Co stało za opracowaniem poradnika o bezpieczeństwie pożarowym PV?
Dynamicznie rośnie rynek mikroinstalacji w Polsce. Na koniec pierwszego kwartału br. liczba prosumentów przekroczyła pół miliona, co oznacza wzrost o 150 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki, rośnie też ilość obaw związanych z kwestią bezpieczeństwa pożarowego. Columbus, wiodący przedstawiciel branży PV, przygotował opracowanie, w którym kompleksowo omawia to zagadnienie.
Fotowoltaika w naszym kraju to stosunkowo nowa dziedzina dla jej domowych użytkowników. Widzimy potrzebę edukacji w tym obszarze, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą za pomocą naszego bloga, cyklicznych webinarów czy publikacji w mediach branżowych. W ostatnim czasie gorącym tematem stało się bezpieczeństwo pożarowe, dlatego postanowiliśmy przygotować materiał, w którym odpowiadamy na obawy prosumentów związane z ryzykiem pożarowym instalacji. Omawiamy też zabezpieczenia stosowane w instalacjach realizowanych przez Columbus - tłumaczy Piotr Trojanowski, krajowy kierownik realizacji Columbus Energy, współautor eBooka.
Co znajdziemy w poradniku o bezpieczeństwie pożarowym PV?
W poradniku znajdują się informacje na temat:
- komponentów i zasad działania systemu elektrycznego, jakim jest fotowoltaika,
- regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa pożarowego
- omówienie czynników, które mogą być bezpośrednią przyczyną pożaru.
Opracowanie zawiera także analizę zdarzeń pożarowych instalacji PV, jakie miały miejsce w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz pokazuje ich skalę.
Ważną część eBooka stanowi przegląd zabezpieczeń pożarowych stosowanych na rynku PV, oraz konkretne porady, jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji. Znalazły się tu też informacje o standardach bezpieczeństwa stosowanych przez Columbus, w tym m.in. o stickerach samogaszących Columbus Safe, w które firma wyposaża każdą instalację.
Columbus Energy posiada największe na polskim rynku doświadczenie w obszarze realizacji mikroinstalacji fotowoltaicznych. W ciągu 7 lat działalności firma zrealizowała już ponad 38 tys. instalacji o łącznej mocy wynoszącej blisko 268 MW. W tym czasie Columbus wypracował własne standardy dotyczące projektowania, montażu, a także zabezpieczeń przeciwpożarowych, które zostały zawarte w przygotowanym eBooku.
źródło i zdjęcie: Columbus Energy