Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Na czym polega system "opustów"?

Fotowoltaikę i pozyskiwanie energii ze Słońca można określić jako źródło pogodowo-zależne. Za pomocą paneli fotowoltaicznych uzyskujemy energię elektryczną, a jej ilość jest proporcjonalna do ilości padającego promieniowania słonecznego. W związku z tym, w ciągu doby system fotowoltaiczny nie może zapewnić stabilności dostaw energii elektrycznej.

Na czym polega system "opustów"?
Bruk-Bet Fotowoltaika Polski producent modułów PV
fotowoltaika.bruk-bet.pl
Bruk-Bet Fotowoltaika Polski producent modułów PV
Dane kontaktowe:
226 999 990
Nieciecza 199, Zakład produkcyjny: Bruk-Bet Fotowoltaika, ul. Mroźna 8, 33-102 Tarnów, 33-240 Żabno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czym jest i kto może korzystać z systemu "opustów"?

Pojawia się tutaj potrzeba magazynowania energii, przechowywania nadwyżek energii wyprodukowanej w godzinach szczytu „na później”. Naprzeciw temu wyzwaniu został wprowadzony system opustów.

System opustów jest pewnego rodzaju modelem, który pozwala na magazynowanie energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna nie musi być wyposażona w akumulatory, aby zapewnić 100% pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Właściciel mikroinstalacji OZE może przechowywać w sieci nadwyżki energii i odbierać ją w okresie kiedy instalacja nie pokrywa na bieżąco jego zapotrzebowania. Energia wyprodukowana za dnia przez system PV a nieskonsumowana na bieżąco jest oddawana do sieci. Natomiast w przypadku, gdy system nie pracuje, na przykład w nocy, bądź uzysk energii nie jest wystarczająco duży, energia elektryczna jest pobierana z sieci.

System opustów pozwala na rozliczanie nadmiaru i deficytu energii w bilansie rocznym pomiędzy właścicielem instalacji a operatorem systemu dystrybucyjnego na podstawie zawartej umowy kompleksowej. Bilansowanie energii polega na tym, że energia zostaje oddana do sieci i odebrana w stosunku 1 do 0,8 przy instalacjach o mocy do 10 kW.

Oznacza to, że za każdy oddaną 1 kWh energii, prosument może odebrać 0,8 kWh. Dla instalacji z zakresu od 10 do 50 kW stosunek ten wynosi 1 do 0,7. Można powiedzieć, że straty w rozliczaniu energii na poziomie 20 czy 30% są ceną za możliwość magazynowania energii w sieci i związane są ze stratami mocy na przesyle.

Proces rozliczania energii określany jest również jako „net- metering”. Zgodnie z obowiązująca nowelizacją ustawy OZE z systemu opustów mogą korzystać prosumenci. Prosument jest jednocześnie konsumentem i producentem, odbiorcą i wytwórcą energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnego źródła energii.

Zapis ustawy mówi, że prosumenta energii odnawialnej rozumie się jako: „odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może magazynować lub sprzedawać tę energię elektryczną”. Zapis odnosi się jedynie do wytwarzania energii w mikroinstalacjach OZE, czyli systemach, których łączna zainstalowana moc nie przekracza 50 kW.

Źródło i zdjęcia: Bruk-Bet Solar