Przyczyny spienienia się farby
Możliwych przyczyn obecności zbyt wielu pęcherzyków powietrza w farbie jest wiele. Należą do nich: zbyt energiczne wymieszanie farby lub nadmierne jej rozcieńczenie, użycie nieodpowiedniego wałka, pędzla albo rozpuszczalnika czy też wstrząsanie podczas transportu.
Zwykle spieniona jest również farba przygotowana w mieszalniku (barwienie i mieszanie).
Rozwiązanie problemu
Jeżeli użyliśmy nieodpowiedniego rozcieńczalnika, farba może stracić swoje właściwości. Dlatego w celu uniknięcia problemów z jej aplikacją, kryciem i schnięciem, zalecane jest sięgnięcie po nowy produkt oraz zakup rozcieńczalnika rekomendowanego przez producenta. Natomiast gdy dodaliśmy zbyt dużo środka rozcieńczającego, należy poczekać aż ten odparuje z farby. W przypadku narzędzi przed malowaniem należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu i stosować jedynie zalecane wałki czy pędzle.
Inaczej jest w przypadku pozostałych przyczyn.
- "Każda farba podczas jej nakładania w pewnym stopniu się pieni, ale jeśli zauważyliśmy obecność zbyt wielu pęcherzyków powietrza w farbie po otwarciu opakowania, czy po jej wymieszaniu, nie oznacza to, że farba jest zła i nie nadaje się do użycia" – tłumaczy Mariusz Szubert, Brand Manager marki Malfarb, PPG Deco Polska.
- "Wystarczy odstawić farbę na około 1 godzinę, aby samoistnie odpowietrzyła się. Jeżeli zachodzi konieczność ponownego wymieszania farby, przed jej użyciem nie należy robić tego zbyt energicznie – zwłaszcza nie używać szybkoobrotowych mieszadeł – uchroni nas to przed ponownym spienieniem się farby" – dodaje Mariusz Szubert.
Odstaną farbą malujemy zgodnie z zaleceniami producenta i przeznaczeniem.
Gdy natomiast wymalowaliśmy już ścianę spienioną farbą, a po wyschnięciu powstały kratery, należy przed powtórnym malowaniem przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym i odpylić.
źródło i zdjęcia: PPG Deco Polska