Chcąc wykonać izolację chroniącą przed chłodem i wilgocią, trzeba podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą rodzaju docieplenia. Wśród materiałów do wyboru znajduje się pianka poliuretanowa (dostępna w formie płyt lub nakładana metodą natryskową), pochłaniająca dźwięki i dobrze zabezpieczająca przed chłodem wełna mineralna, styropian oraz celuloza.
Jest kilka elementów, o których należy pamiętać, decydując się na samodzielne wykonanie izolacji. Pierwszym z nich jest przygotowanie materiałów do ocieplania poddasza oraz niezbędnych do pracy narzędzi. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy dach jest w dobrym stanie - przyjrzeć się temu, czy jest szczelny oraz nie znajdują się na nim ślady pleśni, grzybów, zacieków.
Należy pamiętać, aby ocieplenie dachu i poddasza wykonać dopiero zamontowaniu na nim niezbędnych instalacji. Aby zadbać o prawidłową wentylację, konieczne jest wykonanie wlotów w okapie oraz wylotów powietrza w pokryciu albo w kalenicy lub utworzenie stryszka wentylacyjnego.
Za najkorzystniejszy okres do zabudowy poddasza uważa się okres letni, bowiem w okresie zimowym często występują różnice temperatur, sprawiające, że poddasza w trakcie prac ulegają zawilgoceniu a w efekcie zagrzybieniu.
Podczas ocieplania dachu nie można popełniać błędów - w przeciwnym razie powstaną mostki termiczne, izolacja nie będzie spełniała swojego zadania, rachunki za ogrzewanie mogą być wysokie, a latem budynek będzie się przegrzewał.
źródło i zdjęcie: Florian Centrum