Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację?

Parametry techniczne energooszczędnych drzwi wejściowych i bram garażowych marki Hörmann umożliwiają dofinansowanie ich zakupu w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, a także wykorzystanie nowej ulgi podatkowej na termomodernizację.

Jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację?
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o. Drzwi wewnętrzne i wewnątrzlokalowe
www.hormann.pl
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o. Drzwi wewnętrzne i wewnątrzlokalowe
Dane kontaktowe:
infolinia 801 500 100
Otwarta 1, 62-052 Komorniki (k/Poznania)

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Maksymalnie 1,3 W/(m2K)

Przewidziana kwota, którą można odzyskać to nawet do 90% kosztów poniesionych za zakup wszystkich materiałów i usług związanych z termomodernizacją domu, w tym także stolarki otworowej. Wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu przypadającego na członka rodziny, nie może być ona jednak wyższa niż 53 tysiące złotych. Każda ze stref termomodernizacji, określona jest innym górnym pułapem kosztów kwalifikujących do dofinansowania.

Od drzwi zewnętrznych oraz drzwi i bram garażowych ogrzewanych, maksymalnie odliczyć można do 2 tysięcy złotych za metr kwadratowy bram i drzwi w jednym budynku. Budynek musi być wyposażony w źródło ciepła spełniające wymogi określone w programie "Czyste Powietrze".

Dofinansowanie można otrzymać, jeśli kupione bramy i drzwi mają wystarczająco niskim współczynnik przenikania ciepła. Zgodnie z rozporządzeniem nie może on być wyższy niż U= 1,3 W/(m2K). Tyle też od 1 stycznia 2021 roku wynosił będzie maksymalnie dopuszczalny stopień przenikania ciepła dla drzwi wejściowych w budynkach mieszkalnych.

Niskie zużycie energii

Dobra izolacja zależy od współczynnika przenikania ciepła – im niższy, tym mniej ciepła ucieka z domu i garażu. Niższe rachunki za ogrzewanie, to więcej pieniędzy w naszych portfelach. Energooszczędność nierozerwalnie wiąże się z ekologicznym stylem życia. Firma Hörmann, znana ze swoich działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, od lat produkuje drzwi zewnętrzne i bramy garażowe do domów energooszczędnych, o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.

W swojej ofercie ma drzwi o współczynniku przenikania ciepła U= 0,47 W/(m2K) - prawie dwukrotnie przekraczającym poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych. Znaleźć można również duży wybór bram i drzwi o parametrach izolacyjności cieplnej pozwalających na uczestnictwo w programie Czyste Powietrze.

Ulga na bramy garażowe

W ofercie firmy Hörmann dostępne są dwa typy segmentowych bram garażowych, których współczynnik przenikania ciepła pozwala na zastosowanie ich w trakcie termomodernizacji domu i uzyskanie dofinansowania na ich zakup. Wytycznym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doskonale odpowiadają zbudowane z ocieplanych segmentów o grubości 42 mm i zamontowane wraz z ościeżnicą ThermoFrame – bramy LPU 42.

Te o wymiarach 5 x 2,25 m osiągają współczynnik przenikania ciepła U= 1,2 W/(m2K). Inwestorzy, którym zależy na jeszcze większej oszczędności energii i pieniędzy mogą zdecydować się na energooszczędne bramy LPU 67 Thermo zbudowane z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm. Ich współczynnik przenikania ciepła U może wynosić 1,0 W/(m2K), a z ościeżnicą ThermoFrame nawet 0,88 W/(m2K).

Dofinansowanie na drzwi

Możliwości wyboru stolarki, na zakup której będziemy mogli otrzymać bezzwrotną dotację daje oferta drzwi zewnętrznych firmy Hörmann. Wszystkie dostępne modele energooszczędnych i bardzo bezpiecznych stalowych drzwi Thermo65 oraz aluminiowych drzwi ThermoSafe znacznie przewyższają stawiane przez ustawodawcę minimalne wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania. Współczynnik przenikania ciepła tych drzwi bez przeszkleń może wynosić nawet U= 87 W/(m2K).

W kilkudziesięciu modelach z atrakcyjnymi przeszkleniami nie przekracza natomiast U =1,1 W/(m2K). Dodatkowo Hörmann oferuje też trzy wzory drzwi Thermo oraz dziesięć wzorów drzwi Thermo46, których izolacyjność cieplna określona przez współczynnik U wynosi 1 – 1,3 W/(m2K). Szeroka oferta pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej domu i uzyskanie na ten cel dofinansowania z NFOŚiGW, a jednocześnie umożliwia wybór bram i drzwi zgodnie z indywidualnymi upodobaniami estetycznymi.

Profesjonalny montaż

Warunkiem wzięcia udziału w programie "Czyste Powietrze" jest właściwy ciepły montaż, bram i drzwi, zgodny z wyznaczonymi zasadami. Firma Hörmann, jako uczestnik ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dobry Montaż", od lat szkoli w tym zakresie swoich monterów i przekonuje inwestorów, że profesjonalny montaż jest równie ważny jak dobry produkt stolarki otworowej.

Czyste powietrze na wniosek

Dofinansowanie, w ramach programu" Czyste Powietrze" obejmuje zakupu urządzeń i materiałów oraz usług demontażu i montażu, jak i nisko oprocentowaną pożyczkę czy ulgę podatkową. Szczegóły dostępne są na stronach internetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam też znajdują się wzory wniosków i wykaz potrzebnych dokumentów. Wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze można składać do końca 2027 roku w WFOŚiGW właściwym dla lokalizacji danej inwestycji. Dopłaty będą wypłacane do 30 września 2029 roku.

opracowanie: redakcja IRBJ

źródło i zdjęcia: HÖRMANN POLSKA