PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura kuchenna i łazienkowa

Kobieca łazienka - piękna i wygodna przestrzeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

"Chrom nigdy nie wychodzi z mody, od kilku lat tryumfy święci czerń, a na salony wchodzi z impetem złoto" - jak zaprojektować łazienkę, która z jednej strony będzie ponadczasowa, a z drugiej nawiąże do obecnych trendów? Przedstawiamy kobiece spojrzenie na projektowanie łazienki i zdajemy się na kobiecą intuicję.

Łazienka powinna być funkcjonalna, ale jak każde wnętrze - powinna być też piękna. Czy te dwa wymagania da się połączyć? Czy może przy projektowaniu łazienki wygląd musi ustąpić miejsca wygodzie użytkowania? Jesteśmy przekonani, że nie.

Wystarczy spojrzeć na wnętrze kobiecym okiem - tak jak na kreację na wielkie wyjście: musi być oszałamiająca, z pięknymi dodatkami, ale i wygodna, tak by można było w niej przetańczyć całą noc.

Stwórz szczegółowy plan wnętrza

Zacznijmy od klasycznej, prostej bazy (takiej jak „mała czarna” - sukienka oczywiście), czyli od funkcjonalnego projektu wnętrza. Łazienka, choć metrażowo jest często najmniejszym pomieszczeniem w domu, musi pomieścić wiele funkcji.

Pierwszym krokiem na drodze do aranżacji musi być szczegółowy plan wnętrza: jakie sprzęty ma pomieścić nasz pokój kąpielowy, czy chcemy mieć jedną czy dwie umywalki, a może musimy jeszcze znaleźć miejsce na pralkę?

Warto dobrze zastanowić się nad tym, czy chcemy prysznic czy wannę, a jeśli wolimy kabinę prysznicową, to z brodzikiem czy bez.

Na początku jest więcej pytań niż odpowiedzi. Później pozostaje już „tylko” ułożyć ergonomiczny projekt łazienki. Dobra koncepcja funkcjonalna to z pewnością połowa sukcesu. Krój mamy już gotowy, pozostają kolory płytek oraz mebli i ceramiki. Jakie kolory wybrać do łazienki? Czy postawić na klasykę i prostotę czy zaszaleć z designem?

Warto dobrze zastanowić się nad tym, czy chcemy prysznic czy wannę, a jeśli wolimy kabinę prysznicową, to z brodzikiem czy bez
Warto dobrze zastanowić się nad tym, czy chcemy prysznic czy wannę, a jeśli wolimy kabinę prysznicową, to z brodzikiem czy bez

Wybierz kolor do łazienki

Pamiętajmy, że łazienka to wnętrze, które projektujemy i urządzamy na wiele lat, zarówno ze względu na koszty, jak na i czas trwania remontu. By nasza kreacja była ponadczasowa, wybierzmy płytki ceramiczne w kolorach stonowanych, jednolitych - będą doskonałą bazą dla pięknych dodatków.

Zdecyduj się na dodatki

Jak wiadomo, diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. W przełożeniu tego założenia na koncept wizualny łazienki: mniejsze elementy, takie jak armatura czy akcesoria, są kluczowe dla finalnego efektu. Od czego zacząć?

Z pewnością kluczowym dodatkiem są baterie łazienkowe. To właśnie piękna, odpowiednio dobrana armatura może całkowicie odmienić pomieszczenie - tak jak biżuteria zmienia skromną sukienkę w najpiękniejszą balową kreację.

Zacznijmy od deszczowni, bo to największy gabarytowo element armatury łazienkowej. Liczy się zarówno jej kształt, jak i kolor. Można wybrać rozwiązania z dyskiem okrągłym bądź kwadratowym - koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, czy kształt dysku jest dopasowany do formy baterii w danej deszczowni.

Piękna, odpowiednio dobrana armatura może całkowicie odmienić łazienkę
Piękna, odpowiednio dobrana armatura może całkowicie odmienić łazienkę

Świetnym przykładem takiego spójnego designu jest kolekcja Logon marki KFA Armatura, której kubiczna bateria idealnie współgra z płaskim kwadratowym dyskiem. To ważny szczegół, który wpływa na perfekcję finalnej kreacji. 

Kolory to z kolei znacznie bardziej rozbudowany temat. Klasyczny chrom nigdy nie wychodzi z mody, od kilku lat tryumfy święci czerń, a na salony (a właściwie na łazienki) wchodzi z impetem złoto. Piękną kolekcją, dostępną we wszystkich tych trzech kolorach, jest Moza z oferty KFA Armatura.

Baterie chromowane to zdecydowanie rozwiązanie do wnętrz w stylu klasycznym. Kolor ten pasuje do każdego typu płytek i ceramiki, dobrze skomponuje się z wieloma kolorami ścian czy podłogi. Czarne baterie natomiast zbudują styl loftowy, mocno nowoczesny, świetnie podkreślą jasne płytki bądź skomponują się z szarymi, grafitowymi lub czarnymi powierzchniami.

A złoto? To niezwykły, niebanalny dodatek. Nawet z prostą białą lub szarą płytką stworzy piękne, eleganckie wnętrze. Jeśli stawiamy na tak niespotykany kolor, koniecznie musimy sprawdzić dwie rzeczy: czy powłoka na wybranym modelu armatury jest trwała oraz czy dostępne są inne akcesoria w tej barwie, np. wieszaki na ręczniki czy uchwyt na papier toaletowy, jeśli nasza łazienka pełni również funkcję toalety.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dopasowanie odcienia złota od innego producenta nie będzie możliwe, a różnica kolorystyczna zniweczy cały trud włożony w dobór dodatków. KFA Armatura oferuje do swojej kolekcji Moza także szeroką gamę akcesoriów łazienkowych.

Jeśli decydujemy się na kolor przewodni w łazience, koniecznie musimy sprawdzić, czy dostępne są inne akcesoria w tym konkretnym odcieniu
Jeśli decydujemy się na kolor przewodni w łazience, koniecznie musimy sprawdzić, czy dostępne są inne akcesoria w tym konkretnym odcieniu

Postaw na komfortową ekologię

Nie zapominajmy jednak o wygodzie użytkowania oraz funkcjonalności. Baterie łazienkowe muszą przede wszystkim zapewniać komfort.

Deszczownia, którą wybierzemy, musi być wyposażona w wysokiej jakości baterię (najlepiej termostatyczną), baterie umywalkowe i wannowe muszą mieć wygodne i ergonomiczne uchwyty, a także odpowiednią wysokość - jest to szczególnie ważne w przypadku baterii nablatowych.

Jeśli bateria będzie zbyt wysoka, woda będzie rozchlapywała się na boki, a jeśli będzie zbyt niska, mycie rąk będzie zwyczajnie niewygodne. Nie bez znaczenia jest też przepływ wody zależny między innymi od zastosowanego w baterii napowietrzacza.

Ekologiczne, a równocześnie ekonomiczne rozwiązania, zapewniają zużycie na poziomie zaledwie 5 litrów na minutę! Taki właśnie napowietrzacz zastosowano w bateriach umywalkowych i bidetowych z kolekcji Moza.

Czy wiecie, że w porównaniu ze zwykłymi bateriami, to dla 4-osobowej rodziny oszczędność około 24 tysięcy litrów wody rocznie? To naprawdę ma znaczenie: dla naszego portfela i dla naszej planety.

I już gotowe! Piękna i funkcjonalna łazienka to po prostu dobry projekt z odpowiednio dobranymi bateriami i akcesoriami łazienkowymi. Tylko tyle? Aż tyle.

Źródło i zdjęcia: KFA Armatura

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum