Technologie budowlane danego regionu są pochodną panujących w nim warunków klimatycznych. W warunkach polskich najważniejszy czynnik stanowi odpowiednia izolacyjność ścian i okien, która obecnie wpływa także na standard energetyczny budynku i koszty jego utrzymania. Klimat polski należy bowiem do najzimniejszych w porównaniu z innymi krajami europejskimi, choć cechuje go zróżnicowanie geograficzne.
Na każdy metr kwadratowy w ciągu roku przypada średnio 996 kWh, energii słonecznej, co stanowi nawet dwa razy mniej niż w Europie południowej. Nieco większe wartości, nawet powyżej 1100 kWh na metr kwadratowy występują w niektórych województwach wschodnich i na północnym zachodzie. Dlatego idealne w naszych warunkach będą zestawy szybowe, które z jednej strony izolują budynek od zimnego powietrza, a z drugiej pozwolą zmaksymalizować dostępne zasoby energii. Zrównoważenie zysków i strat jest więc uzależnione od doboru zestawów szybowych o odpowiednio zbilansowanych parametrach przenikania ciepła Ug, przepuszczalności energii słonecznej g i przepuszczalności światła TL, takich jak na przykład Climatop LUX.
Jest to współczynnik zbliżony do parametrów ciepłej ściany. Szyby w energooszczędnych zestawach dwukomorowych są łączone za pomocą ciepłej ramki Swisspacer i wypełniane gazami szlachetnymi, takimi jak na przykład argon, krypton czy ksenon, które ze względu na wysoką gęstość i niski współczynnik przenikania ciepła stanowią doskonałe izolatory, zapobiegające przewodzeniu ciepła z budynku do otoczenia. Dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniowaniem ciepła na zewnątrz są niewidoczne gołym okiem warstwy tlenków metali szlachetnych, które działają w sposób selektywny. Zatrzymują one fale długie, a jednocześnie przepuszczają krótkie fale słoneczne. Dzięki umieszczeniu warstw niskoemisyjnych na szybie wewnętrznej i zewnętrznej zjawisko to działa również w drugą stronę, odbijając ciepło z powrotem do wnętrza domu.
Tak się dzieje w przypadku zestawów szybowych Climatop LUX, o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,6 i współczynniku g=0,62. Z kolei w tych rejonach kraju, w których występują niedobory światła słonecznej należy zwrócić szczególną uwagę na przepuszczalność światła TL w zestawach szybowych. Wyższy współczynnik przepuszczalności pozwoli ograniczyć energii elektrycznej potrzebnej do sztucznego oświetlenia.
W popularnym przekonaniu im mniej tafli szkła, tym mniej barier dla przenikania światła dziennego, jednak odpowiednia kombinacja wysokiej jakości szkła i powłok niskoemisyjnych może dać lepsze rezultaty nawet w przypadku okien trzyszybowych. W szybach z serii Climatop LUX zastosowano bezbarwne szklenie PLANILUX, na które nakłada się w urządzeniach magnetronowych powłokę PLANITHERM LUX. Jej specjalne właściwości pozwalają na przepuszczanie aż 73% światła do wnętrz pomieszczeń. To najlepszy wynik dla szyb dwukomorowych.
źródło i zdjęcia: GLASSOLUTIONS Saint-Gobain