Czy czarna łazienka jest praktyczna?

Czarna łazienka jest niewątpliwie stylowa, ale czy może być równocześnie praktyczna? To zależy od kilku czynników, które warto prześledzić, zanim zdecydujemy się na zastosowanie tego właśnie koloru.

Czy czarna łazienka jest praktyczna?
Oltens Wyposażenie łazienek
Dane kontaktowe:
ul. Karola Marcinkowskiego 16 63-200 Jarocin
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura kuchenna i łazienkowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Czerń - tajemnicza i ekskluzywna

Czarny kolor zawsze był i będzie modny ze względu na swoją uniwersalność i elegancki charakter. Jest to kolor, który dobrze prezentuje się w zestawieniu z większością innych barw, a co najważniejsze - nadaje pomieszczeniom elegancji.

Ponadczasowość czerni i klasyka w jednym, bez względu na to, czy zastosowana została w postaci dodatków, mebli i wykończenia, czy też pokrywa całe ściany i podłogę, może wynieść wnętrze na wyższy poziom luksusu.

Jest to też ulubiony kolor minimalistów i miłośników akcentów loftowych. Ma jednak pewną cenę, którą należy wziąć pod uwagę, decydując się na aranżację łazienki w ciemnej tonacji. To oczywiście konieczność większej dbałości o jej estetyczny wygląd.

Weź to pod uwagę

Na początek warto sobie powiedzieć jasno - czarna łazienka nie brudzi się bardziej od jasnej. Bo dlaczego tak miałoby być? Bez względu na kolor kafelek czy armatury zanieczyszczenia w równym stopniu osadzają się na powierzchni bez względu na jej odcień. Nie zmienia to jednak faktu, że na ciemnych elementach bardziej widoczne mogą być osady z mydła czy wody, a także odciśnięte palce czy kurz.

Cóż, każdą łazienkę należy sprzątać, a do tych utrzymanych w ciemnych tonacjach, w tym do czarnych, kupić można specjalne środki, które pomagają w zachowaniu czystości. Zresztą, miłośnicy czerni obawiający się dużej ilości pracy mogą wprowadzić ten kolor do wnętrza nie na dużych powierzchniach, ale na poszczególnych elementach, np. za pomocą armatury, ceramiki łazienkowej czy akcesoriów, takich jak Oltens Tved – czarny minimalistycznych uchwyt na papier toaletowy.

Jest to zasadne zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, w których dominacja ciemnej tonacji może powodować efekt przytłoczenia. Dobrze sprawdzą się np. czarne matowe baterie, takie jak Oltens Molle bateria wannowo-prysznicowa. Warto podkreślić, że w tym konkretnym modelu farba nakładana jest specjalną elektroniczną techniką, dzięki której uzyskuje maksymalną przyczepność i nie będzie się "łuszczyć".

Z pewnością, jeśli marzymy o czarnej łazience, nie powinniśmy z niej rezygnować. Czarne elementy wykończeniowe mogą bowiem dodawać jej charakteru i sprawiać, że będzie ona wyglądać bardzo luksusowo. Niewątpliwie taki właśnie ekskluzywny sznyt nada łazience czarna matowa wisząca miska WC PureRim (model Oltens Hamnes), w której wykorzystana została technologia bezrantowa, ułatwiająca utrzymanie pożądanej czystości.

Triki, dzięki którym czarna łazienka dłużej będzie wyglądać czysto

Jeśli decydujemy się na zastosowanie czarnych płytek na ściany bądź podłogę, warto wybrać takie o właściwej fakturze i wykończeniu, dzięki któremu zabrudzenia będą mniej widoczne. Mogą to być przetarcia, nierówności w wybarwieniu lub żyłki na imitacji czarnego kamienia.

"Zagrać" możemy także oświetleniem i elementami dekoracyjnymi, takimi jak lamperia czy ozdobne tapety, czym urozmaicimy łazienkę, odwracając uwagę od drobnych mankamentów. Dobrze sprawdzą się dodatkowe, punktowe źródła światła oraz jasne lub kontrastowe dodatki, które będą przyciągać wzrok. Wzorzysta lub jaśniejsza podłoga nie tylko ożywią wnętrze, ale także ułatwią utrzymanie czystości.

Dużą popularnością cieszy się także wyodrębnianie funkcji za pomocą płytek lub paneli o innym kolorze, np. o fakturze drewna. Taki pomysł warto zastosować zwłaszcza w tych miejscach, które mają kontakt z wodą i mydłem, powodującymi najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia, a zatem w strefie kąpielowej, czyli w strefie mokrej prysznica. Można także odciąć płytki na wysokości lustra i stworzyć wrażenie lamperii, lub zaakcentować wnęki i wykusze związane np. z kominem lub szafkami.

W wielu łazienkach innym kolorem płytek lub innym materiałem zaakcentowana bywa także jedna ze ścian. Sprawdzi się także duże lustro, które nie tylko rozjaśni łazienkę, ale także optycznie powiększy jej powierzchnię. Czerń w ogóle lubi błyszczące elementy - chromowane srebro, czy błyszczące złoto, dlatego warto zastosować je w czarnej łazience.

Dość ryzykowne jest natomiast stosowanie bardzo kontrastowych, jaskrawych kolorów. Wprawdzie w pierwszym roku od wykonania wśród miłośników ekstrawagancji wyraziste grzejniki czy armatura na czarnym tle mogą tworzyć efekt wow, jednak zwykle dość szybko się nudzą i przeszkadzają, zwłaszcza, że łazienka ma być miejscem relaksu, a nie rozrywki.

Dobrze jest także łączyć fakturę drewna z czarną ceramiką łazienkową, np. stawiając elegancką czarną umywalkę nablatową na szafce, której powierzchnia przypomina drewno. W ten sposób osiągniemy efekt modnego, skandynawskiego minimalizmu, doskonale sprawdzającego się właśnie w takich pomieszczeniach, jak łazienka.

Czarna łazienka to doskonały wybór dla osób ceniących sobie elegancję, styl i nowoczesność. To niebanalne rozwiązanie, które zawsze będzie wyglądać modnie i stylowo. Czy jest praktyczna? Tak, jeśli postawimy na materiały łatwe w czyszczeniu i zakupimy do nich odpowiednie detergenty. Czarny jest bez wątpienia kolorem wymagającym… doskonałej jakości zapewnianej jedynie przez wysokiej klasy producentów.

źrodło i zdjęcie: Oltens