Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kotłownia kaskadowa - jak działa i jakie ma zalety?

Zwykły kocioł kondensacyjny wystarcza do ogrzania domu jednorodzinnego lub małej firmy. Co jednak zrobić, gdy powierzchnia do ogrzania jest wielokrotnie większa? W dobie zmian klimatycznych siarczysty mróz i długa zima będą zdarzać się w Polsce coraz rzadziej, dlatego kupno jednego kotła o dużej mocny jest po prostu nieopłacalne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku kotłów w układzie kaskadowym.

Kotłownia kaskadowa - jak działa i jakie ma zalety?
Komin-Flex Stalowe systemy kominowe
kominflex.com.pl
Komin-Flex Stalowe systemy kominowe
Dane kontaktowe:
32 210 11 44
Górnośląska 1, 43-200 Pszczyna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zalety i zastosowanie kaskadowego połączenia kotłów

W kotłowni kaskadowej mamy kilka kotłów połączonych ze sobą i działających w zespole, który korzysta z jednego systemu sterowania i z jednego komina. Kotły pracujące w taki sposób możemy zamontować na ścianie, ale jeżeli konstrukcja pomieszczenia na to nie pozwala lub nie chcemy ingerować w strukturę budynku (na przykład w obiektach zabytkowych), kaskada urządzeń grzewczych może zostać również umieszczona na wolnostojących stelażach.

Celem takiego rozwiązania jest uzyskanie systemu zdolnego do właściwego ogrzania obiektu i zapewnienia dostaw ciepłej wody, przy jednoczesnym zapewnieniu jak najniższych kosztów eksploatacji:

  • Wiosną i jesienią, gdy zapotrzebowanie energetyczne nie jest wysokie, urządzenia mogą pracować z minimalną mocą lub też za produkcję ciepła odpowiedzialne będzie tylko jedno z nich. Kiedy jednak zimą zapotrzebowanie na ciepło wzrośnie, kolejne kotły zaczną pracować coraz mocniej.

Drugim, obok oszczędności, atutem kotłowni kaskadowej jest bezpieczeństwo energetyczne budynku. Nawet gdy w środku zimy jeden z kotłów ulegnie awarii, to do czasu jego naprawy pozostałe urządzenia będą w stanie zapewnić akceptowalne warunki termiczne i dostęp do ciepłej wody. Tymczasem w przypadku jednego kotła i dużej kubatury obiektu sytuacja szybko zrobiłaby się bardzo trudna.

źródło i zdęcia: Kominflex