Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kleje do płytek ceramicznych

Solidne ramy okienne dla efektywnej termomodernizacj

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-06-13

Ważnym etapem termomodernizacji ścian zewnętrznych jest zabezpieczenie ościeży okiennych, a także szczelny montaż energooszczędnych okien. Nieprawidłowe wykonanie tych elementów może skutkować powstaniem mostka termicznego wokół ram okiennych i wykraplaniem się wilgoci na ścianie.

Okna mogą stanowić nawet do 25% strat energii cieplnej, dlatego wymiana nieszczelnej stolarki na energooszczędną jest zwykle nieodłącznym elementem termomodernizacji budynku. Aby nie powstał liniowy mostek termiczny na łączeniu ramy okiennej z murem, kluczowe jest poprawne wykonanie montażu i ocieplenie ościeży przy zastosowaniu odpowiednio dobranego styropianu. Niedokładne zabezpieczenie tej strefy może paradoksalnie skutkować zwiększeniem strat energii pomimo wstawienia cieplejszych okien.

Skutki oddziaływania mostka termicznego wokół ramy okiennej odczuć można jako nieprzyjemny chłód w pobliżu okna. W najgorszej sytuacji może dochodzić do wykraplania się pary wodnej na ścianie i powstawania pleśni.

Ocieplenie ościeży - dlaczego to takie ważne?

Otwór okienny to newralgiczne miejsce, w którym łączą się dwa materiały o różnych właściwościach izolacyjności cieplnej, takie jak na przykład mur z betonu komórkowego i rama okienna z tworzywa sztucznego. Powstaje przez to tzw. mostek termiczny, czyli miejsce w którym dochodzi do zwiększonej ucieczki energii cieplnej z budynku do chłodniejszego otoczenia.

Aby tego uniknąć, należy zabezpieczyć miejsce łączenia ramy okiennej i muru z wykorzystaniem materiału termoizolacyjnego o takich samych parametrach jak ten, którym ocieplane są ściany zewnętrzne. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość warstwy termoizolacji.

Płyty Knauf Therm Expert Fasada λ 31.

Płyty Knauf Therm Expert Fasada λ 31.

Ze względów technicznych ocieplenie węgarków należy wykonać przy użyciu materiału o znacznie mniejszej grubości niż płyty fasadowe, dlatego najlepsze będą grafitowe odmiany o najlepszym współczynniku przenikania ciepła rzędu 0,031 W/mK.  Gwarantują one doskonały efekt ocieplania już przy niewielkich grubościach dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym.

Najlepiej wybierać materiały sprawdzonych producentów, ponieważ pozwala to zagwarantować spójność parametrów i ciągłość ochrony cieplnej we wszystkich strefach elewacji. Taki szeroki wybór zapewnia oferta „Grafitowy Dom” marki Knauf Therm, w skład której wchodzą wysokiej jakości styropiany grafitowe dedykowane wszystkim częściom budynku.

Jak zabezpieczyć energooszczędne okno?

Ocieplenie węgarków wykonuje się po ułożeniu głównej termoizolacji ściany zewnętrznej, przy czym płyty fasadowe powinny zachodzić na światło otworu okiennego. Wielkość zapasu powinna odpowiadać grubości płyt użytych do ocieplania wnętrza ościeży – chodzi o to, by termoizolacja elewacji przykrywała boczną krawędź płyt klejonych do ościeży okiennej.

Wariant ocieplenia ościeży

Wariant ocieplenia ościeży stosowany w przypadku, gdy nie ma możliwości zlicowania ram okiennych ze ścianą zewnętrzną.

Trzeba unikać sytuacji, w której spoina łącząca płytę izolującą ościeże i ścianę zewnętrzną jest widoczna od strony elewacji. Błędne jest też zastosowanie takiego układu płyt fasadowych, w którym spoina pionowa między nimi pokrywa się w jednej linii z połączeniem ramy okiennej i ościeży. Osadzenie energooszczędnej ramy w otworze okiennym najczęściej wykonuje się w technice montażu warstwowego, do którego używa się materiału o właściwościach termoizolacyjnych – piany lub taśmy rozprężnej.

Następnie zabezpiecza się miejsca łączenia ramy z murem za pomocą taśmy paroszczelnej od wewnątrz i paroprzepuszczalnej od zewnątrz. Po szczelnym osadzeniu okna ociepla się węgarki przy użyciu odpowiednio dociętego styropianu grafitowego o niewielkiej grubości. Zasadniczo nie powinna być ona taka sama lub większa niż grubość ram okiennych, ale też nie mniejsza niż 2 cm.

W tym celu sprawdzi się styropian Knauf Therm Expert Fasada ? 31, który jest dostępny w gamie aż 30 grubości, od 10 do 300 mm, dzięki czemu pozwala na stworzenie spójnego układu termoizolacji ościeży i ścian zewnętrznych. Do wyboru są płyty z krawędziami prostymi lub frezowanymi ułatwiające montaż i pozwalające stworzyć szczelną warstwę ocieplenia. Materiał posiada ponadto bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną, dzięki odporności na zginanie na poziomie BS ? 100 kPa i rozciąganie TR ? 100 kPa.

Niezależnie od parametrów styropianu trzeba zabezpieczyć wszystkie narożniki i krawędzie izolacji przed ewentualnymi uszkodzeniami punktowymi. W tym celu wzdłuż naroży montuje się profile ochronne. Należy również wzmocnić naroża okienne za pomocą dodatkowej warstwy siatki zbrojącej, w celu uniknięca ewentualnych pęknięć. Dzięki temu termoizolacja w strefie okiennej nie tylko zapobiegnie stratom ciepła i zachowa trwałość na kolejne dekady.

Więcej znaleźć można na stronie: www.styropianknauf.pl

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

O projekcie Grafitowy Dom

Opracowana przez markę Knauf Therm oferta „Grafitowy Dom” to innowacyjne styropiany grafitowe cechujące się doskonałym współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda 0,031 - 0,032 W/mK i starannie dopasowanymi do zastosowań parametrami wytrzymałości mechanicznej.

źródło i zdjęcia: Knauf

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum