Wady keramzytu
Warto zacząć od minusów tego materiału. Dla wielu osób wadą jest cena, która jest wyższa od cen pustaków. Zwolennicy keramzytu zaznaczają jednak, że bloczki są warte swojej ceny, a koszty zwracają się po kilku sezonach grzewczych.
Przeciwnicy dodają, że keramzyt jest stosunkowo nowy na rynku i wielu budowlańcow nie wie, jak z niego budować. Okazuje się to jednak nieprawdą, ponieważ bloczki keramzytowe przez ostatnie lata stały się tak popularne, że dla większości ekip nie ma znaczenia, czy budują dom z keramzytu, czy pustaków.
Zalety keramzytu
To właśnie wiele zalet tego materiału sprawia, że stał się tak popularny. Świetnie wpisuje się w trendy budowania domów energooszczędnych i pasywnych, ponieważ cechuje się wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi i skutecznie zatrzymuje ciepło w domu. Dlatego też domu nie trzeba dogrzewać tak mocno, jak w przypadku domu z pustaków.
Wyższa cena bloczków zwróci się więc w postaci niższych rachunków za ogrzewanie po kilku sezonach grzewczych. Keramzyt ma strukturę, która sprawia, że dom „oddycha”, a wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Dzięki temu bardzo maleje prawdopodobieństwo, że w domu pojawi się pleśń czy zagrzybienie.
Bloczki keramzytowe doskonale chronią przed hałasem, są odporne na działanie owadów i gryzoni, a przede wszystkim są bardzo ognioodporne. Przy zaledwie 15 cm ścianach, odporność domu na ogień wynosi około dwóch godzin!
źródło i zdjęcia: Keramzyt System