PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kleje do parkietów, wykładzin, tapet

Grunt a emulsja gruntująca - podstawowe różnice

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Kiedy używać gruntu, a kiedy emulsji gruntującej? Jakie są rodzaje farb gruntujących? Przedstawiamy poradnik o preparatach do gruntowania ścian.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do gruntowania ścian. Najczęściej występują pod nazwami: grunt, emulsja gruntująca lub farba gruntująca.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są różnice między nimi, który z nich będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Przeczytaj nasz krótki artykuł, a będzie ci łatwiej dokonać wyboru odpowiedniego produktu.

Właściwe zagruntowanie ścian jest niezwykle ważne w przypadku podłoży niestabilnych, skredowanych i mocno nasiąkliwych. Grunt wnika głęboko w warstwę ściany i wzmacnia ją dzięki zawartości substancji żywicznych. Ściany stają się mniej nasiąkliwe, zmniejsza się ich pylistość, a poprawia się ich przyczepność.

Gruntu nie stosuje się do ścian w dobrym stanie. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy umycie powierzchni i osuszenie jej. Grunt, szczególnie głęboko penetrujący, zalecany jest do ścian starszych, o małej spoistości.

Nadaje się do podłoży cementowych, gipsowych, gipsowo-kartonowych, tynków wapiennych, cementowo-wapiennych, betonów, gazobetonów, drewnopodobnych impregnowanych i wielu innych. Może być stosowany jako baza pod farby, tynki, szpachlówki, kleje oraz posadzki wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Farba gruntująca jest preparatem gruntującym - jej zadaniem jest nie tylko wzmocnienie ściany, ale także pokrycie go kolorem. Preparat zwiększa przyczepność ściany, dzięki temu nałożenie właściwego koloru jest łatwiejsze. Żadna emulsja gruntująca nie jest stosowana jako ostateczne pokrycie ściany.

Na rynku można dostać różne rodzaje farb gruntujących o odmiennych parametrach i innym przeznaczeniu. Jednym z ważniejszych paramentów jest jej lepkość, która określa zdolność farby do pozostania na danym podłożu. Pozostałe parametry, na które warto zwracać uwagę, to gęstość oraz czas schnięcia.

Wyróżnia się farby gruntujące:

  • lateksowe - głównie do powierzchni gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych,
  • akrylowe - głównie do cementu,
  • farby mostkujące - do powłok mineralnych,
  • farby gruntujące ścienne,
  • farby z przeznaczeniem do stali.

Źródło i zdjęcia: Grupa Pronicel S.A.

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum