PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Pleśń na ścianie i na suficie - usuń ją jednym kliknięciem!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zapewnij sobie świeże, zdrowe powietrze, o komfortowej temperaturze i odpowiedniej wilgotności przez cały rok. Teraz możesz wyeliminować pleśń i bakterie w swoim domu dzięki aplikacji mobilnej połączonej z systemem rekuperacji.

Rekuperator PRANA zastępuje zatęchłe powietrze świeżym powietrzem z zewnątrz, znacznie zmniejsza koncentrację zarodników pleśni oraz pomaga je usunąć. Zacznij od powodów pojawienia się ich i usuń je już w zarodku!

Pleśń i grzyby są konsekwencją nadmiernej wilgoci i zastoju powietrza w pomieszczeniu. Gdy wilgotne powietrze nie jest utylizowane na zewnątrz, wilgotność względna gwałtownie wzrasta. Stwarza to warunki do aktywnego rozwoju patogenów: bakterii, grzybów i pleśni.

Z czasem zarodniki pleśni są uwalniane do powietrza i podczas oddychania dostają się do płuc. W konsekwencji ludzie cierpią na alergie, astmę i na chroniczne zmęczenie. Czyszczenie mechaniczne i chemiczne powierzchni daje krótkotrwałe efekty, a remont jest szybko niszczony przez ciemnoszare plamy.

Zarodniki pleśni pozostają w powietrzu w danym pomieszczeniu. Później tworzą nową kolonię. Pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest stworzenie wymiany powietrza we wnętrzach. Konieczne jest zastąpienie zanieczyszczonego i zatęchłego powietrza świeżym powietrzem z zewnątrz. Znacząco zmniejszy to koncentrację zarodników pleśni i ułatwi ich niszczenie.

Rekuperator PRANA wyeliminuje nadmierną wilgoć w pomieszczeniu. Wewnątrz jego systemu powietrze przeciwne przepływa przez sąsiednie kanały miedzianego wymiennika ciepła - tam świeże powietrze odbiera ciepło lub chłód. Dzięki temu do pomieszczenia dostarczane jest świeże powietrze o komfortowej temperaturze i odpowiedniej wilgotności.

Działanie rekuperatora PRANA
Działanie rekuperatora PRANA

Żeby zapobiec ponownemu pojawianiu się pleśni i grzybów, konieczne jest obniżenie wilgotności do komfortowego poziomu. Specjaliści zalecają utrzymywanie wilgotności pomieszczeń w przedziale 45–70% w sezonie ciepłym i 40–60% w okresie zimowym.

Oprócz usuwania powietrza wywiewanego, pełna wymiana powietrza powinna zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Systemy wentylacyjne PRANA zatrzymują do 96% ciepła w okresie grzewczym. Latem taka wentylacja znacznie zmniejsza obciążenie klimatyzatora i straty energii elektrycznej. W rekuperatorach PRANA nawiew i wywiew pracują jednocześnie.

Mobilna aplikacja PRANA RC pozwala na wygodne sterowanie rekuperatorem ze smartfona (iOS i Android).

Rekuperatorem prana można sterować z poziomu aplikacji mobilnej
Rekuperatorem prana można sterować z poziomu aplikacji mobilnej

Co zyskasz dzięki rekuperacji PRANA?

Zalety rekuperatora PRANA:

 • reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu,
 • zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni,
 • nawiew i wywiew działają jednocześnie i nie mieszają się,
 • miedziany wymiennik ciepła zapewnia wysoką sprawność systemu i zapobiega rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych.

Przydatne funkcje rekuperatorów PRANA

Rekuperatory PRANA to innowacyjne systemy wentylacyjne, które zapewniają zdrowe, komfortowe i bezpieczne życie.

 • funkcje Tryb zimowy i Mini dogrzewanie zapewniają bezpieczną pracę systemu w zimnych porach roku,
 • czujniki temperatury, wilgotności względnej, ciśnienia atmosferycznego, СО2 eq, jakości powietrza (VOC),
 • tryb „AUTO” – sterowanie rekuperatorem bez ingerencji użytkownika,
 • kontrola przepływu powietrza i sterowanie adaptacyjne,
 • oddzielne sterowanie silnikiem (nawiew i wywiew),
 • mobilna aplikacja PRANA RC pozwala na wygodne sterowanie rekuperatorem ze smartfona (iOS i Android),
 • sterowanie WI-FI - do konta użytkownika można podłączyć 500 jednostek PRANA i zarządzać systemem wentylacji z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Źródło i zdjęcia: Ecoventeam