Paliwa kopalne, mimo przechodzenia na energię odnawialną, stanowią wciąż główne źródło energii. Podobnie rzecz ma się w przypadku motoryzacji przechodzącej na zasilanie prądem elektrycznym, ale nadal benzyna i ropa zasilają najwięcej pojazdów. Pokazuje to, jak ważne dla każdego społeczeństwa są rafinerie i bazy paliw.
Bezpieczeństwo rafinerii i baz paliw
Na terenie Polski znajduje się ponad 50 baz paliw i rafinerii, które codziennie narażone są na różne niebezpieczeństwa:
- pożar lub wybuch,
- atak terrorystyczny,
- skażenie środowiska w przypadku awarii,
- zatrzymanie dostaw paliw w wyniku awarii,
- narażenie na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
To oczywiście tylko część zagrożeń, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu ochrony rafinerii i baz paliw.
Ogrodzenie rafinerii jako element infrastruktury krytycznej
Z racji strategicznej roli rafinerii i baz paliw, przy ich budowie trzeba wziąć pod uwagę minimalizowanie zagrożeń oraz ewentualnych skutków awarii czy ataków. Jednym z kluczowych elementów są ogrodzenia, które znacząco utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wtargnięcie na chroniony teren niepowołanych osób. Najlepsze są te rozwiązania, które można łatwo zintegrować z systemem monitoringu.
Ogrodzenie rafinerii musi pozwolić na ewakuację pracowników oraz pracę straży pożarnej na wypadek pożaru, tzn. mieć przygotowane kilka bram, do których prowadzą ścieżki ewakuacyjne. Niezwykle istotna jest także sztywność i wysokość systemu ogrodzeniowego, jego odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także urazy mechaniczne.
Wszystkie powyższe cechy posiadają ogrodzenia Betafence, które chronią rafinerie i bazy paliw na całym świecie, zapewniając trwałość na lata.
źródło i zdjęcia: Betafence