PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kleje do parkietów, wykładzin, tapet

Tapetowanie - przygotowanie ściany i etapy klejenia tapety

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiednie przygotowanie ściany do tapetowania jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na trwałym i estetycznym efekcie naszej pracy. Jak to zrobić dobrze i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy tapetowaniu ścian?

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy klejeniu tapety?

Tapeta może zmienić wnętrze nie do poznania. Na rynku dostępnych jest nie tylko mnóstwo niezwykłych wzorów i kolorów tapet, ale także różne materiały, z jakich są wykonane. Jak przykleić tapetę, by jej powierzchnia była gładka, a efekt naszej pracy pozostał trwały?

Na rynku dostępne są tapety papierowe, winylowe oraz tapety z innych materiałów, na przykład fototapety - fotografie na rozciągniętym płótnie lub na grubym PCV.

Powierzchnia tych produktów może być gładka lub nierówna, imitująca strukturę płótna, piasku lub innych materiałów, dlatego ważny jest dobór do nich odpowiedniego kleju. Wielkości tapet również bywają bardzo różne. Większe rozmiary zazwyczaj kupuje się w kilku częściach.

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Zanim rozpoczniesz przyklejanie tapety, musisz odpowiednio przygotować ścianę. Nawet jeśli użyjesz najlepszego kleju do tapet, na ścianie mogą być widoczne nierówności, jeśli wcześniej ich nie zniwelujesz.

Powierzchnię ściany należy oczyścić, wyrównać i dokładnie osuszyć. Stare warstwy tapet, gwoździe, uchwyty i resztki farb trzeba dokładnie usunąć. Jeśli na powierzchni są ubytki, należy je uzupełnić je gipsem lub masą naprawczą, a następnie wyszlifować. Jeśli podłoże jest chłonne, trzeba je zagruntować.

Jakie są etapy przyklejania tapety?

W zależności od wskazówek producenta, klej do tapet nakłada się na same części tapety lub także na ścianę. Przy montażu tapety składającej się z kilku części, niezwykle istotne jest dopasowanie krawędzi, by powstały wzór nie był „połamany”.

Tapety papierowe przykleja się najczęściej na kilkumilimetrową zakładkę, zaczynając od sufitu, od strony najbliżej okna. Pozostałe typy zazwyczaj układa się na styk, chyba że producent zaleca inaczej.

Najpierw należy narysować pionującą linię początkową, następnie każdą z części tapety trzeba posmarować klejem za pomocą szerokiego pędzla i delikatnie ją przykleić. Warto też w trakcie układania jej używać poziomicy. Na koniec trzeba docisnąć wszystkie części wałkiem, by pod spodem nie zostały pęcherzyki powietrza, a nadmiar kleju usunąć wilgotną szmatką lub gąbką.

Źródło i zdjęcia: Grupa Pronicel S.A.

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum