Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Profile okienne i drzwiowe

Okna przyszłości według Schüco

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-06-30

W nowoczesnej architekturze wykorzystuje się coraz większe powierzchnie przeszkleń. Tymczasem rosnące wymagania związane z ochroną cieplną czy akustyczną sprawiają, że używane w takich realizacjach okna często mają wizualnie szerokie ramy. Istnieją jednak innowacyjne rozwiązania, które pozwalają pogodzić transparentny, delikatny design z bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz maksymalną funkcjonalnością.

Architekci nieustannie poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą uzyskać lepszy efekt przenikania się wnętrza z tym co mamy za oknem. Nie mniej istotną kwestią jest zewnętrzna estetyka budynku – lekkie, transparentne przeszklenia na elewacji dają imponujący efekt architektury jutra. Do jego uzyskania nie wystarczą już jednak pojedyncze okna. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się pasma okienne czy wręcz przeszklone fasady. Najlepiej, aby miały jak najwęższe profile, jednak taka konstrukcja musi jednocześnie spełniać określone wymagania związane ze statyką, izolacyjnością cieplną czy też akustyką.

Fasada Schüco FWS 60 CV - transparentna fasada

Aby móc jeszcze lepiej realizować założenia ambitnej, transparentnej architektury również w budynkach mieszkalnych, architekci sięgają coraz częściej po systemy fasadowe, które do tej pory kojarzyły się raczej z budynkami biurowymi i komercyjnymi. Niestety nie zawsze dają one możliwość np. otwierania dużych skrzydeł w celu przewietrzenia pomieszczeń bez ograniczenia widoku. Wpinanie okien w tradycyjną fasadę skutkuje zazwyczaj znacznym poszerzeniem widocznych części profili, przez co całość konstrukcji nabiera wizualnej ciężkości. Na szczęście jest jednak kompleksowe systemowe rozwiązanie, które łączy harmonijny wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak otwieranie i uchylanie skrzydeł okiennych - fasada Schüco FWS 60 CV.

Lekkie, transparentne przeszklenia na elewacji robią imponujący efekt
Lekkie, transparentne przeszklenia na elewacji robią imponujący efekt

W Schüco FWS 60 CV skrzydła okienne są ukryte w profilu nośnym fasady, dlatego szerokość podziału na kwatery stałe i otwierane jest zawsze taka sama i wynosi zaledwie 60 mm. Dzięki temu od zewnątrz nie rozróżniamy kwater stałych od otwieranych, gdy skrzydła są zamknięte. Jedynie od strony pomieszczenia widać subtelny rowek między skrzydłem okiennym a profilem nośnym fasady. Dzięki systemowi FWS 60 CV tworzone są transparentne pasma okienne z oknami rozwierno-uchylnymi o wysokości nawet do 3,2 metra, które dają efekt "szklanej ściany".

Alternatywnie okna można wyposażyć w okucia mechatroniczne TipTronic SimplySmart, które pozwalają na zdalne, komfortowe otwieranie i zamykanie dużych skrzydeł czy znajdujących się wysoko naświetli. Rozwiązanie daje ponadto możliwość zapewnienia izolacyjności akustycznej do 49 dB, odporności na włamanie do klasy RC 2 oraz integracji całoszklanych balustrad, które wraz z wysokimi oknami tworzą eleganckie, ultranowoczesne portfenetry.

Fasada Schüco FWS 60 CV - wysoka izolacyjność cieplna

Wielkopowierzchniowe przeszklenia prezentują się bardzo efektownie, jednak muszą spełniać konkretne kryteria termoizolacyjności, aby powstrzymać ucieczkę ciepła w sezonie zimowym. W niektórych rozwiązaniach fasadowych czy okiennych spełnienie tego warunku skutkuje widocznym poszerzeniem ram. W systemie fasadowym FWS 60 CV efekt wysokiej izolacyjności cieplnej uzyskano m.in. przy zastosowaniu systemu przekładek termicznych. Współczynnik przenikania ciepła przykładowego modułu o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z szybą dwukomorową o parametrze Ug=0,7 W/m2K uzyskuje rekordową wartość 0,84 W/m2K.

Fasada FWS 60 CV może być z powodzeniem stosowana w budynkach energooszczędnych, a nawet niskoenergetycznych
Fasada FWS 60 CV może być z powodzeniem stosowana w budynkach energooszczędnych, a nawet niskoenergetycznych

Dzięki temu rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane w budynkach energooszczędnych, a nawet niskoenergetycznych. Dzięki specjalnym komponentom systemowym możliwa jest także ochrona wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się w sezonie letnim – przeszklenia można wyposażyć w przesłony okienne. Przy zastosowaniu okuć mechatronicznych połączonych z centralnym systemem sterowania budynkiem można ponadto zaprogramować okna na np. nocne wietrzenie. Gwarantuje to komfortowy mikroklimat budynku przy zachowaniu energooszczędności.

źródło i zdjęcie: Schüco International Polska

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum