PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Jak kłaść łaty pod blachodachówkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Łacenie dachu pod blachodachówkę rządzi się nieco innymi prawami, niż ma to miejsce w przypadku dachówek ceramicznych i betonowych. Główna różnica wynika z braku konieczności dostosowania długości połaci do pokrycia. Dzieje się tak, bowiem długość arkusza blachodachówki jest dobierana w sposób indywidualny do połaci dachu.

Transport i przechowywanie

Podczas transportu blachy zabezpieczone są przed przesuwaniem, które mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia. Przed rozładunkiem trzeba zwrócić uwagę na długość arkuszy blach.

Jeśli ma mniej niż 3,5 m, wystarczą dwie osoby do ich wypakowania. W przypadku dłuższych blach, konieczne jest zapewnienie większej ilości pracowników, bowiem przy ręcznym rozładunku należy chwytać arkusze w miejscach przetłoczenia. Ewentualne drobne uszkodzenia można zamalować używając do tego celu farb zaprawkowych.

Jeśli chodzi o składowanie, należy do tego celu przeznaczyć suche i przewiewne pomieszczenie, na podporach w wysokości 20 cm od podłoża. Jeśli blachy miałyby zostać przechowywane nieco dłużej, warto ściągnąć z nich folię ochronną i przełożyć każdy z arkuszy dystansami, który pozwoli na przepływ powietrza. Blachy nie powinny być przechowywane dłużej niż 6 miesięcy od daty produkcji.

Jak kłaść blachodachówkę

Zwykle konstrukcja rusztu pod blachodachówkę zawiera listwy dystansowe, takie jak kontrłaty i listwy nośne. Zadaniem, jakie spoczywa na kontrłatach, jest właściwa wentylacja. Powinna ona umożliwić m.in. spływ skroplin, które powstały na spodzie blachy w wyniku kondensacji unoszącej się w powietrzu pary wodnej.

Zazwyczaj kontrłaty mają szerokość od 30-40 mm i grubość 19-25 mm. Są one umieszczane bezpośrednio na dachu deskowanym lub na krokwiach, w odstępach co około 60 cm.

Kładzie się je, oczywiście, na folii paroprzepuszczalnej. Z kolei łaty, ze względu na to, że są elementem nośnym dla dachówki, powinny mieć wymiary: szerokość 50-60 mm, a grubość 30-40 mm na dachu odeskowanym i 50 mm na dachu niedeskowanym.

Istotne są także parametry drewna, z jakiego  łaty zostały wykonane. Zwykle jest to drewno zaimpregnowane co najmniej w klasie II. Montaż łat przebiega w odległościach zbliżonych do długości poprzecznego przetłoczenia modułu dachówki.

Jedynie pomiędzy pierwszą a drugą łatą należy wyznaczyć odległość uwzględniając konstrukcję okapu, nachylenia połaci dachowej a także systemu rynnowego. Najczęściej pierwszą łatę mocuje się w odległości ok. 5 cm od zewnętrznej krawędzi deski czołowej.

Łata ta musi być grubsza od pozostałych o ok. 1,4 cm – 2,0 cm. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie skoku przetłoczenia. Jeśli mocowany ma być arkusz przed przetłoczeniem, pierwsza łata będzie mieć takie wymiary jak pozostałe.

Montaż łat pod blachodachówkę

Dobrą praktyką jest sprawdzenie przed montażem, czy konstrukcja została wykonana właściwie. Można zmierzyć przekątne połaci oraz wypoziomowanie łat. To krok, którego nie należy pomijać, bowiem wszelkie nieprawidłowości geometrii dachu można skorygować właśnie przed montażem dachu.

Montaż blachodachówki rozpoczyna się od linii a okapu, nie należy brać pod uwagę linii szczytowej dachu. Instalację paneli można właściwie zacząć z każdej strony, jednak zaleca się, ze względu na usytuowanie rowka kapilarnego, aby rozpocząć montaż od prawej dolnej krawędzi dachu. Należy szczególną wagę przyłożyć do montażu pierwszego arkusza, bowiem każdy kolejny będzie tylko powiększał powstały błąd.  

Panele montuje się zwykle za pomocą długich wkrętów samowiercących (4,8 x 35 mm).Wraz z podkładką gumową EPDM pozwalają one uzyskać szczelność połączeń i wahań temperatury. Połączenie łat odbywa się w najniższym punkcie fali – w praktyce oznacza to miejsce, w którym blacha dotyka bezpośrednio łaty nośnej. Do wkręcania konieczne jest użycie wkrętarki z płynną regulacją mocy oraz klucza magnetycznego.

Zarówno zbyt mocne dokręcenie wkrętów, jak i ich niedokręcenie, są błędem. Powodują większe zużycie wkrętów, które podczas normalnego użytkowania zużywają się w liczbie 6-8 sztuk/m2. Zanim rozpocznie się przykręcanie wkrętów, należy usunąć z blach folię ochronną. Arkusze należy łączyć samowiercącymi się wkrętami, o średnicy 4,8 x 20 mm.

W przypadku obróbek blacharskich, montuje się je za pomocą wkrętów lub gwoździ z podkładką gumową. Jeśli zachodzi konieczność łączenia arkuszy na długości, dobrze aby pierwszy z łączonych arkuszy był pełnomodułowy, natomiast drugi był powiększony o długość zakładki.

Z kolei Gąsior montuje się wkrętami do co drugiego grzbietu fali, po zainstalowaniu wszystkich paneli. Zalecane jest za stosowanie uszczelek wzdłuż całej kalenicy. Do ewentualnego przycinania paneli należy używać nożyc wibrujących lub piłki ręcznej do blach.

Cięcia wzdłużne można wykonać z nożyc do blach grubych. Absolutnie nie należy stosować do cięcia blachy urządzeń mechanicznych, które mogłyby spowodować efekt termiczny, a ten z kolei powoduje uszkodzenie powłoki organicznej i cynkowej. Dobrze jest ciąć blachę tak, aby przycięta krawędź została przykryta przez kolejny arkusz chyba że jest to skośne cięcie blachy.

źródło i zdjęcie: Blach-Pol

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum