Szkoda rujnować wykończone szlachetnymi materiałami ściany. I nikt nie chce żadnych prac budowlanych w zamieszkanym domu. Wyjściem jest zastosowanie dodatkowej instalacji radiowej, jaką jest np. niezawodna instalacja Gira eNet, sterującej pracą dotychczasowej instalacji elektrycznej.
eNet? I wszystko możliwe
W przypadku domów drewnianych zaletą zastosowania radiowego sterowania instalacją elektryczną jest zmniejszenie liczby układanych przewodów oraz ich połączeń. Mniej połączeń – to mniejsze zagrożenie pożarem. I wyższa estetyka. Skoro o estetyce mowa, można by rozważać także użycie instalacji natynkowej, która ma pewne zalety jednak nie stanowi szczególnej ozdoby. A dzięki komponentom radiowym można
Podobne walory, choć z innych powodów, ma instalacja radiowa w obiektach zabytkowych. Tutaj można radykalnie zmniejszyć ingerencję w substancję zabytkową. Nie ma potrzeby układania przewodów do wyłączników. A co więcej, można przyklejać do ścian lub w dyskretnych miejscach do mebli. A przewodnik oprowadzający po obiekcie, nie musi wcale z nich korzystać. Wystarczy mieć w kieszeni pilot lub smartfon.
Każda funkcja z każdego miejsca
Do obsługi instalacji w systemie Gira eNet używane są zarówno przyciski radiowe, jak też konwencjonalne, dalej zaś czujniki, piloty oraz urządzenia mobilne i komputery. Przyciski radiowe są urządzeniami jednoi trójkanałowymi, a każdy klawisz może być przyporządkowany dowolnej funkcji. Może sterować jednym urządzeniem, kilkoma, a nawet wszystkimi naraz. Każdy klawisz może też być używany do przywoływania dwóch scen. W ramach sceny każde z urządzeń zainstalowanych w jakiejś strefie przyjmuje zaplanowany stan. Jedne lampy (ściślej źródła światła w swoich oprawach oświetleniowych) przygasają, inne się rozjaśniają lub załączają, a żaluzje przyjmują odpowiednie pozycje. Dzięki temu można ograniczyć liczbę klawiszy i mieć wygodniejsze sterowanie.
Oprócz łączników w tradycyjnej instalacji używane są także ściemniacze oraz sterowniki żaluzjowe. W takim przypadku, aby urządzenie włączyć w system sterowania radiowego, wystarczy zdjęć klawisz i zastąpić go podobnym, ale wyposażonym w odbiornik radiowy. Miejscowa obsługa za pomocą klawisza wcale się nie zmieni. Dodatkowo można będzie taki obwód sterować bezprzewodowo z innych miejsc. Instalacja elektryczna nie ulegnie żadnej zmianie.
Oferują one dostęp do wszystkich funkcji w całej instalacji. Za pośrednictwem ikonek uzyskuje się dostęp do dowolnej listy poleceń, pomieszczenia czy instalacji. Dodatkową zaletą korzystania z tych urządzeń jest to, że mogą one równocześnie służyć jako wideodomofony. W ten sposób uzyskuje się dostęp do całego domu z każdego miejsca. Oprócz nadajników obsługiwanych ręcznie w systemie Gira eNet są jeszcze czujniki natężenia oświetlenia i temperatury. Działają one automatycznie nie dopuszczając do przegrzania pomieszczenia na skutek operacji słonecznej. Gdy promieniowanie jest zbyt intensywne, ograniczają je regulując ustawienie żaluzji.
Urządzenia wykonawcze
W nowych obiektach zdecydowanie najlepiej jest projektować urządzenia montowane na ZSM. Z uwagi na większą ilość kanałów w jednym aparacie, są one relatywnie tańsza. Także warunki ich pracy są lepsze w wentylowanej rozdzielnicy, niż niewielkiej zamkniętej przestrzeni.
Aby wyrobniki mogły pracować, konieczny jest jeszcze odbiornik radiowy, jeden na 30 wyrobników dowolnego rodzaju: załączających, ściemniających czy żaluzjowych. Wszystkie radiowe urządzenia tablicowe są połączone ze sobą jednym czterożyłowym przewodem magistralnym.
Innym sposobem modernizacji jest ograniczenie się do ułatwienia obsługi. Np. gdy ktoś zachoruje i potrzebuje mieć możliwość sterowania oświetleniem czy żaluzjami z łóżka czy innego dowolnego miejsca. Bez zmiany wyglądu i bez ingerencji w instalację elektryczną można wyposażyć ściemniacze, wyłączniki i sterowniki rolet w klawisze mające wbudowane (niewidoczne) anteny i odbiorniki. A choremu dać pilot radiowy lub przykleić do szafki nocnej, łóżka lub wózka przycisk radiowy. Rozwiązanie to można dodatkowo zastosować do wzywania pomocy lub otwierania drzwi do łazienki.
To jeszcze nie wszystko
W perspektywie długookresowej energia będzie wciąż drożała. Poza tym proces produkcji energii negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Dlatego wskazane jest korzystanie z urządzeń dokonujących pomiaru zużywanej energii. W eNet urządzenie takie dokonuje pomiaru napięcia, prądu i mocy. Dla każdej z tych wielkości jest kontrolowana wartość czynna, bierna i pozorna. W ofercie firmy Gira są urządzenia jedno- i czterokanałowe na ZSM oraz jednokanałowe do wbudowania. Dodatkowym, znacznie zwiększającym funkcjonalność urządzeniem jest serwer Gira eNet. Ułatwia też i przyspiesza uruchamianie instalacji. Serwer Gira eNet jest wyposażony w gniazda do anteny radiowej eNet oraz sieci WLAN. Za jego pomocą można realizować wszystkie funkcje realizowane za pośrednictwem wcześniej omówionych urządzeń, np. załączanie, ściemnianie czy sterowanie żaluzjami. Dodatkowymi funkcjami są: symulacja obecności, zarządzanie energią, sterowanie scenami oraz diagnozowanie instalacji. Urządzenie umożliwia także aktualizację oprogramowania, konfiguracje urządzeń, przeprogramowywanie i skanowanie urządzeń.
Bezprzewodowa instalacja Gira eNet jest zawsze projektowana "na miarę", w zależności od potrzeb użytkownika oraz miejscowych warunków. Specjaliści sprawdzają na miejscu warunki pracy i rozpoznają oczekiwania, a następnie proponują możliwe rozwiązania. Udzielają także wskazówek, jak instalować i uruchamiać instalację.
źródło i zdjęcia: Tema