewnątrz będzie to jednak bardzo utrudnione.

We wszystkich tych niestandardowych sytuacjach najlepsze więc będzie niestandardowe rozwiązanie, czyli na przykład brama harmonijkowa lub uchylna z niesymetrycznym układem skrzydeł.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Konsport