Dla wielu mieszkańców miast zaaranżowanie balkonu to szansa na stworzenie wyjątkowego mini ogrodu, na którym poranna kawa będzie smakować nieziemsko. Aby stał się w pełni urokliwym miejscem, wymaga z naszej strony zaangażowania, zwłaszcza po kilku zimowych miesiącach. Odpowiednie rozplanowanie pracy i wykorzystanie dobrze dobranych produktów mogą te działania przyspieszyć, pozwalając nam wygodnie zasiąść w fotelu oraz cieszyć się otaczającą aurą.
Renowacja krok po kroku
Pierwszy etap to sprawdzenie, w jakim stanie są meble ogrodowe i balustrady, donice, a także inne dodatki, dzięki którym balkon zyskuje niepowtarzalny charakter. Taki przegląd pozwoli na odrzucenie tych elementów wyposażenia, które uległy degradacji i nie nadają się już do odnowienia. Po dokładnym umyciu wszystkich przedmiotów będziemy też wiedzieć, co wymaga odrestaurowania. Zwróćmy uwagę na to, jak prezentuje się powierzchnia drewnianych mebli - czy są na niej odbarwienia, odpryski lub ubytki.
Meble, które wymagają odnowienia, należy najpierw do tego przygotować. Drewniane elementy krzeseł, leżaków czy stolików dokładnie więc szlifujemy i odpylamy. Ewentualne ubytki można uzupełnić specjalną szpachlą, którą po wyschnięciu jeszcze raz szlifujemy.
W przypadku wykonanych z drewna donic lub osłonek niezbędne jest sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się folia ogrodowa, którymi są one wyłożone od środka. Każde jej uszkodzenie może bowiem prowadzić do przeciekania wody, a co za tym idzie - gnicia materiału.
Metalowe elementy wyposażenia również weryfikujemy pod kątem ewentualnych ubytków farby - gdy się pojawią, należy je oczyścić i zabezpieczyć specjalnymi preparatami, dzięki czemu nie dojdzie do korozji. Przy użyciu tego typu wyrobów konieczne jest zapoznanie się ze sposobem aplikacji, jaką producent umieszcza na opakowaniu - tylko wtedy będziemy mieć pewność, że produkt właściwie spełni swoją funkcję.
Malowanie pełne przyjemności
Na rynku dostępnych jest wiele farb, lakierów, olejów i impregnatów - które z nich wybrać, by spełniły nasze oczekiwania? Donicom, krzesłom i stołom estetyczny wygląd pomoże przywrócić olej.
- "Olej do mebli ogrodowych VIDARON zawiera naturalne składniki pielęgnujące i chroniące drewno. Zabezpiecza je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ogranicza pękanie i zabrudzenia na ich powierzchni. Daje półmatowe wykończenie, a dzięki zawartości powłokowego biocydu nie musimy przed olejowaniem dodatkowo impregnować mebli" - mówi Anna Szymaszek, specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA.
Prace możemy przyspieszyć, zwłaszcza, gdy zależy nam jedynie na odświeżeniu balkonowego wyposażenia. W takim wypadku sprawdzi się Renowacyjny Impregnat do Drewna VIDARON. Jest on dedykowany do odnawiania wcześniej malowanych elementów użytkowych w ogrodach i na tarasach. Zawiera formułę, która zapewnia doskonałe parametry odpornościowe na każde warunki pogodowe. Aplikacja produktu jest prosta, a co najważniejsze - czas schnięcia jest bardzo szybki, dzięki czemu pracę możemy zakończyć w ciągu jednego dnia.
Diabeł tkwi w dodatkach
Oprócz wspomnianych wyżej przedmiotów, warto także zadbać o nastrojowe oświetlenie balkonu. Pomocne będą tu tzw. cotton ballsy - delikatnie rozwieszone nad stolikiem lub pośród kwiatów, stworzą prawdziwie romantyczną aurę.
Łatwym i prostym do wykonania dodatkiem są również słoje ze świecami - wystarczy miejsce zakrętki otoczyć grubą wstążką, a do środka włożyć świece. Różne pojemności słoików pozwolą na ciekawą wieczorową aranżację. Nie zapominajmy też o roślinach - w zależności od wielkości balkonu dobrze jest przygotować specjalne haki, z których mogłyby zwisać np. pelargonie lub półki służące do ustawienia donic.
Balkon to dla wielu z nas prawdziwy miejski ogród, gdzie z przyjemnością spędzamy czas z przyjaciółmi, rodziną lub książką w ręku. Odpowiednio przygotowane i odnowione meble, razem z dodatkami, pozwolą nam cieszyć się jego urokiem przez długi czas. Wiosenne prace to sama przyjemność!
źródło i zdjęcia: Śnieżka