Jak giąć profile aluminiowe?

Gięcie profili aluminiowych to proces wymagający precyzji i znajomości pewnych ograniczeń technologicznych. Niniejszy artykuł przedstawia kluczowe aspekty gięcia łuków aluminiowych, mając na celu pomoc w efektywnej i bezpiecznej realizacji projektów.

Jak giąć profile aluminiowe?
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
www.aliplast.pl
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
Dane kontaktowe:
81 745 50 30
Wacława Moritza 3, 20-276 Lublin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ograniczenia technologiczne

 1. Maksymalna wysokość całkowita łuku:
  W profilach standardowych wynosi 2100 mm.
  W przypadku profili lakierowanych drewnopodobnie – 1700 mm.
 2. Minimalne promienie gięcia: Dla każdego kształtownika określone są minimalne promienie gięcia. Zamówienia poniżej tych wartości wymagają zgody Klienta, a jakość wykonania nie jest gwarantowana.
 3. Pełne koła i promienie gięcia: Przy promieniu poniżej 500 mm zaleca się wykonanie łuku jako dwóch półkół o promieniu 180 stopni.
 4. Luz przy pakietach szklenia: Przy łukach o promieniu poniżej 900 mm konieczny jest dodatkowy luz 2 mm w pakiecie szklenia.
 5. Długość łuku: Łącznie z naddatkami nie może przekraczać długości fabrycznej kształtownika. Maksymalna długość łuku dla giętych rygli i słupów fasadowych to 3000 mm (gwarantowana jakość).
 6. Naddatek technologiczny: Minimalny naddatek to 800 mm.
 7. Dwukolorowe profile: Gięcie profili w dwukolorze (wood colour + ral) jest niewykonalne.
ALIPLAST oferuje szeroki zakres usług związanych z obróbką profili aluminiowych, wykorzystując do tego celu nowoczesne technologie i maszyny

Nakładanie anody

Anodowanie profili giętych odbywa się na odpowiedzialność Zamawiającego. Efekt końcowy łuków anodowanych nie jest gwarantowany, co należy uwzględnić przy planowaniu projektu.

Gięcie profili aluminiowych to złożony proces z wieloma ograniczeniami technologicznymi. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami technicznymi i uzyskać zgodę na realizację zamówień odbiegających od standardowych specyfikacji. Pamiętaj o dodatkowych luzach przy pakietach szklenia i odpowiednich naddatkach technologicznych.

Stosując się do tych wytycznych, masz pewność, że gięcie profili aluminiowych zostanie wykonane prawidłowo i zgodnie z najwyższymi standardami jakości.

źródło i zdjęcia: ALIPLAST

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są maksymalne wysokości całkowite łuku dla standardowych profili i profili lakierowanych w drewnopodobnym wykończeniu?

  Maksymalna wysokość całkowita łuku wynosi 2100 mm dla standardowych profili oraz 1700 mm dla profili lakierowanych w drewnopodobnym wykończeniu.
 • Jakie są minimalne promienie gięcia dla kształtowników?

  Dla każdego kształtownika istnieją określone minimalne promienie gięcia, a realizacja zamówień poniżej tych promieni wymaga pisemnej zgody Klienta i nie gwarantuje jakości.
 • Jakie są zalecenia dotyczące gięcia pełnych kół o promieniu poniżej 500 mm?

  Zaleca się wykonanie łuku jako dwa półkola o promieniu 180 stopni, gdy promień gięcia wynosi poniżej 500 mm.
 • Jakie są wymagania dotyczące luzu przy pakietach szklenia dla łuków o promieniu poniżej 900 mm?

  Konieczne jest uwzględnienie dodatkowego luzu wysokości 2 mm w pakiecie szklenia dla łuków o promieniu poniżej 900 mm.
 • Jakie są ograniczenia dotyczące długości łuku i naddatków technologicznych?

  Długość łuku nie może przekroczyć długości fabrycznej kształtownika, a minimalny naddatek technologiczny wynosi 800 mm. Dla giętych rygli i słupów fasadowych maksymalna długość łuku, dla której gwarantuje się jakość, wynosi 3000 mm.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej