PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Toaleta dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i dla wysokich, czyli rozwiązania dla wymagających

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jakie elementy powinny znaleźć się w toalecie odpowiednio wyposażonej dla osób starszych? Podpowiadamy, jakie rozwiązania dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i wysokich sprawią, że korzystanie z łazienki będzie komfortowe i bezpieczne. 

Strefa WC powinna zapewnić użytkownikowi łatwe i bezpieczne korzystanie z niej, a także odpowiednią higienę. Znaczenie mają takie elementy, jak przycisk czy stelaż, ale przede wszystkim rodzaj miski ustępowej - i na niej właśnie się skupimy.

Aby zaspokoić potrzeby bardziej wymagających osób, przydadzą się dodatkowe funkcje, gwarantujące jak najbardziej komfortowe korzystanie z łazienki. Warto pamiętać, że z łazienki przystosowanej do potrzeb osób starszych będą zadowoleni nie tylko sami seniorzy.

Jaka powinna być toaleta dla osoby starszej?

Ze względu na ograniczone możliwości ruchu, seniorzy mają specjalne potrzeby. Jednocześnie osoby te z pewnością chciałyby móc korzystać z toalety bez niczyjej pomocy. Na szczęście jest na to kilka praktycznych sposobów. Oto elementy, które powinny znaleźć się w odpowiednio wyposażonej toalecie dla seniora.

Komfortowe korzystanie ze strefy WC zapewni odpowiednia miska ustępowa. Powinna być umocowana na takiej wysokości, aby osobie starszej było łatwo na niej usiąść.

Toaleta dla osoby starszej powinna znajdować się na takiej wysokości, by siadanie na niej było wygodne i bezpieczne
Toaleta dla osoby starszej powinna znajdować się na takiej wysokości, by siadanie na niej było wygodne i bezpieczne

Dobrze byłoby, gdyby miska znajdowała się nieco wyżej - ułatwi to seniorowi zarówno siadanie, jak i wstawanie. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zainstalowanie uchwytów i poręczy: w ścianie, stelażu lub podłodze.

Warto zdecydować się na miskę o wydłużonym kształcie. Taki model ułatwi przesiadanie się na niego z wózka lub balkonika. Dobrym rozwiązaniem będzie też skompletowanie miski z odpowiednią deską klozetową lub siedziskiem - obydwa akcesoria zapewnią maksymalnie bezpieczne korzystanie z toalety.

Miska ustępowa NOVA PRO PREMIUM dla wymagających

Miska ustępowa NOVA PRO PREMIUM marki KOŁO to idealne rozwiązanie dla seniora. Owalny model jest umieszczony na stelażu i znajduje się nieco wyżej, co zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo korzystania z toalety. Miska jest też podwieszana, co umożliwia łatwe sprzątnięcie strefy WC.

W modelu NOVA PRO PREMIUM zastosowano technologię Rimfree®, w której trudno dostępne przestrzenie ograniczono do minimum. Dzięki temu utrzymanie miski w czystości jest niezwykle łatwe. Wraz z funkcjonalnością idzie w parze również stylowy wygląd modelu, a to za sprawą krytych mocowań i niewidocznych elementów konstrukcyjnych.

Miska ustępowa NOVA PRO PREMIUM dla wymagających
Miska ustępowa NOVA PRO PREMIUM

Toaleta dla wymagających - nie tylko dla seniora

Wiele z powyższych rozwiązań sprawdzi się nie tylko w przypadku osób starszych lub z niepełnosprawnościami. Warto pamiętać, że model podwieszany, który umieszczono nieco wyżej, doskonale sprawdzi się także w łazience użytkownika obdarzonego wysokim wzrostem.

Co jeszcze warto mieć na uwadze w czasie projektowania toalety? Dużym ułatwieniem będzie z pewnością toaleta myjąca, na przykład Geberit AquaClean. Można w niej regulować temperaturę i intensywność strumienia wody, a także powietrza suszącego. Dzięki temu nie ma potrzeby przesiadania się na bidet.

Takie rozwiązanie powinny rozważyć także osoby, które mają niewielką łazienkę, a zależy im na bidecie. Moduł Geberit DuoFresh skutecznie odświeża zanieczyszczone powietrze.

Źródło i zdjęcia: GEBERIT

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum